03 יולי 2022 ד' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  29.12.2019  באדיבות ה 

סרטן צוואר הרחם - מידע רפואי

(Cervical Cancer, Cancer of the Cervix)
מעודכן לתאריך  29.12.2019  באדיבות ה 

מבוא לסרטן צוואר הרחם

הרחם הוא איבר מרכזי במערכת הרבייה הנשית. מדובר באיבר שרירי שנמצא בקצה הפנימי של הנרתיק. בחלקו התחתון של הרחם, בקצה הנרתיק, נמצא צוואר הרחם אשר מהווה את 'שער הכניסה' לרחם עצמו.
מבחינים בין שני סוגים עיקריים של סרטן צוואר הרחם.
  • הסוג הנפוץ יותר הוא קרצינומה של תאי הקשקש (squamous cell carcinoma), שמתפתח בתאים השטוחים, המכסים את שטח הפנים החיצוני של צוואר הרחם.
  • הסוג השני הוא אדנוקרצינומה (adenocarcinoma), שמתפתח בתאים הבלוטיים, המרפדים את דופן תעלת צוואר הרחם (endocervix). אדנוקרצינומה קשה יותר לזיהוי באמצעות בדיקות הסקר שמוצעות כיום.
 
טרם התפתחות הממאירות עצמה, חלים שינויים טרום סרטניים בצוואר הרחם. ללא טיפול מתאים, עלולים נגעים אלו להפוך לסרטניים, אם כי אצל מרבית הנשים, לא יתפתח סרטן צוואר הרחם. שינויים טרום סרטניים אלו מכונים CIN (Cervical Intra Epithelial Neoplasia), או נאופלזיה תוך אפיתליאלית בצוואר הרחם.
שכיחות הנגעים הטרום סרטניים בצוואר הרחם, שנגרמים על ידי נגיף הפפילומה HPV, גבוהה במדינת ישראל, ודומה לשכיחותה באירופה. לפיכך, מומלץ כי נשים בגילאי 25-65 תעבורנה בדיקות תקופתיות של צוואר הרחם, שמטרתן גילוי מוקדם של כל שינוי או נגע טרום סרטני. בדיקה זו כוללת בדיקה גינקולוגית מלאה, וכן בדיקת HPV (לשעבר פאפ).
כ- 99% ממקרי סרטן צוואר הרחם מיוחסים לנגיף הפפילומה האנושי, ובפרט לזנים 16 ו-18.  נגיף הפפילומה מועבר בעיקר במהלך קיום מגע מיני, ועלול לגרום גם להתפתחות יבלות באברי המין (מחלה הנקראת קונדילומה) עלי ידי זני נגיף 6 ו-11.
הגם שכ-80% מהגברים והנשים הפעילים מינית ידבקו בנגיף הפפילומה האנושי, מרבית הנדבקים יחלימו מאליהם מההדבקה בווירוס. יחד עם זאת, אצל חלק קטן מהאוכלוסייה, מערכת החיסון אינה מסוגלת לפנות ביעילות את הנגיף, ולכן אלו נמצאים בסכנה של מעבר הנגעים הטרום סרטניים, לגידול סרטני.
כיום ניתן להתחסן כנגד הנגיף. מחקרים רחבי היקף בעולם העלו שהחיסון בטוח ויעיל. הוא מונע כ-70 אחוז מהמצבים הסרטניים וכ-90% מיבלות על אברי המין. חשוב לחסן לפני החשיפה לנגיף ולכן החיסון, המאושר בישראל החל מגיל 9, ניתן כיום במסגרת תכנית החיסונים של בתי ספר בכיתות ח' הן לבנים והן לבנות.
אבחון מוקדם של כל שינוי או נגע טרום סרטני הוא קריטי לסיכויי ההחלמה מסרטן צוואר הרחם. בשלבים המוקדמים, סיכויי ההחלמה מהמחלה נחשבים טובים, אך במידה שהסרטן התפשט לאברים סמוכים כגון הנרתיק, שלפוחית השתן, או בלוטות הלימפה האזוריות, סיכויי ההחלמה מהמחלה קטנים בצורה משמעותית.
שכיחות סרטן צוואר הרחם בישראל היא מהנמוכות בעולם. כ- 200 נשים מאובחנות מדי שנה עם סרטן צוואר הרחם, בהשוואה לכ-4000 נשים שמאובחנות מדי שנה כחולות בסרטן השד. יחד עם זאת, התמותה בישראל מסרטן צוואר הרחם דומה לתמותה בעולם המערבי. מדי שנה, כ-290,000 נשים ברחבי העולם ימותו בעקבות התפתחות סרטן צוואר הרחם.