28 ינואר 2021 ט"ו שבט תשפ"א
מעודכן לתאריך  29.12.2019  באדיבות ה 

סרטן צוואר הרחם - מידע רפואי

(Cervical Cancer, Cancer of the Cervix)
מעודכן לתאריך  29.12.2019  באדיבות ה 

מניעה של סרטן צוואר הרחם

חיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי

כיום מוצעים שני חיסונים נגד וירוס הפפילומה האנושי. חיסונים אלו יעילים נגד 4 זנים של הווירוס אשר גורמים ליבלות, ואחראים למרבית המקרים של סרטן צוואר הרחם. מחקרים שבוצעו על כ- 50,000 נשים ברחבי העולם העלו שהחיסון אשר ניתן לנערות ונשים בגילאי 15-26 יעיל ב- 99% במניעת נגעים טרום סרטניים בצוואר הרחם ובמניעת יבלות באיברי המין. בקרב נשים בגילאי 26-45, יעילות החיסון היא כ- 90%.
החיסון הראשון שאושר בישראל היה Gardasil, אשר יועד לילדות, נערות ונשים צעירות בגילאי 9 עד 26 שנים. כשמדובר בבנות ובנערות צעירות, ההמלצה היא להתחסן עוד לפני חשיפה אפשרית לנגיף ובעיקרון טרם תחילת קיום מגע מיני. החיסונים כלולים בביטוחים המשלימים של כל קופות החולים, במחיר מסובסד.
במקום בדיקת פאפ מומלץ לבצע בדיקת HPV היעילה יותר באבחון מוקדם של שינויים טרום סרטניים. יש להיבדק אחת לשלוש שנים מגיל 25. בנוסף אפשר לקבל חיסון היעיל ב—90% למניעת סרטן צוואר הרחם. החיסון אינו מספק הגנה נגד כל זני הנגיף ולכן חשוב להמשיך לבצע בדיקת HPV באופן סדיר.

אם בבדיקה מתגלים ממצאים הדורשים בירור נוסף, מתבצעת בדיקת פאפ אוטומטית על אותה הדגימה. שילוב שתי הבדיקות יחד הוא האמצעי היעיל ביותר לזיהוי שינויים טרום סרטניים בתאי צוואר הרחם.

מומלץ לבצע בדיקת HPV אחת לשלוש שנים מגיל 25 עד 54 או על פי הנחיות הרופא.

קיום יחסי מין בטוחים

מאחר שקיים קשר ברור בין הדבקה בנגיף הפפילומה האנושי לבין התפתחות סרטן צוואר הרחם, חשוב להקפיד על קיום יחסי מין בטוחים. אלו ימנעו אפשרות של הדבקה בנגיף. קונדום הוא אמצעי ההגנה היעיל ביותר.