04 יולי 2022 ה' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  02.03.2010  באדיבות ה 

סכיזופרניה - מידע רפואי

(Schizophrenia)
מעודכן לתאריך  02.03.2010  באדיבות ה 

סיבוכים של סכיזופרניה

אבטלה וחוסר תעסוקה מקצועית

עקב מורכבות המחלה מתקשים חולים רבים למצוא מקום העבודה ולהתמיד בו. חלק מהם אינו שש לשוב למעגל העבודה או הלימודים בגלל החשש שלא יוכל להתמודד עם האחריות. מרבית המומחים ממליצים לחולים לנסות לחזור לעבודה או ללימודים מהר ככל האפשר. המלצה זו מבוססת על מחקרים שמצאו כי אנשים הלוקים בסכיזופרניה, אשר ממשיכים לעבוד או ללמוד, נהנים מאיכות חיים טובה יותר בהשוואה לאלו שאינם עובדים.
כאשר אדם הלוקה בסכיזופרניה מתלבט אם הוא מסוגל לשוב למעגל העבודה, כדאי שייוועץ במרפא בעיסוק. ריפוי בעיסוק יכול לסייע לשיפור המיומנויות בתחום התעסוקה והקשרים החברתיים.
בזמן שמחפשים עבודה, מומלץ לשקול להצטרף לפעילויות התנדבותיות שונות. ההתנדבות יכולה לסייע בלמידת מיומנויות חדשות ובחיזוק הביטחון העצמי.

מחלות פסיכיאטריות אחרות

רבים מהאנשים הלוקים בסכיזופרניה סובלים גם מבעיות פסיכיאטריות נוספות. הנפוצות ביותר הן דיכאון (50%) והתמכרות לסמים או לאלכוהול (47%).
גם הפרעות נפשיות אחרות שכיחות יותר בקרב חולי סכיזופרניה מאשר באוכלוסיה הכללית. הפרעת חרדה מופיעה בקרב 15% מהחולים, הפרעת דחק פוסט טראומטית בקרב 29% והפרעה אובססיבית-כפייתית אובחנה אצל 23%.

דיכאון והתאבדויות

רבים מהאנשים הלוקים בסכיזופרניה חווים תקופות של דיכאון. אין להתעלם מכך, כי אם לא מטפלים בדיכאון הוא עלול להחריף ולהוביל למחשבות אובדניות. אם במשך החודש אחרון אדם חש שמצב רוחו ירוד מאד והוא אינו נהנה מהדברים שהסבו לו הנאה בעבר, יתכן שהוא סובל מדיכאון ועליו לפנות לרופא לייעוץ ולטיפול.
מחקרים מראים ש-30% מהאנשים הלוקים בסכיזופרניה מנסים להתאבד לפחות פעם אחת, ולמרבה הצער 10% מהחולים מצליחים להוציא את תוכניתם אל הפועל. במקרה שחולה סכיזופרניה חווה מחשבות אובדניות עליו לדווח על כך בדחיפות לרופא או לאיש מקצוע בצוות הטיפולי.

סימני אזהרה של התאבדות

סימני אזהרה שיכולים להצביע על נטיות אובדניות כוללים:
  • עריכת סידורים אחרונים כגון מסירת רכוש או חפצים שונים, עריכת צוואה או פרידה מחברים.
  • דיבור אודות מוות או התאבדות. זה יכול הצהרות ישירות כמו: "הלוואי והייתי מת" או דיבור על הנושא בצורה עקיפה, תוך שימוש במשפטים כמו: "אני חושב שהמתים מאושרים יותר מאיתנו החיים" או "זה יכול להיות נחמד ללכת לישון ולא לקום יותר".
  • פגיעה עצמית. יצירת חתכים בידיים או ברגליים, או כוויות מסיגריות בוערות.
  • שיפור פתאומי במצב הרוח. הדבר עלול לרמז שאדם קיבל החלטה לבצע התאבדות ומרגיש טוב יותר בעקבות החלטתו.
 

כיצד ניתן לעזור לחברים או לקרובי משפחה שרוצים להתאבד

אם אתם מבחינים בסימני אזהרה:
  • פנו מיידית לאנשי מקצוע הקשורים לטיפול בחולה.
  • הבהירו לחולה שהוא אינו לבד ושאכפת לכם ממנו.
  • הציעו עזרה ותמיכה במציאת פתרונות לבעיותיו.
 
אם אתם חוששים שיש סיכון מוחשי ומיידי שהחולה ינסה להתאבד:
  • הישארו עימו או דאגו שמישהו אחר ישגיח עליו כל הזמן.
  • הרחיקו את כל האמצעים הזמינים לביצוע התאבדות כמו חפצים חדים ותרופות.
  • פנו לסיוע מקצועי.