25 מאי 2022 כ"ד אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  21.03.2010  באדיבות ה 

תסמונת מינכהאוזן - מידע רפואי

(Munchausen’s syndrome)
מעודכן לתאריך  21.03.2010  באדיבות ה 

הטיפול בתסמונת מינכהאוזן

הטיפול בתסמונת מינכהאוזן עלול להיות קשה, כי רוב האנשים שלוקים בהפרעה אינם מוכנים להודות שיש להם בעיה, ולא ישתפו פעולה שעה שיציעו להם תוכניות טיפוליות.
לאור זאת מאמצים הרופאים "גישה עדינה" שאינה גוררת עימותים. במקום להאשים את המטופל בכך שהוא משקר, הם יסבירו לו שיש לו צרכים בריאותיים מורכבים ושמצבו עשוי להשתפר בעקבות טיפול פסיכיאטרי. גם כשמיושמת גישה זו, מטופלים רבים מסרבים לקבל טיפול רפואי ועוברים לאזור אחר.
אנשים שמוכנים לקבל את העובדה שיש להם בעיה ומשתפים פעולה עם הטיפול, יכולים לקבל עזרה ותמיכה שתסייע להם לשלוט בסימפטומים של תסמונת מינכהאוזן. אמנם אין טיפול מתכונתי בתסמונת זו, אך שילוב של פסיכו-אנליזה וטיפול קוגניטיבי התנהגותי הוכיח את עצמו ועזר לאנשים לשלוט בסימפטומים שלהם.
פסיכואנליזה היא סוג של טיפול פסיכולוגי המבוסס על התיאוריות של זיגמונד פרויד. פרויד העלה את הרעיון שאמונות ומניעים לא מודעים, שלעיתים קרובות נוצרו בתקופת הילדות המוקדמת, עלולים להיות הבסיס להתפתחות של בעיות פסיכולוגיות רבות. הטיפול בפסיכואנליזה מנסה לגלות ולאחר מכן לפתור, את המניעים והאמונות הנעוצים עמוק בתת המודע.
טיפול קוגניטיבי התנהגותי מסייע לאנשים לזהות אצלם אמונות ודפוסי התנהגות לא מציאותיים, או כאלה שאינם עוזרים להם. איש מקצוע המטפל בשיטה זו מראה למטופל את הדרכים שבאמצעותן הם יכולים להחליף את האמונות המעוותות באמונות מציאותיות ומאוזנות יותר.