18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  15.02.2021  באדיבות ה 

דליפת שתן - מידע רפואי

Urinary incontinence
מעודכן לתאריך  15.02.2021  באדיבות ה 

הגורמים לדליפת שתן בדחיפות

דליפת שתן בדחיפות היא בעיה הנוצרת בשל קושי להתאפק. מצב זה שונה מהותית מדליפת שתן במאמץ. דליפת שתן מסוג זה היא חלק מהסימפטומים של תופעה המכונה 'שלפוחית עצבנית' Over Active Bladder , הכוללת תכיפות ודחיפות במתן שתן, עם או בלי דליפה.
דליפת שתן בדחיפות מופיעה ללא אתראה, ולכן אין אפשרות להתכונן אליה. מספר מצבים עלולים להוות גירוי לדליפה. למשל הכנה להשתנה, כניסה לפתח הבית או פתיחת מנעול הדלת ושמיעת זרם מים. דליפה עלולה לפגוע באיכות החיים, לרבות בתחום הפיסי, החברתי, הפסיכולוגי, התעסוקתי, התחום המשפחתי והמיני.
כיוון שתחושת הדחיפות והדליפה הנלווית אליה אינן צפויות ואין כל אות אזהרה לפני שמתרחשות, הרי שנשים הלוקות בבעיה נאלצות לשנות את אורח חייהן על ידי שימוש תכוף בפדים, הגבלת שתייה ותכנון היציאה מהבית על פי שירותים זמינים. במקרים רבים הבעיה תביא לחוסר רצון לקיים מגע מיני עם בן הזוג, להתבודדות חברתית ולתחושת 'הזדקנות מוקדמת'.

מהן הסיבות וכיצד מאבחנים?

כאשר אין עדות לדלקת בדרכי השתן, או להפרעה נוירולוגית, אזי הסיבה לדליפת שתן בדחיפות אינה ידועה. לא קיימות בדיקות הדמיה אשר יכולות לאשר או לזהות את הבעיה. הבדיקה המקובלת הינה הערכה אורודינמית המבוצעת על ידי רופא מומחה באורוגניקולוגיה. מטרתה העיקרית של בדיקה זו לבחון את היענותה של השלפוחית להחדרת נוזלים. היא אינה מהווה בסיס להמלצה טיפולית.

תופעות קשורות וסיבוכים

נשים הסובלות מדליפת שתן דחופה נמצאות בסיכון מוגבר לחוות תופעות כמו דלקות שתן תכופות (פי 4.3 מנשים בריאות), נפילות ושברים בגיל המבוגר (פי 1.5), דיכאון (פי 1.6) ונדודי שינה.
מעבר לכך יש למצב גם השפעה כלכלית שלילית. מדובר מחד בעלויות הנובעות מרכישת פדים, אובדן ימי עבודה וכביסה מרובה ומאידך בעלויות של מערכות הבריאות.