18 ספטמבר 2018 ט' תשרי תשע"ט
מעודכן לתאריך  10.03.2010  באדיבות ה 

דלקת אף אלרגית (נזלת) - מידע רפואי

Allergic Rhinitis
מעודכן לתאריך  10.03.2010  באדיבות ה 

גורמים לדלקת אף אלרגית

דלקת אף אלרגית נגרמת על ידי הפעלה של מערכת החיסון, כתוצאה מרגישות יתר של הגוף לחומרים אלרגנים הנמצאים בסביבה.
כאשר האלרגן בא במגע עם ריריות האף והגרון מופעלת בשוגג מערכת החיסון. היא מייצרת ומשחררת לזרם הדם נוגדנים מסוג אימונוגלובולין IgE) E). הנוגדנים הם חלבונים אשר באופן תקין מיועדים להדוף חיידקים ונגיפים העלולים לפגוע בגופנו.
הנוגדן גורם לשחרור חומרים נוספים, לרבות היסטמין, אשר יחד גורמים לסימפטומים של דלקת אף אלרגית. ההיסטמין אחראי להיווצרות נפיחות של הרירית המצפה את חללי האף, ומביאה לחסימת המעבר של אוויר ולתחושת גודש. כמו כן ייצור מוגבר של ריר גורם לסימפטומים של התעטשות ונזלת.
עדיין לא הוברר מדוע אנשים מסוימים מפתחים רגישות לאלרגנים. כפי הנראה יש השפעה לגורם תורשתי כלשהו וגורם סיכון נוסף הוא חשיפה לעישון בגיל הילדות.

אלרגנים

דלקת אף אלרגית נגרמת על ידי שאיפה של חלקיקים המכילים אלרגנים. האלרגנים הנפוצים ביותר הם אלו הנישאים באוויר.
  • קרדית אבק הבית – יצורים זעירים אשר מצויים במקומות חמימים ולחים כמו מצעי מיטה, מזרונים, שטיחים, וילונות וכריות. הם ניזונים מקשקשת העור של בני האדם. ההפרשות של קרדית אבק הבית הן אלו שגורמות להתפתחות האלרגיה. האלרגיה לקרדית אבק הבית מתבטאת כל ימות השנה אולם מחמירה בעונות המעבר.
  • אבקנים של עצים ועשבוניים - פריחת העצים, העשבים והשיחים, שבמהלכה מתפזרים גרגרי האבקנים, מעוררים את הדלקת אצל אנשים אלרגיים. פריחת העצים בישראל מתרחשת בעיקר בין החודשים פברואר לאפריל ואילו פריחת העשבוניים מתרחשת מאוחר יותר, בין אפריל ליוני.
  • קשקשת של בעלי חיים – האלרגיה אינה לפרוות החיה אלא לתאי עור שהחיה מפרישה, או לרוק ושתן של בעלי חיים. החתול והכלב הם בעלי החיים הגורמים לחלק ניכר מהמקרים אולם חלק מהאנשים אלרגיים גם לחיות כמו סוסים, בקר, ארנבות ואוגרים.
  • אלרגנים הקשורים לעיסוקו של העובד - למשל אופים שעובדים עם קמח, אחיות המשתמשות בכפפות לטקס ואנשים שעובדים עם חומרים כימיים וצבעים.