21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  21.03.2010  באדיבות ה 

תסמונת מינכהאוזן באמצעות שליח (באמצעות צד שלישי) - מידע רפואי

(Munchausen Syndrome by Proxy)
מעודכן לתאריך  21.03.2010  באדיבות ה 

הגורמים לתסמונת מינכהאוזן בידי שליח

הסיבות לכך שאמהות בוחרות להתנהג בצורה חולנית זו אינן ידועות. משערים שלחוויות עבר משבריות בחיי האם יש תפקיד חשוב בהתפתחות ההפרעה.
חלק מהמומחים סבורים שאמהות שלוקות בתסמונת מינהאוזן באמצעות שליח סובלות גם מהפרעת אישיות גבולית. הפרעות אישיות הן קבוצת מחלות נפש שללוקים בהן יש תפישות מעוותות ביחס לעצמם וביחס לאנשים אחרים. סילוף תפישתי זה מוביל אותם להתנהג באופן שרוב האנשים רואים כמופרע.
המקור של רוב הפרעות האישיות נעוץ באירוע משברי שהתרחש בילדות. אמהות רבות שמעורבות במקרים של המצאת מחלה לילד או גרימתה, חוו היסטוריה של התעללות או הזנחה, אובדן של אדם אהוב, או שגדלו במשפחה שלא תפקדה. יחד עם זאת חשוב להבהיר שלא כול מי שחווה אירוע משברי בילדות יהפוך בהכרח לבעל הפרעת אישיות.
הלוקים בהפרעות אישיות מוצאים לעיתים תגמול בהתנהגות או בגרימת מצב שמסב לאחרים מצוקה ולחץ נפשי רב. אנשי המקצוע סבורים שאמהות אשר ממציאות מחלות מדומות או פוגעות בילדיהן, אינן עושות זאת מתוך רשעות או שנאת הילד, אלא משום שהן מוצאות את המצב בו ילדן נתון בטיפול ובהשגחה רפואית כמתגמל וכמנחם.
נשים רבות המעורבות במקרים הקשים של התעללות בילד מכחישות שהן עשו משהו רע ומסרבות לשתף פעולה עם הטיפול הפסיכיאטרי, על כן אין כמעט אפשרות לבחון את המניעים שלהן.
אחת הסברות גורסת שתסמונת מינכהאוזן באמצעות שליח מהווה משחק תפקידים, אשר מאפשר לאם לאמץ את התפקיד של "אימא מסורה, דואגת ומטפלת" תוך העברת האחריות לטיפול בילד לצוות הרפואי.
סברה אחרת מניחה שהתנהגות האם היוצרת משבר קבוע סביב הילד, מהווה דרך להימלט מרגשות שליליים ומתחושות לא נעימות שהיא חווה. שעה שהיא מרכזת את כל מחשבותיה בטיפול בילד היא מדחיקה רגשות שליליים ומקלה על המצוקה הרגשית שלה.
נדרשים מחקרים נוספים על מנת לאתר סיבות מדויקות יותר להתפתחות המצב שבו אמהות פוגעות בילדיהן בצורה זו.