23 אוקטובר 2018 י"ד חשון תשע"ט
מעודכן לתאריך  10.03.2010  באדיבות ה 

דלקת אף אלרגית (נזלת) - מידע רפואי

Allergic Rhinitis
מעודכן לתאריך  10.03.2010  באדיבות ה 

הטיפול בדלקת אף אלרגית

הטיפול התרופתי בדלקת אף אלרגית מטפל בסימפטומים ולא בגורם המחלה. הוא יקל במקרים של נזלת, גרד והתעטשויות. כאשר הסימפטומים מתונים ניתן לטפל בדלקת בעזרת תרופות אנטי היסטמיניות הנמכרות ללא מרשם רופא, כמו לורסטין, לורטדין, לורטרים, זילרג'י והיסטזין.
בנוסף יש להימנע ממגע או משהייה בקרבת חומרים החשודים או הידועים כאלרגנים.

מתי לפנות לרופא?

 • אם המצב גורם להפרעות שינה.
 • במידה שיש הפרעה לתפקוד היומיומי (תפקוד בעבודה או בבית הספר).
 • כאשר השימוש בתרופות ללא מרשם אינו מועיל.
 
הטיפול שייבחר מבוסס על חומרת הסימפטומים, תדירותם ונוכחות של מצבים נלווים דוגמת דלקת הלחמית (בעין) או פוליפים באף.
 • אם הסימפטומים הם עונתיים, או מופיעים לסירוגין, הטיפול המקובל הוא תרסיס לאף אשר מכיל אנטיהיסטמינים. במידה שמופיעה גם דלקת הלחמית ניתן להמיר את התרסיס בתכשירים אנטיהיסטמינים הניטלים בבליעה
 • במידה שהסימפטומים מופיעים בתדירות גבוהה, הם מתמשכים והמטופל סובל גם מתופעות של אף סתום או פוליפים באף, ינתן תרסיס לאף המכיל קורטיקוסטרואידים.
 • אם הסימפטומים מתרחשים בתדירות גבוהה, הם מתמשכים, אולם אין פוליפים באף או 'אף סתום', ניתן לטפל בתרסיס לאף המכיל קורטיקוסטרואידים או בעזרת טבליות המכילות אנטיהיסטמינים.
 
קורטיקוסטרואידים הם הורמונים המיוצרים באופן טבעי על ידי הגוף או באופן מלאכותי במעבדה. תפקידם לצמצם את הנפיחות והמצב הדלקתי. בהשוואה לתרופות אנטי היסטמיניות השפעתם מתחילה מאוחר יותר אולם היא ממושכת יותר. תופעות הלוואי שלהם נדירות וכוללות יובש, גירוי בריריות האף ודימומים מהאף.
להקלה מהירה של הסימפטומים ינתן טיפול לטווח קצר הכולל שילוב של טבליות המכילות אנטיהיסטמינים יחד עם תרסיס לאף המכיל קורטיקוסטרואידים.
אדם אשר חווה סימפטומים קשים ונמצא לפני אירוע חשוב, דוגמת בחינה לקבלת רשיון נהיגה או בחינה אחרת, יכול לקבל טיפול בן שבוע ימים של טבליות לבליעה המכילות סטרואידים, על מנת להפחית את הסימפטומים.
אם הגורם לדלקת אף אלרגית הוא אלרגן עונתי דוגמת אבקני פרחים, הסימפטומים יחלפו כאשר תופסק החשיפה אליהם וניתן יהיה להפסיק את הטיפול התרופתי. כאשר מקור הדלקת באלרגנים שאינם עונתיים, דוגמת קרדית האבק, הטיפול התרופתי יהיה ממושך.
יש לחזור לרופא המטפל לאחר 14 ימים במידה שלא חלה הטבה בסימפטומים.

תרופות אנטי היסטמיניות

אנטי היסטמינים פועלים על ידי חסימת הפעולה של ההיסטמין שמשחרר הגוף בתגובה לחשיפה לאלרגן. הם ניטלים כטבליות לבליעה, או כתרסיס, או טיפות אף. חלק מהתכשירים לבליעה נמכרים ללא מרשם רופא.
התרופות האנטי היסטמיניות יעילות לטיפול בסימפטומים של נזלת, התעטשויות וגרד. על תרופות אלו נמנות לורסטין,לורטדין ולורטרים (לורטדין), אלרג'י – קר, זילרג'י, היסטזין (צטריזין), טלפסט ופקסופנאדין (פקסופנאדין), פניסטיל טיפות דרך הפה (דימתינדנום), אריוס (דסלורטדין) ומיזולן (מיזולסטין).
מרבית התרופות הללו ניטלות פעם אחת ביום ואינן אמורות לגרום לטשטוש או נמנום, שאפיינו את הדור הקודם של התרופות האנטי היסטמיניות. ניתן להשתמש בהן לכל אורך התקופה בה מתרחשת האלרגיה.

אזהרות

 • למרות שאנטי היסטמינים אינם אמורים לגרום לטשטוש ונמנום, לעיתים נדירות השימוש בהם עלול לגרום לתחושת נמנום. זו עלולה להשפיע על יכולת הנהיגה והשימוש בציוד כבד.
 • שילוב של שתיית אלכוהול ונטילה של אנטי היסטמינים מגביר את הטשטוש.
 • אנטי היסטמינים לבליעה אינם מתאימים לנטילה על ידי ילדים מתחת לגיל שנתיים.
 • תרסיסים וטיפות אף המכילים אנטי היסטמין אינם מיועדים לילדים מתחת לגיל 5.
 • לנשים בהריון עדיף השימוש בתרסיס המכיל אנטי היסטמין על פני תכשיר הניטל בבליעה. תכשירים מהדור הישן, כולל לורדטדין (לורסטין, לורטדין) וצטריזין (אלרג'י קר, זילרג'י והיסטזין), עדיפים על פני תכשירים מהדור החדש, כיוון שהצטבר יותר מידע לגביהם.
 

תרופות מפחיתות גודש

מפחיתי גודש מקלים באופן מיידי על סימפטומים של 'אף סתום'. למשל, טיפות או תרסיס אוטריוין, אלרין, או ויברוסיל. ניתן ליטול אותם במשך 5-7 ימים בלבד כיוון שטיפול ארוך יותר יגרום להחמרת הגודש.

אזהרה

אנשים אשר נוטלים תרופות נגד דיכאון מקבוצת חוסמי MAO צריכים להימנע מנטילה של מפחיתי גודש.

במידה שאין תגובה ראויה לטיפולים

הרופא יכול להחליט:
 • להעלות את המינון של התרסיס לאף אשר מכיל קורטיקוסטרואידים.
 • להורות על שימוש לפרק זמן קצר במפחית גודש הניתן בתרסיס לאף.
 • לשלב נטילה של אנטיהיסטמינים לבליעה יחד עם תרסיס לאף המכיל קורטיקוסטרואידים בתרסיס, וגם (במידת הצורך) שימוש במפחית גודש.
 • להוסיף שימוש במשאף המפחית את הפרשת הריר, דוגמת אארובנט או אפווונט (איפראטרופיום). תרופה זו שייכת לקבוצת התרופות המקלות על אסתמה. היא פועלת להרפיית השרירים של דרכי הנשימה ולהקטנת הפרשת הריר.


אימונותרפיה (היפוסנסיטיזציה)

היפוסנסיטיזציה היא דרך לטיפול בגורם האלרגיה ולא בסימפטומים של המחלה. מטרתה הפחתת חומרת המחלה.
השיטה מומלצת עבור אנשים הלוקים בסוגים מסוימים של אלרגיה, למשל כאשר אדם אלרגי רק לאבקני פרחים. גם עבור אנשים הלוקים באסתמה על רקע אלרגי עשויה שיטת ההיפוסנסיטיזציה להתאים.
השיטה מבוססת על מתן כמויות הולכות וגדלות של האלרגן, על מנת לגרום למערכת החיסון להיות פחות רגישה אליו. כתוצאה מכך תופחת ההסתברות להופעת תגובה אלרגית. הטיפול צריך להתבצע בפיקוח צמוד של רופא מומחה בתחום האימונותרפיה, עקב הסיכון (הקלוש) שהטיפול יגרום לתגובה אלרגית מיידית חמורה (שוק אנאפילקטי).

ניתוח

ניתוחים כדרך טיפול בדלקת אף אלרגית אינם מבוצעים בשגרה. ניתוח יבוצע רק במידה שהוא מקנה יתרון משמעותי על החלופות הטיפוליות. ניתוח מתבצע במקרים בהם קיים מצב אחר הגורם להחמרה בדלקת אף אלרגית, כמו פוליפים באף.