20 מאי 2022 י"ט אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  15.02.2021  באדיבות ה 

דליפת שתן - מידע רפואי

Urinary incontinence
מעודכן לתאריך  15.02.2021  באדיבות ה 

הטיפול בדליפת שתן בדחיפות

מספר צעדים יכולים לך לעזור בהפחתת מקרי דליפת השתן:
  • הפחתה בכמות השתייה היומית, במיוחד מספר שעות לפני השינה
  • הפחתה במאכלים או משקאות שיכולים להחמיר את התסמינים, כמו אלכוהול או קפאין ואוכל מתובל או חומצי שיכולים לגרות את השלפוחית
  • אם את סובלת ממשקל יתר, ירידה במשקל יכולה לעזור בהפחתת התסמינים
  • אם את נוטלת תרופות משתנות, יש לקחת אותן בידיעה שיש שירותים קרובים בשעות הקרובות
 
מקובל להתחיל בטיפול התנהגותי ולא תרופתי, מייד לאחר הערכה ראשונית של הרופא, זאת בטרם תבוצענה בדיקות פולשניות כגון אורודינמיקה. בחלק מהמקרים, במידה שהמטופלת אינה מרוצה מהתוצאות, ישולב טיפול תרופתי.
מטרתו של הטיפול ההתנהגותי בפיזיותרפיה לרצפת האגן הוא לבסס מחדש את השליטה בשלפוחית. הטיפול כולל הדרכה לשינוי הרגלים הקשורים לכניסה לשירותים ולהרגלי חיים. במהלך הטיפול רוכשת המטופלת כלים וביטחון על ידי מילוי יומני השתנה ולימוד יכולת התאפקות.
אצל נשים בגיל המעבר או לאחריו עם ניוון של הרירית הנרתיקית, מומלץ טיפול בתכשירי אסטרוגן מקומיים, שיכולים לשקם את הרירית ולשפר את תסמיני דליפת השתן.
אם לא חל שיפור בתסמינים, יוצע טיפול תרופתי. הטיפול התרופתי המקובל כולל תרופות משתי משפחות:
  • תרופות אנטיכולינרגיות, כדוגמת ספזמקס (Spasmex), וסיקר (Vesicare) ונוביטרופן (Novitropan). הסוגים השונים נבדלים במעט מבחינת תופעות הלוואי. תופעות הלוואי השכיחות הן קלות ולרוב מדובר ביובש בפה ובעצירות.
  • תרופות ביתא-אדרנרגיות. כדוגמת בטמיגה (Betmiga). מאופיינת בפחות תופעות לוואי בהשוואה לאנטיכולינרגיים, אך יכולות להעלות לחץ דם, ולכן לא מומלצות כשקיים לחץ דם חמור ולא מאוזן.