05 אפריל 2020 י"א ניסן תש"פ
מעודכן לתאריך  29.12.2019  באדיבות ה 

סרטן צוואר הרחם - מידע רפואי

(Cervical Cancer, Cancer of the Cervix)
מעודכן לתאריך  29.12.2019  באדיבות ה 

אבחון של סרטן צוואר הרחם

כאשר אישה מבחינה בסימפטום חריג כלשהו, חשוב שתפנה לברור אצל רופא נשים. הברור יכלול בדיקה גינקולוגית, בדיקות דם ומספר בדיקות נוספות.

משטח פאפ

משטח פאפ (ע"ש הד"ר ג'ורג' פאפאניקולאו שפיתח אותו) היא בדיקה המסייעת באבחון מוקדם של סרטן צוואר הרחם. היא מאפשרת לגלות בתנאי מעבדה תהליך של שינוי במבנה התאים בפתח הרחם, שינוי שלרוב אי אפשר להבחין בו בעין בלתי מזוינת.
סרטן צוואר הרחם הוא אחד מסוגי הסרטן הניתנים לאבחון מוקדם ולמניעה. בדרך כלל התפתחות השאת (הגידול) אורכת כמה שנים, משינויים טרום-סרטניים לשאת סרטנית ממש. חשיבות הבדיקה היא באפשרות לאבחן בַזמן נגע טרום-סרטני, בטרם ייהפך לנגע סרטני. ככל שסרטן זה מתגלה מוקדם יותר, כך גדלים הסיכויים להחלים ממנו.
הבדיקה מבוצעת כבדיקת סקר בקרב האוכלוסייה הכללית אצל נשים ללא סימפטומים חריגים או לצורך ברור, כאשר קיים ממצא שעלול להצביע על תחילתו של תהליך סרטני בצוואר הרחם.
הבדיקה מבוצעת במרפאה של כול רופא נשים. הרופא יחדיר לנרתיק מכשיר שנקרא מפסק (ספקולום), שמטרתו הרחבה של הנרתיק אשר תאפשר נטילת דגימה מתאי צוואר הרחם. לאחר מכן, באמצעות מברשת מתאימה (cytobrush), ייקח הרופא דגימת תאים מצוואר הרחם ויעבירה למשטח זכוכית. הדגימה תשלח למעבדה ושם תיבדק תחת מיקרוסקופ, על מנת לבחון אם קיימים נגעים טרום סרטניים, או תאים סרטניים בצוואר הרחם. הבדיקה אינה מכאיבה אך כרוכה באי נוחות רגעית.

משטח צוואר הרחם (בדיקת HPV)

בשנים האחרונות נכנסה לשימוש במכבי בדיקת  HPV DNA, הנחשבת ליעילה יותר מבדיקת פאפ באבחון מוקדם של סרטן צוואר הרחם. בבדיקת HPV ניתן לזהות נוכחות של נגיף הפפילומה האנושי, שהוא הגורם העיקרי לסרטן צוואר הרחם.

אם בבדיקה מתגלים ממצאים הדורשים בירור נוסף, מתבצעת בדיקת פאפ אוטומטית על אותה הדגימה. שילוב שתי הבדיקות יחד הוא האמצעי היעיל ביותר לזיהוי שינויים טרום סרטניים בתאי צוואר הרחם.
מומלץ לבצע בדיקת HPV אחת לשלוש שנים מגיל 25 עד 54 או על פי הנחיות הרופא.

איך מבוצעת הבדיקה?

בעבר קובעה דגימת התאים על גבי משטח זכוכית ונשלחה למעבדה לצורך צביעה, בדיקה תחת מיקרוסקופ וקבלת האבחנה. בדיקה זו כונתה ‘conventional smear’ ולקתה בחסרונות רבים לרבות העדר מדגם מייצג של כלל תאי צוואר הרחם, קבלת שכבת תאים בלתי אחידה ואיסוף דגימה שהכילה שילוב של תאי צוואר הרחם ותאי דם.
בשנת 2010 נכנסה לשימוש במכבי בדיקה המכונה 'פאפ דק' (Thin Prep PAP, Liquid based Cytology). בשיטה זו מורחפים תאי צוואר הרחם שנאספו בבקבוקון המכיל תמיסת שימור ומועברים למעבדה לצורך עיבוד וקיבוע. הציוד הייחודי המשמש לביצוע בדיקה זו מגביר את רגישותה ואת אמינות התוצאות.
בשיטה זו מתקבל משטח חד שכבתי ואחיד המייצג באופן אמין את כלל תאי צוואר הרחם שנדגמו. מחקרים השוואתיים בין שיטת פאפ דק לבין הבדיקה הוותיקה העלו כי השיטה החדשה רגישה ויעילה יותר למטרת זיהוי נגעים טרום סרטניים ומביאה לפחות תוצאות שליליות שגויות (‘false negative’). כמו כן מאפשרת הבדיקה זיהוי של נגיף הפפילומה האנושי (HPV).
תשובה לא תקינה בבדיקת פאפ מחייבת המשך ברור שכולל בדיקה של צוואר הרחם בקולפוסקופיה. הקולפוסקופ הוא מיקרוסקופ המאפשר הסתכלות בהגדלה פי 30 על אזור צוואר הרחם. במהלך הקולפוסקופיה מזוהה מקור התאים הבלתי תקינים שנמצאו בבדיקת הפאפ ובמידת הצורך נלקחת דגימת רקמה (ביופסיה) ונשלחת לבדיקה.

כיום נכנסה לשימוש במכבי בדיקת ה-HPV אשר מסוגלת לזהות תאים טרום סרטניים במידת יעילות גבוהה יותר. אם בבדיקת ה-HPV יתגלו תוצאות המצריכות בירור נוסף, תיערך אוטומטית בדיקת פאפ על אותה הדגימה.

משמעות התוצאות

מטרת בדיקת תאי צוואר הרחם היא לחפש סימנים המצביעים כי התאים עוברים שינוי ממצב תקין למצב שאינו תקין, היינו טרום סרטני או סרטני. טרם הפיכתם לסרטניים עוברים התאים מספר שינויים אותם ניתן לזהות באמצעות הבדיקה.
בדיקה שתוצאתה תקינה משמעותה כי לא נמצאו תאים חריגים בדגימה ואילו בדיקה שאינה תקינה עלולה להצביע על מספר מצבים לרבות דלקת או זיהום בצוואר הרחם, נגעים טרום סרטניים, התפתחות לא תקינה של התאים, גדילה לא תקינה של התאים וסרטן צוואר הרחם.
 

קולפוסקופיה

לעיתים לאחר שהתגלו ממצאים חשודים במשטח הפאפ, תופנה האישה למרפאה לצוואר הרחם לבדיקת קולפוסקופיה. הקולפוסקופ הוא מעין טלסקופ שמאפשר לרופא להתבונן בהגדלה בתאי צוואר הרחם.
תחילה יחדיר הרופא מפסק (ספקולום) לנרתיק, כדי להרחיב אותו. לאחר מכן ימרח תמיסה של חומצת חומץ בצוואר הרחם. באמצעות התמיסה יוכל הרופא להבחין בבירור בנוכחותם של תאים חריגים. הרופא יכוון מקור אור לתוך צוואר הרחם ויבחן אותו מקרוב דרך הקולפוסקופ. במידת הצורך הוא ייקח דגימת רקמה (ביופסיה) מצוואר הרחם, על מנת לשלוח אותה לבדיקה פתולוגית במעבדה.
קולפוסקופיה אינה מכאיבה, אך כרוכה באי נוחות. נטילת ביופסיה עלולה לגרום תחושת כאב ואף יתכן לאחריה דימום קל במשך מספר ימים.

חיתוך לולאה גדולה של אזור השינוי בצוואר הרחם (LLETZ, Large Loop Excision of the Transformation Zone of the cervix)

אם התגלו תאים חריגים בצוואר הרחם (זהו האזור שמכונה 'אזור השינוי'), ניתן להסירם באמצעות הליך רפואי. הוא מבוצע תחת הרדמה מקומית. בדרך כלל מדובר בפעולת חיתוך המתבצעת על ידי כבל מתכתי דק, אך ניתן לבצעה גם באמצעות קרן לייזר. לאחר הפעולה יתכן דימום, או הפרשה דמית במשך מספר ימים. ההליך כרוך במעט כאב ואי נוחות למטופלת.

ביופסיית חרוט (Cone Biopsy)

ביופסיית חרוט תבוצע כאשר אין אפשרות לבצע קולפוסקופיה ויש צורך לבחון מקרוב את התאים החשודים. בדרך כלל תבוצע הביופסיה תחת הרדמה מקומית, אך בהתאם לצורך ניתן לבצעה גם בהרדמה כללית (באשפוז יום).
בהליך זה תילקח דגימת רקמה בצורת חרוט מצוואר הרחם ותשלח לבדיקה מעבדתית תחת מיקרוסקופ, על מנת לאתר תאים סרטניים. כדי למנוע דימום, יחדיר הרופא בסיום הפעולה טמפון לנרתיק. במקרים מסוימים, ניתן באמצעות פעולה זו לכרות את כל האזור הנגוע או החשוד כנגוע, ובכך למנוע מהמטופלת את הצורך לחוות בעתיד פעולה כירורגית נוספת.
לאחר הביופסיה יתכן דימום או הפרשה דמית במשך מספר ימים. ההליך כרוך במעט כאב ואי נוחות למטופלת. לאחריו מומלץ להימנע מפעילות גופנית מאומצת ומקיום יחסי מין במשך 4-6 שבועות.
במידה שתוצאות הבדיקות מעידות על הימצאות תאים סרטניים, תשלח המטופלת לבצע בדיקות נוספות, שמטרתן לקבוע האם המחלה התפשטה מעבר לצוואר הרחם.

בדיקות דם

מטרת הבדיקות הללו לבחון את תפקוד הכליות והכבד, ואת רמת ההמוגלובין בדם.

אולטרא סאונד וגינאלי ואולטרא סאונד של האגן

אולטרא סאונד היא שיטת דימות שמבוססת על גלי קול.
בדיקת אולטרא סאונד של האגן מבוצעת על ידי סריקה חיצונית של הבטן, באמצעות מתמר, שהוא מכשיר קטן דמוי מיקרופון, אשר מפיק גלי קול. מטרתה להדגים את אברי האגן וחלל הבטן. הבדיקה מתבצעת אגב שכיבה על הגב. הבודק ימרח ג'ל על אזור הבטן ויעביר על פני דופן הבטן את המתמר. השדרים מהמתמר יומרו באמצעות מחשב לתמונות. הבדיקה נמשכת מספר דקות. טרם ביצועה יש לשתות הרבה נוזלים, כדי שהדגמת השלפוחית תהיה יעילה.
אולטרה סאונד וגינאלי מבוצע באמצעות החדרת מתמר האולטרא סאונד לנרתיק. בעזרתו יודגם מבנה אברי מערכת הרבייה (רחם, חצוצרות, שחלות). בבדיקה זו בוחנים אם קיימים גושים חשודים באברי מערכת הרבייה.

בדיקת האגן תחת הרדמה (Pelvic examination under anesthesia)

בהתאם לצורך, יתכן שיידרש ביצוע בדיקה של הנרתיק, צוואר הרחם, איברי האגן ופי הטבעת, תחת הרדמה כללית. יתרונה הגדול של בדיקה זו בכך שהמטופלת לא תחוש כל אי נוחות או כאב בעת שהרופא יבצע בדיקה מקיפה ויסודית של אברי האגן.

אורוגרפיה תוך-ורידית (IVU או IVP)

מטרת בדיקה זו לאתר ממצאים חריגים במערכת השתן, ובכלל זה בכליות, בשופכנים ובשלפוחית השתן. במהלך הבדיקה יוזרק לווריד הזרוע חומר ניגוד המכיל יוד, אשר יחדור דרך הדם לכליות. חומר הניגוד מאפשר לרופא לגלות ממצאים חריגים.
הזרקת חומר הניגוד עלולה לגרום לגלי חום ולתחושת אי נוחות בבטן. תחושות אלו קצרות מועד וחולפות בהדרגה. אם ידועה רגישות ליוד, יש ליידע על כך את הצוות הרפואי לפני ביצוע הבדיקה. הבדיקה אורכת כשעה.

צילום חזה

זהו צילום רנטגן (עושה שימוש בקרני X) שמטרתו לקבוע את מצב הלב והראות.

סריקת CT של אזור האגן וחלל הבטן

computerized tomography) CT) הוא סוג של צילום רנטגן מתקדם. הסריקה נמשכת בין 10 ל- 30 דקות. היא עושה שימוש בכמות קטנה מאד של קרינה. לפני ביצוע הבדיקה אין לאכול או לשתות במשך לפחות ארבע שעות.
סריקת ה- CT אינה מכאיבה, אך כרוכה בשכיבה ללא תזוזה במשך ביצועה. במקרים מסוימים יינתן לנבדקת משקה או זריקה של חומר ניגוד שיאפשר להדגים אזורים מסוימים באופן ברור יותר. הדבר יכול לגרום לתחושה של גל חום בכל הגוף במשך מספר דקות. אצל חולי אסטמה, או כשיש אלרגיה ליוד, תיתכן תגובה חמורה יותר לחומר הניגוד, ולכן יש ליידע את הרופא אודות מצבים אלו טרם הבדיקה.

הדמיית תהודה מגנטית (סריקת MRI)

הבדיקה דומה לסריקת CT , אך כדי לבנות תמונות חתך רוחביות של הגוף היא עושה שימוש בשדה מגנטי, במקום בקרני רנטגן. על מנת לשפר את איכות ההדגמה תקבלנה חלק מהנבדקות זריקת צבע מיוחד לתוך וריד הזרוע.
במהלך הבדיקה תתבקש הנבדקת לשכב ללא תזוזה על מיטה אשר נמצאת בתוך גליל גדול, במשך כ- 30 דקות. נבדקת החוששת מחללים סגורים, כדאי שתיידע על כך את הטכנאי. תהליך סריקת ה- MRI מרעיש ביותר ולכן תקבל הנבדקת אטמי אוזניים או אוזניות.
כיוון שהגליל הוא מגנט חזק ביותר יש להסיר את כל חפצי המתכת (תכשיטים, שעונים) מהגוף לפני הכניסה לחדר. בשל השדות המגנטיים, נשים שבגופן מושתל קוצב לב, או תותבים כירורגיים, לא יכולות לעבור סריקת MRI.

שלב המחלה ודרגת ההתמיינות של תאי סרטן צוואר הרחם

קביעת שלב המחלה ודרגת ההתמיינות יכתיבו את הטיפול בהמשך הדרך.
שלב המחלה מתאר את מידת התפשטות הגידול, מעבר למקורו הראשוני, היינו צוואר הרחם. ניתן לחלק את סרטן צוואר הרחם לארבעה שלבים:
  1. גידול שמוגבל לצוואר הרחם בלבד.
  2. גידול שהתפשט לרקמות בצדי צוואר הרחם, או לחלקו העליון של הנרתיק.
  3. גידול שהתפשט לאגן, או לחלקו התחתון של הנרתיק.
  4. גידול שהתפשט לאיברים סמוכים, כגון שלפוחית השתן, המעי, או אברי גוף מרוחקים. זהו סרטן שניוני או גרורתי.
 
דרגת ההתמיינות נקבעת לפי מראה התאים תחת מיקרוסקופ. היא מהווה מדד לקצב בו הסרטן עלול להתקדם. מבחינים בשלוש דרגות התמיינות:
  1. תאים שמתחלקים לאט, אשר מעידים על גידול בעל סבירות נמוכה להתפשטות. מראם של תאים אלו דומה מאוד למראה של תאי צוואר רחם תקינים.
  2. דרגה 2.
  3. תאים שמתחלקים מהר מאד, אשר מעידים על גידול בעל סבירות גבוהה להתפשטות לאברים סמוכים. תאים אלו הם בעלי מראה חריג ביותר.