22 ספטמבר 2018 י"ג תשרי תשע"ט
מעודכן לתאריך  10.03.2010  באדיבות ה 

דלקת אף אלרגית (נזלת) - מידע רפואי

Allergic Rhinitis
מעודכן לתאריך  10.03.2010  באדיבות ה 

מבוא לדלקת אף אלרגית

דלקת אף אלרגית (ריניטיס אלרגי) היא מצב שכיח למדי, שבו אלרגן (חומר המעורר את מערכת החיסון לפעולה המכונה תגובה אלרגית) גורם לדלקת של הריריות באף. מצב זה גורם לסימפטומים דמויי הצטננות הכוללים התעטשות, גירוי באף ובחך, 'אף סתום' ונזלת.
קדחת השחת היא סוג של דלקת אף אלרגית הנגרמת על ידי אבקנים של צמחים. הדלקת עלולה להגרם גם מאלרגנים אחרים, כמו קרדית אבק הבית, קשקשת והפרשות של בעלי חיים.
חלק מהאנשים חווים את הדלקת רק מספר חודשים בשנה, עקב הרגישות שלהם לאבקני הפרחים של דשא, או אלו של עצי ברוש או זית. אחרים סובלים חלק ניכר מימות השנה, כיוון שהם רגישים לאלרגנים שאינם עונתיים, למשל קרדית אבק הבית.
לעיתים מתווספת לדלקת אף אלרגית תופעה אלרגית אחרת, דוגמת דלקת בלחמית העין, הגורמת לגירוי בעין.
מחקרים מעריכים שכ- 20%-30% מהאנשים חווים דלקת אף אלרגית בשלב כלשהו בחייהם. למרות שאין מדובר במחלה קשה או מסוכנת היא גורמת לחוסר נוחות ולפגיעה בתפקוד היומיומי אצל רבים, כולל ילדים.

הטיפול בדלקת אף אלרגית

הצעד הראשון והחשוב בהתמודדות עם דלקת אף אלרגית הוא זיהוי האלרגן, כדי שניתן יהיה להימנע ממגע עימו ככול האפשר.
מקרים מתונים של דלקת אף אלרגית מטופלים באמצעות תרופות ללא מרשם. מקרים קשים יותר דורשים טיפול תרופתי של קורטיקוסטרואידים הניתנים בתרסיס לאף. הם מסייעים להפחתת הנפיחות והכאב המאפיינים את הדלקת. לעיתים ניתן שילוב של תרסיס לאף המכיל קורטיקוסטרואיד עם תרופה אנטיהיסטמינית. התרופות האנטיהיסטמיניות מפריעות לפעולת ההיסטמין שהוא חומר שהגוף מפריש בעת התרחשות תגובה אלרגית.