24 מאי 2022 כ"ג אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  29.12.2019  באדיבות ה 

סרטן צוואר הרחם - מידע רפואי

(Cervical Cancer, Cancer of the Cervix)
מעודכן לתאריך  29.12.2019  באדיבות ה 

הגורמים לסרטן צוואר הרחם

הגורמים להתפתחות סרטן בצוואר הרחם אינם ידועים, אך ידוע שמספר גורמים מגבירים את הסיכון ללקות במחלה. בכללם:
  • הידבקות בנגיף הפפילומה האנושי, HPV.
  • הימצאות נאופלזיה תוך אפיתליאלית בצוואר הרחם (CIN). מדובר בשינויים טרום סרטניים בתאי צוואר הרחם.
  • מספר הילדים והגיל בו ילדה האישה.
  • החלשות מערכת החיסון.
 

נגיף הפפילומה האנושי

זה שם כולל למשפחה של נגיפים בעלי השפעה על העור והרקמות הלחות בגוף האדם, כגון רקמת צוואר הרחם, פי הטבעת, הפה או הגרון. קיימים סוגים רבים של נגיף הפפילומה האנושי, אך רק חלקם עלולים לגרום לשינויים טרום סרטניים. כ- 99% ממקרי סרטן צוואר הרחם מיוחסים לנגיף הפפילומה האנושי, ובפרט לזנים 6, 11, 16, ו-18.
אם האישה לא חוסנה נגד הנגיף בטרם נדבקה בו, אזי התחלת קיום יחסי מין בגיל צעיר וכן ריבוי בני זוג עלולים להגדיל את הסיכון להדבקה בנגיף. ההדבקה אפשרית במהלך קיום יחסי מין. לאחר ההדבקה יכול הנגיף להיות רדום במשך שנים, ללא גרימת נגעים טרום סרטניים. מרבית הנשים שתידבקנה במהלך חייהן בנגיף הפפילומה האנושי, לא תפתחנה לעולם נאופלזיה תוך אפיתליאלית בצוואר הרחם (CIN), וגופן ידע להיפטר מהנגיף באמצעות מערכת החיסון.

נאופלזיה תוך אפיתליאלית בצוואר הרחם (CIN)

אלו הם שינויים טרום סרטניים בתאי צוואר הרחם שנגרמים בעקבות הדבקה בנגיף הפפילומה האנושי. ללא טיפול מתאים, אצל חלק קטן מהנשים, עלולים נגעים אלו להפוך לסרטניים. ניתן לאתר נוכחות CIN באמצעות בדיקת משטח פאפ מצוואר הרחם. במרבית המקרים בהם מתגלים בבדיקה ממצאים חריגים במצב קל, לא יהיה צורך בטיפול, וצוואר הרחם יחזור מעצמו למצב תקין. יחד עם זאת, כאשר נתגלו ממצאים חריגים יש להקפיד על מעקב שוטף.
במידה שממצאים חריגים חוזרים על עצמם בבדיקות המעקב, או שמתגלים נגעים טרום סרטניים במצב מתקדם, תופנה האישה לטיפול במסגרת המרפאות לצוואר הרחם, על מנת להסיר את התאים הנגועים, עוד בשלב הטרום סרטני. הסרת הנגעים הטרום סרטניים מתבצעת על ידי ניתוח לכריתת האזור הנגוע, טיפולי לייזר, או טיפולים בחום.

מספר הילדים והגיל בו ילדה האישה

נשים שילדו את ילדן הראשון לפני גיל 17 נמצאות בסיכון גבוה פי שניים ללקות בסרטן צוואר הרחם, בהשוואה לנשים שילדו לראשונה לאחר גיל 25. נשים שילדו שלושה ילדים או יותר, נמצאות אף הן בסיכון מוגבר ללקות בסרטן צוואר הרחם, בהשוואה לנשים שלא ילדו מעולם.

החלשות מערכת החיסון

תזונה לקויה, היעדר פעילות גופנית ועישון, מחלישים את מערכת החיסון ומגבירים את הסיכון ללקות בסרטן, ובכלל זה בסרטן צוואר הרחם.