18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  21.03.2010  באדיבות ה 

תסמונת מינכהאוזן באמצעות שליח (באמצעות צד שלישי) - מידע רפואי

(Munchausen Syndrome by Proxy)
מעודכן לתאריך  21.03.2010  באדיבות ה 

אבחון של תסמונת מינכהאוזן בידי שליח

אבחון של מקרים בהם האם ממציאה סימפטומים או אף גורמת להם עלול להיות קשה.
רופאים, ובמיוחד רופאי ילדים, מקבלים הכשרה על פיה יש להתייחס בכובד ראש למה שאמהות מרגישות וחושבות, כי "אימא יודעת הכי טוב מה יש לילד שלה". כיוון שאכן ברוב המקרים לאמהות יש יכולת לחוש מתי משהו לא בסדר עם הילד, מניחים אנשי הצוות הרפואי שהאם פועלת מתוך המחויבות שלה לילד ולמענו. רק כאשר מצטברות ראיות כבדות משקל שמצביעות על כך שזה לא המצב נשקלת פעולה.
הרופאים רואים באפשרות שמחלה נגרמת בכוונה, עקב תסמונת מינכהאוזן באמצעות שליח, מוצא אחרון להסבר לבעיות ולסימפטומים השונים. לאור זאת טבעי שהם יערכו תחילה את כול הבדיקות הנחוצות לאיתור מקורה של בעיה ממנה סובל הילד. לעיתים זהו תהליך שעלול לארוך שבועות וחודשים.

מה קורה כשעולה חשד

כאשר מישהו מהצוות הרפואי חושד שמדובר בתסמונת, הוא מדווח על כך לרופא ילדים בכיר. הרופא הבכיר יבדוק את הממצאים הרפואיים כדי לראות אם קיים הסבר לסימפטומים של הילד. הוא יכול לפנות גם למומחים נוספים כדי להתייעץ ולבצע בדיקות נוספות.
במקרים חמורים ניתן לבצע בדיקות על מנת לחפש עדויות לכך שמישהו ממציא או גורם לסימפטומים. למשל, בדיקת דם שנועדה לגלות נוכחות של תרופות שלא נרשמו, או של אינסולין שהוזרק לילד, או לבדוק הטיית תוצאות של בדיקות שתן שבוצעה באמצעות הוספת דם של מבוגר לדגימת שתן של ילד.
כאשר אין הסבר רפואי לסימפטומים וקיימות עדויות לכך שמישהו ממציא מחלות, או שגורם לסימפטומים, יועבר המקרה לטיפולן של רשויות הרווחה ושל המשטרה. שלושת הגורמים יעריכו במשותף את ההוכחות ואת הסיכון האפשרי לילד.
אם הגורמים הרפואיים וגורמי הרווחה סבורים שהילד נמצא בסכנה מיידית של פגיעה גופנית, הוא יוצא מחזקתה של האם, או שהאם תורחק ממנו. במקרה זה הילד יעבור להשגחה אצל קרוב משפחה או אצל רשויות הרווחה.
אם הגורמים המטפלים במקרה סבורים שלא קיים סיכון לילד, משום שהאם רק ממציאה סימפטומים או מטה תוצאות של בדיקות, אך אינה יוצרת את הסימפטומים, הם יכינו תוכנית הגנה לילד וטיפול לאם. כחלק מתוכנית ההגנה של הילד תתבקש האם לעבור טיפול פסיכיאטרי או טיפול משפחתי. אם האם מסרבת לקבל טיפול הדרוש לפי התוכנית, יתכן שיהיה צורך להוציא את הילד מחזקתה.
התוכנית לוקחת בחשבון גם את הצרכים החינוכיים והחברתיים של הילד. יתכנו מקרים שנמנע מהילד ללמוד בצורה מסודרת כי האם מנעה ממנו להגיע לבית הספר בגלל מחלה מדומה.
במקרים שדרגת ההתעללות מחייבת הגשת תלונה פלילית, זו תוגש על ידי הגורם המטפל והמשטרה תפתח בחקירה. על פי צו שופט יכולה המשטרה להשתמש במצלמה נסתרת על מנת לבדוק אם האם אכן גורמת לפגיעה או לסימפטומים. עושים שימוש באפשרות זו רק במקרים בהם לא ניתן להשיג בשום דרך אחרת מידע שיסביר את הסימפטומים של הילד.