24 מאי 2022 כ"ג אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

הריון מרובה עוברים (תאומים, שלישיות ועוד) - מידע רפואי

Multiple Pregnancy
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

הלידה

קיימת שכיחות מוגברת של מצג עכוז ומצגי לידה חריגים אחרים בהריונות מרובי עוברים. לפיכך, שכיחות הניתוחים הקיסריים בלידות מרובות עוברים גבוהה פי 2-3 בהשוואה ללידה של עובר יחיד. כמחצית מלידות אלו תסתיימנה בניתוח קיסרי.
אם לא קיימים גורמי סיכון מיוחדים, ניתן ליילד תאומים בלידה נרתיקית רגילה. לידות אלו תבוצענה רק כאשר התאום הראשון, שקרוב יותר לפתח תעלת הלידה, נמצא במצג ראש, וגודלו של התאום השני אינו חריג.
אם התאום הראשון נמצא במצג עכוז, יומלץ על ביצוע ניתוח קיסרי. במקרים מסוימים, כמו במקרה בו התאום השני גדול באופן משמעותי מהתאום הראשון, עלול להיווצר צורך ליילד אותו בניתוח קיסרי, גם אם הראשון נולד בלידה רגילה.
בממוצע, ‏תתרחש לידת תאומים הקורה באופן טבעי מוקדם יותר ‏מלידת עובר יחיד. ברוב המקרים בשבוע 37 להריון, בהשוואה לשבוע 40 בהריון של עובר יחיד. ראוי לציין שבטווח של משקלי לידה אשר נמוכים מ- 2.5 קילוגרם, ‏עוברים תאומים הם בעלי שרידות טובה יותר מעוברים ‏יחידים.
בהריונות של יותר משני עוברים, עולה שכיחות הסיבוכים. בממוצע הם מסתיימים בשבוע ה- 33 להריון כאשר מדובר בשלישייה, ובשבוע ה- 30 להריון כאשר מדובר ברביעייה. משקל הלידה הממוצע של שלישיות הוא כ- 1.8-1.9 קילוגרם, ואילו של רביעיות כ- 1.2-1.5 קילוגרם.