24 מאי 2022 כ"ג אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  29.12.2019  באדיבות ה 

סרטן צוואר הרחם - מידע רפואי

(Cervical Cancer, Cancer of the Cervix)
מעודכן לתאריך  29.12.2019  באדיבות ה 

סיבוכים של סרטן צוואר הרחם

כניסה מוקדמת לגיל המעבר ופגיעה בחיי המין

כריתה של השחלות והרחם, או טיפול קרינתי באזור האגן, עלולים לגרום לכניסה מוקדמת לגיל המעבר, היינו להפסקת המחזור החודשי (בהנחה שטרם הגיעה המטופלת לגיל המעבר).
סימפטומים אופייניים לתקופה זו יכללו:
  • גלי חום.
  • יובש בנרתיק.
  • יובש בעור.
  • שינויים במצב הרוח, חרדה, או דיכאון.
  • ירידה בחשק המיני.
 
ניתן לטפל בתופעות הנלוות לכניסה מוקדמת לגיל המעבר בעזרת הורמונים, אך לא ניתן להשיב את יכולת הפוריות.
יובש בנרתיק ניתן לטיפול על ידי משחות, חלקן אף ללא מרשם, שמספקות חומרי סיכה לנרתיק. את המשחות יש למרוח לפני או תוך כדי קיום יחסי מין, על מנת להקל על החדירה.
בעקבות טיפול קרינתי באזור האגן עלולות חלק מהנשים לסבול מהיצרות של הנרתיק. דבר זה עלול להסב כאב ואי נוחות במהלך יחסי מין. ניתן לטפל בתופעה הן באמצעים תרופתיים, על ידי משחות שמכילות הורמונים למריחה בנרתיק, והן באמצעים מכניים, על ידי שימוש באביזרים מיוחדים שמטרתם הרחבה הדרגתית של הנרתיק. רופא נשים יוכל להפנות את המטופלת אל מרפאות העוסקות בהתאמת פיתרון מיטבי לבעיה.

פגיעה בפוריות

ניתוח לכריתת הרחם והשחלות או טיפול קרינתי, משמעותם אובדן היכולת להרות בעתיד. טרם התחלת טיפול, מומלץ לנשים בגילאי הפוריות להסתייע בייעוץ מקצועי מתאים, באשר לאפשרויות שימור הפריון.
נשים בכלל, ובפרט נשים בגילאי הפוריות, עלולות לחוות תחושת אובדן קשה בעקבות הסרת הרחם.
אצל חלק מהנשים, נקשרת כריתת הרחם עם אובדן הנשיות ומתבטאת לעתים בפגיעה חמורה בדימוי העצמי. נשים צעירות עלולות לפתח דיכאון חמור עקב אובדן הפוריות ואובדן היכולת להרות. מומלץ להסתייע בייעוץ פסיכולוגי ובקבוצות תמיכה.