07 דצמבר 2019 ט' כסלו תש"פ
מעודכן לתאריך  19.02.2010  באדיבות ה 

סרטן צוואר הרחם - מידע רפואי

(Cervical Cancer, Cancer of the Cervix)
מעודכן לתאריך  19.02.2010  באדיבות ה 

מניעה של סרטן צוואר הרחם

חיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי

כיום מוצעים שני חיסונים נגד וירוס הפפילומה האנושי. חיסונים אלו יעילים נגד 4 זנים של הווירוס אשר גורמים ליבלות, ואחראים למרבית המקרים של סרטן צוואר הרחם. מחקרים שבוצעו על כ- 50,000 נשים ברחבי העולם העלו שהחיסון אשר ניתן לנערות ונשים בגילאי 15-26 יעיל ב- 99% במניעת נגעים טרום סרטניים בצוואר הרחם ובמניעת יבלות באיברי המין. בקרב נשים בגילאי 26-45, יעילות החיסון היא כ- 90%.
החיסון הראשון שאושר בישראל היה Gardasil, אשר יועד לילדות, נערות ונשים צעירות בגילאי 9 עד 26 שנים. כשמדובר בבנות ובנערות צעירות, ההמלצה היא להתחסן עוד לפני חשיפה אפשרית לנגיף ובעיקרון טרם תחילת קיום מגע מיני. החיסונים כלולים בביטוחים המשלימים של כל קופות החולים, במחיר מסובסד.

בדיקת פאפ

באמצעות בדיקת משטח פאפ, ניתן לגלות כל שינוי או נגע טרום סרטני בצוואר הרחם, כבר בשלבים מוקדמים. סרטן צוואר הרחם היא מחלה שמתקדמת בקצב איטי, ולכן גילוי מוקדם מאפשר קבלת טיפול מתאים במועד. טיפול מוקדם עשוי למנוע את התדרדרות המצב עד כדי מחלה סרטנית.
בישראל אין המלצה ברורה לגבי הגיל בו יש להתחיל בביצוע בדיקת פאפ, או באשר לתדירותה. עבור נשים בקבוצת הגיל 35-54, מממן משרד הבריאות, במסגרת קופות החולים, בדיקה אחת כול שלוש שנים. האיגוד הישראלי לגניקולוגיה ממליץ לבצע את בדיקת הפאפ אחת לשלוש שנים, החל מגיל 25.

קיום יחסי מין בטוחים

מאחר שקיים קשר ברור בין הדבקה בנגיף הפפילומה האנושי לבין התפתחות סרטן צוואר הרחם, חשוב להקפיד על קיום יחסי מין בטוחים. אלו ימנעו אפשרות של הדבקה בנגיף. קונדום הוא אמצעי ההגנה היעיל ביותר.