18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  02.03.2010  באדיבות ה 

סכיזופרניה - מידע רפואי

(Schizophrenia)
מעודכן לתאריך  02.03.2010  באדיבות ה 

הגורמים לסכיזופרניה

הסיבה המדויקת להתפתחות סכיזופרניה אינה ידועה, אך רוב המומחים סבורים שרגישות מוגברת לדחק, מעוררת התפתחות סכיזופרניה.

מודל הרגישות המוגברת לדחק

מודל הרגישות המוגברת לדחק מבוסס על הרעיון שבעצם לכל אדם יש מידה מסוימת של מועדות לפתח סכיזופרניה, כתלות בשילוב של הגורמים הביולוגיים, הפסיכולוגיים והסביבתיים שלו. אירועים הגורמים לדחק (סטרס) או לטראומה במהלך החיים, עלולים להוביל להתפרצות הסימפטומים של סכיזופרניה בקרב אנשים בעלי רגישות גבוהה.
אצל אדם בעל רגישות גבוהה עלולה הסכיזופרניה להתפרץ בעקבות אירוע שלא נחשב לטראומטי במיוחד, דוגמת פיטורין. לעומת זאת, אצל אדם בעל רגישות נמוכה למצבי דחק המחלה עלולה להתפתח רק בעקבות סטרס קשה, כמו אבל על מוות של אדם אהוב, אבדן בן זוג או הפלה.
המודל אינו מסביר מה גורם לרגישות המוגברת מלכתחילה, אם כי מספר תיאוריות מציעות הסבר לכך.

סכיזופרניה ותורשה

קיימות עדויות מדעיות רבות לכך שלחלק מאנשים יש מועדות מוגברת להתפתחות סכיזופרניה כתוצאה ממטען תורשתי. עם זאת, לא ידוע אלו גנים קשורים להתפתחות המחלה ולא ברור כיצד הם מועברים בתורשה.
אם לאחד ההורים יש היסטוריה של סכיזופרניה, הסיכון שילדם יפתח את המחלה עומד על 10%. סיכון זה גדול פי 10 מהשכיחות הממוצעת בקרב אנשים ללא רקע משפחתי של המחלה. כאשר אחד מתאומים זהים, שלהם אותו מטען תורשתי, חולה בסכיזופרניה, הרי הסיכון להתפתחות המחלה אצל השני עולה לכדי 50% .

סכיזופרניה ודופמין

מדענים סבורים שלדופמין יש תפקיד חשוב בהתפתחות סכיזופרניה. דופמין הוא מתווך עצבי המשמש להעברת מידע בין התאים במוח וקשור לתחושות הנאה ותגמול. כשאדם עובר חוויה מהנה, כמו קיום יחסי מין, רמת הדופמין במוח עולה. בסכיזופרניה יש השפעה עודפת של דופמין, או שרמות הדופמין המופרשות במוח גבוהות מדי, או שמוחם של החולים נעשה רגיש במיוחד לדופמין שמופרש.
רמות גבוהות מדי של דופמין עלולות לשבש את המסלולים במוח שאחראים לחלק מהתפקודים הנפשיים החשובים ביותר כמו זיכרון, רגשות, התנהגות חברתית ומודעות עצמית. הפרעות בפעילויות אלו יכולות להסביר את הסימפטומים הפסיכוטיים של סכיזופרניה, כמו שמיעת קולות ומחשבות שווא.
לאור העובדה שתרופות אשר מפחיתות את השפעת הדופמין במוח מפחיתות חלק מהסימפטומים של המחלה, ברור שיש לדופמין תפקיד במחלת הסכיזופרניה.
לעומת זאת, סמים שמעלים את רמות הדופמין במוח, כמו חשיש, קוקאין ואמפטמינים, עלולים לעורר סימפטומים הדומים לפסיכוזה, כפי שחווים אותה אנשים החולים בסכיזופרניה.

סכיזופרניה ופגמים בהתפתחות המוקדמת

התיאוריה ההתפתחותית של סכיזופרניה גורסת שהמחלה מופיעה כתוצאה מזיהום שפוגע בבניה התקינה של מוח העובר, בשלבים המוקדמים של התפתחותו במהלך ההריון.
במקרים מסוימים זיהומים שמתרחשים במהלך ההריון עלולים לגרום לבעיות בהתפתחות המוח שתתבטאנה בשלב מאוחר יותר. מחקר מצא שילדים לאמהות שלקו בזיהום של הרפס במהלך ההריון היו בסיכון גבוה פי 6 לפתח סכיזופרניה, בהשוואה לילדים אחרים.
מחקרים שבחנו הדמיות של המוח הראו שקיימים הבדלים במבנה המוח בין אנשים הלוקים בסכיזופרניה ובין אנשים שאינם חולים במחלה.

גורמי סיכון

המדענים הצליחו לזהות מספר גורמי סיכון להתפתחות סכיזופרניה. אלו כוללים שימוש בסמים (במיוחד חשיש), חיים בסביבה עירונית, הגירה ואירועים טראומטיים קודמים.

שימוש בסמים

אמנם שימוש בכל סוגי הסמים טומן בחובו סיכונים, אך דווקא המשתמשים בחשיש פגיעים במיוחד להתפתחות סכיזופרניה. שימוש קבוע בחשיש מגביר את הסיכון ללקות בסכיזופרניה פי 2 בהשוואה לאנשים שאינם משתמשים בסם זה. הסיכון עולה משמעותית לכדי פי 6 אם האדם מוגדר כמשתמש כבד, היינו, צורך לפחות פעם ביום חומר מרוכז.

חיים בסביבה עירונית

שכיחות הסכיזופרניה גבוהה יותר בקרב אנשים שנולדו וגדלו בסביבה עירונית. ככול הנראה הדבר נובע מכך שהחיים בעיר גורמים ליותר מתח בהשוואה לחיים באזורים הכפריים. ייתכן גם שהדבר נובע מכך שנשים הרות החיות בסביבה עירונית חשופות יותר לזיהומים במהלך הריונן.

הגירה

שכיחות המחלה נוטה להיות גבוהה יותר בקרב אנשים שהיגרו מארצם. הדבר קשור לכך שהמהגרים חווים לחצים חברתיים בעקבות מאמציהם להסתגל לסביבה חדשה ולא מוכרת.

אירועים טראומטיים או מלחיצים קודמים

אנשים שחוו אירועים טראומתיים, או כאלו שגרמו להם סטרס, כמו מות אחד ההורים או תאונת דרכים, נמצאים בסיכון מוגבר ללקות בסכיזופרניה, בהשוואה לאנשים שלא עברו חוויות מסוג זה. אף אירוע משמעותי, שרוב האנשים היו מחשיבים לחיובי, כמו זכייה בהגרלת הלוטו, עלול לעורר התפרצות סכיזופרניה אצל אנשים בעלי רגישות מוגברת.