29 יוני 2022 ל' סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  21.03.2010  באדיבות ה 

תסמונת מינכהאוזן - מידע רפואי

(Munchausen’s syndrome)
מעודכן לתאריך  21.03.2010  באדיבות ה 

מבוא לתסמונת מינכהאוזן

תסמונת מינכהאוזן היא הפרעה נפשית, שלאדם הלוקה בה יש צורך אדיר בתשומת לב עד כדי כך שהוא מעמיד פנים שהוא חולה, או גורם לעצמו לחלות או להיפצע. הלוקים בתסמונת זו עלולים להמציא סימפטומים, ללחוץ על הרופאים לבצע בגופם ניתוחים מסוכנים, או לנסות להשפיע במרמה על תוצאות של בדיקות מעבדה - הכול מתוך רצון לזכות באהדה ובדאגה מהסובבים.
תסמונת מינכהאוזן שייכת לקבוצת מחלות שנקראות הפרעות היתחלות או הפרעות מדומות. האדם הלוקה בהן מתחזה לחולה או גורם לעצמו את סימפטומי המחלה. התסמונת קרויה על שם אציל גרמני בן המאה ה- 18 שהתפרסם בבדיותיו.
מדובר בהפרעה פסיכולוגית והתנהגותית נדירה הנחשבת לצורה החמורה ביותר של הפרעות ההיתחלות, זאת לאור העובדה שזו בעיה מתמשכת (כרונית) שמערבת סימפטומים גופניים.
לאנשים הלוקים בתסמונת מינכהאוזן ישנם דפוסי התנהגות קבועים אופייניים, שכוללים:
  • שקרים לגבי הסימפטומים שיש להם ובדרך כלל גם לגבי היבטים אחרים של חייהם כמו העבר או רמת ההשכלה.
  • זיוף תוצאות של בדיקות רפואיות כדי שתצבענה על בעיות בריאותיות, כמו הוספת דם לדגימות שתן.
  • גרימה מכוונת של סימפטומים שונים, כמו הרעלה באמצעות מינון יתר של תרופות.
  • פנייה למספר בתי חולים באזורים שונים ופנייה למספר גדול של רופאים.
 
תסמונת מינכהאוזן נבדלת משני סוגים אחרים, נפוצים יותר, של מחלות מדומות, היפוכונדריה והיתחלות. אנשים שלוקים בהיפוכונדריה באמת מאמינים שהם חולים, אך אינם מנסים להשפיע על תוצאות של בדיקות המעבדה. מיתחלים הם אנשים שמתחזים לחולים כדי להשיג איזשהו רווח, כמו התחמקות מחובת שירות צבאי או ניסיון לזכות בפיצוי כספי או קצבת נכות.
אנשים הלוקים בתסמונת מינכהאוזן מודעים לכך שהם ממציאים את הסימפטומים. הם עלולים להיות מאוד מניפולטיביים, אך התנהגותם אינה מספקת להם איזושהי תועלת מעשית. להיפך, לא פעם הם עוברים ניתוחים כואבים, מסובכים ואפילו מסכני חיים, למרות שהם יודעים שאלו כלל אינם נחוצים.

עד כמה נפוצה תסמונת מינכהאוזן?

קשה להעריך כמה אנשים לוקים בתסמונת מינכהאוזן. אנשים הלוקים בהפרעה זו נוטים לעטוף את עצמם במעטה של סודיות ולעיתים משתמשים במספר זהויות בדויות. ברגע שההונאה שלהם נחשפת הם משחררים את עצמם מבית החולים ועוברים לאחר.
התסמונת נפוצה יותר בקרב גברים בגילאי 30 ו- 50, לא ברור מאיזו סיבה. הגורמים של התסמונת אינם ידועים. רוב האנשים שאובחנו כלוקים בהפרעה זו מסרבים לקבל טיפול פסיכיאטרי, לכן מעט מאוד ידוע אודות המניעים ותהליכי החשיבה שמניעים אותם.
ישנה גרסה נוספת של תסמונת מיכנהאוזן, הנקראת "תסמונת מינכהאוזן באמצעות שליח" או "באמצעות צד שלישי", שבה אדם בודה מחלה או גורם למחלה, למישהו שנמצא תחת השגחתו. בדרך כלל הקורבן הוא ילד.