26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  02.03.2010  באדיבות ה 

סכיזופרניה - מידע רפואי

(Schizophrenia)
מעודכן לתאריך  02.03.2010  באדיבות ה 

סימפטומים של סכיזופרניה

קיימים מספר סוגי סכיזופרניה עם קשת רחבה של סימפטומים, ולכן ביטויי המחלה יכולים להיות שונים בצורה משמעותית אצל חולים שונים. בנוסף לכך יכולים הסימפטומים להשתנות במשך הזמן. חלקם יכול להשתפר וחלקם עלול להחמיר עד שהחולה יתקשה לתפקד בחיי היומיום.
לפעמים המחלה קשה כל כך, עד שהחולים בה אינם מסוגלים לצאת לעבודה או ללימודים. לא פעם חווים חולי סכיזופרניה גם בעיות במערכות היחסים עם אנשים קרובים, כי הם אינם מצליחים להבין רגשות של אחרים ולפרש בצורה נכונה את ההתרחשות החברתית.
חולים רבים מאבדים עניין בפעילויות ובעיסוקים שבעבר הסבו להם הנאה. אנשים הלוקים בסכיזופרניה עלולים להרגיש מתוחים, לחוות חרדה, או להיכנס למצב דמוי-טראנס ולהפסיק להגיב לגירויים חיצוניים.
הסימפטומים של סכיזופרניה כוללים:
 • אמונות ותפיסות שאינן מבוססות על המציאות (מחשבות שווא), כמו האמונה שיש קנוניה נגד החולה.
 • ראיה ושמיעה של דברים שלא קיימים (הזיות), במיוחד קולות.
 • דיבור מבולבל וחסר קשר הגיוני.
 • הזנחה של היגיינה אישית.
 • העדר רגשות.
 • רגשות שאינם מתאימים למצב.
 • התפרצויות זעם.
 • התנהגות קטטונית (פעלתנות יתר ותנועתיות חזרתית, או לחילופין התאבנות וקפיאת הגוף).
 • תחושה מתמדת שמישהו שצופה בחולה.
 • קושי לתפקד בבית הספר או בעבודה.
 • בידוד חברתי.
 • תנועות מגושמות וחסרות תיאום (קואורדינציה).
 
דרגת הסכיזופרניה יכולה לנוע בין קלה לחמורה מאד. בעוד שחלק מהחולים יוכל לתפקד היטב בחיי היומיום, אחרים יזדקקו לטיפול מרוכז על ידי מומחים בתחום בריאות הנפש. לפעמים הסכיזופרניה מתפרצת בפתאומיות, ולעומת זאת קיימים מצבים שהסימפטומים מתפתחים במשך מספר חודשים בצורה הדרגתית, כאשר תחילה כלל לא ניתן להבחין בהם.
נהוג לחלק את הסימפטומים של סכיזופרניה ל-3 קבוצות שלפיהן יקבע האבחון והטיפול, סימפטומים חיוביים, שליליים וקוגניטיביים.

סימפטומים חיוביים

סימפטומים אלו מייצגים שינוי בהתנהגות או במחשבות, כמו הזיות ומחשבות שווא. לעיתים אנשים חווים התקפי סכיזופרניה עם סימפטומים חיוביים חמורים במיוחד, שלאחריהם מגיעות תקופות של סימפטומים מועטים או הפוגה מוחלטת, במהלכן מתנהגים החולים בצורה רגילה לחלוטין.

הזיות

הזיה היא מצב שבו אדם חש או חושב דברים שאינם קיימים במציאות. הזיות יכולות להיות מורגשות באמצעות כל אחד מחמשת החושים, אך הנפוצות יותר הן 'שמיעת קולות'.
בתרבויות ובדתות מסוימות 'שמיעת קולות' נחשבת לדבר המהווה סימן להתפתחות רוחנית. במצבים אלו הקולות שאנשים שומעים הם בדרך כלל ידידותיים ותומכים. לעומת זאת, רוב האנשים הלוקים בסכיזופרניה מדווחים על קולות עוינים וביקורתיים.
ניתן לחלק את סוגי הקולות ששומעים חולי סכיזופרניה לשתי קבוצות עיקריות:
 • קולות ביקורתיים – הקולות משמיעים מעין פרשנות ביקורתית שמלווה את האדם ואת מעשיו.
 • קולות שנותנים פקודות - אנשים הלוקים בסכיזופרניה עלולים לשמוע קולות שמכריחים אותם לעשות מעשים שבדרך כלל הם לא היו עושים. הקולות הללו עלולים לתת הוראות לפגוע באחרים או להזיק לעצמם.
 

מחשבות שווא

מחשבות שווא מוגדרות כאמונה ברורה ובלתי מעורערת במשהו מאד לא סביר, מוזר או לא אמיתי. אחת ממחשבות השווא הנפוצות ביותר אצל חולי סכיזופרניה היא תחושת הרדיפה – פרנויה. זהו מצב שאדם הנתון בו מאמין שמשהו או מישהו מנסה להטעותו בכוונה, או לתמרן אותו, לפגוע בו, ובמקרים מסוימים אפילו להרוג אותו.
מחשבות שווא פרנואידיות יכולות לנוע מדברים יומיומיים, כמו להיות משוכנעים שבן או בת הזוג אינם נאמנים, וכלה באמונה שסוכנים חשאיים רוקמים קנוניה להתנקש בחיי החולה.
סוג נוסף של מחשבות שווא אשר נפוץ בקרב סכיזופרנים הוא שיגעון גדלות. מדובר באמונה שלאדם יש סמכות או כוחות דמיוניים, כמו האמונה שהחולה הוא מלך או שיש לו כוחות לרפא מחלות חשוכות מרפא.
מחשבת שווא אחרת קשורה למתן משמעות מוטעה או מופרזת לאירועים פשוטים בחיי היומיומיים. אדם עלול לחשוב ששיר המשודר ברדיו הוא בעצם עליו, או כותרת בעיתון נועדה לשלוח לו מסר סודי.

בעיות התנהגותיות

שילוב של הזיות עם מחשבות שווא עלול לגרום לחולה להתנהג במהלך התקף אקוטי של סכיזופרניה בצורה מוזרה. למשל, אדם יכסה את כל חלונות ביתו ביריעות מתכת משום שהוא מאמין שזה ימנע מהממשלה לשלוט במחשבותיו.

הפרעות מחשבתיות

חולי סכיזופרניה רבים מתלוננים על כך שהחשיבה שלהם הופכת למבולבלת, שיש להם קושי לבטא את עצמם או לסדר את מחשבותיהם. הם עלולים לעצור באמצע המשפט או לצרף יחד מילים חסרות משמעות.
הלוקים בסכיזופרניה עלולים לחוות בעיות בריכוז ולהתקשות לעמוד במשימות המוטלות עליהם במסגרת הלימודים או העבודה. אף מטלות פשוטות כמו קריאת מאמר בעיתון או לשלוח דואר אלקטרוני עלולות להיות מסובכות עבורם.
הפרעות מחשבתיות נוספות עלולות לכלול גם:
 • החדרת מחשבות – תחושה שהמחשבות של החולה אינן בעצם שלו, והן הוחדרו למוחו על ידי אדם אחר או ארגון כלשהו.
 • מחיקת מחשבות – תחושה שאנשים אחרים או ארגונים מסלקים מחשבות מתוך המוח.
 • שידור מחשבות – אמונה שאחרים יכולים לשמוע או לקרוא את המחשבות של החולה.
 • חסימת מחשבות – תחושה שתהליך המחשבה נתקע פתאום ומותיר את המוח ריק ללא יכולת להיזכר על מה האדם חשב קודם לכן.
 

הפרעות תנועה

סכיזופרניה עלולה לגרום גם להפרעות בתנועות הגוף, דוגמת גרימה של תנועות חוזרות, תנועות מגושמות וחסרות תיאום או תנועות בלתי רצוניות.

סימפטומים שליליים

סימפטומים אלו מייצגים ירידה או חוסר במחשבות או בתפקוד, בהשוואה למה שמצופה מאדם בריא. במקרה זה יראה החולה כחסר רגשות ואדיש. על פי רוב הסימפטומים השליליים אינם קיצוניים כמו הסימפטומים החיוביים, אך הם עלולים להיות קשים יותר לטיפול.
הסימפטומים השליליים של המחלה עלולים להתפתח כמה שנים לפני שהאדם חווה את ההתקף החריף הראשון. הופעת הסימפטומים השליליים ההתחלתיים נחשבת לעיתים קרובות לשלב הפרודרומלי, היינו השלב שמבשר את התפתחות המחלה.
הסימפטומים שמופיעים בשלב זה מחמירים בהדרגתיות עם הזמן. הלוקים בסכיזופרניה עלולים להתרחק מהסביבה החברתית, להזניח את ההופעה החיצונית ואת ההיגיינה האישית שלהם. עם הזמן יהפכו הסימפטומים השליליים הללו לבולטים יותר.
הסימפטומים השליליים, שמייצגים אבדן או ירידה ברגשות וביכולות החברתיות, כוללים:
 • היעדר או "השטחה" של רגשות – הקול עלול להפוך למשעמם ולחד-גוני והפנים לחסרי הבעה.
 • חוסר יכולת ליהנות מהדברים שהחולה נהנה מהם בעבר, לרבות איבוד עניין בפעילויות היומיומיות.
 • אפאתיה (אדישות) - איבוד הרצון להמשיך בתוכניות ולהשלים דברים שהחל בהם. החולה עלול להזניח גם מטלות שוטפות כמו שטיפת כלים, כביסה או שמירה על ניקיון הבית ועל ההיגיינה האישית.
 • הסתגרות וחוסר תקשורת – החולה מצמצם בהדרגה את הקשרים החברתיים שהיו לו ומתקשה או נמנע מיצירת תקשורת עם אחרים, עד כדי הפסקת הדיבור עם אנשים אחרים.
 
הסימפטומים השליליים של סכיזופרניה מובילים לעיתים קרובות לבעיות במערכות היחסים עם חברים ובני המשפחה, שמפרשים את ההתנהגות כעצלות או כגסות רוח.

סימפטומים קוגניטיביים

מדובר בסימפטומים הקשורים להפרעות זיכרון וריכוז. הם כוללים גם תפיסות ומחשבות לא רגילות שעלולות להביא לאיבוד קשר עם המציאות. סימפטומים אלו יכולים להופיע ולהיעלם לסירוגין. הסימפטומים השייכים לקבוצה זו יכולים לכלול הזיות, מחשבות שווא, הפרעות מחשבתיות ובעיות התנהגותיות.
הסימפטומים הקוגניטיביים כוללים קושי לעבד ולהבין מידע, קשיים בריכוז ובקשב ובעיות זיכרון. הם עלולים להיות מאד מגבילים מבחינת החולים, כי הם פוגעים ביכולתם לבצע את המטלות היומיומיות השגרתיות.