06 יולי 2022 ז' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  22.03.2010  באדיבות ה 

עגבת (סיפיליס) - מידע רפואי

Syphilis
מעודכן לתאריך  22.03.2010  באדיבות ה 

מבוא לעגבת

עגבת היא מחלה זיהומית הנגרמת על ידי חיידק ומועברת בדרך כלל באמצעות מגע מיני לא מוגן. המחלה מתחילה כפצע כיבי לא כואב על איברי המין, הפה, או איבר גוף אחר. ללא טיפול עלולה המחלה לגרום לפגיעה קשה בלב ובמוח.
המחלה מתקדמת בשלבים ועלולה להוביל לסיבוכים חמורים ולמוות. מחלת העגבת הופכת את החולים בה גם לחשופים יותר ל-HIV (איידס). כאשר המחלה מאובחנת בשלב מוקדם ניתן לטפל בה בקלות יחסית באמצעות אנטיביוטיקה.

שלבי המחלה

הסימנים הראשונים של המחלה הם כיבים באזור הנגוע, דמויי מכתש, שאינם כואבים. הכיבים שיכולים להופיע על איברי המין או ליד הפה מדבקים מאוד ובכוחם להדביק במחלה את כל מי שבא איתם במגע קרוב (בדרך כלל במהלך קיום יחסי מין). הכיבים נעלמים תוך 2-6 שבועות.
סימני השלב השני כוללים פריחה עורית וכאב גרון. סימנים אלה חולפים בדרך כלל תוך מספר שבועות. לאחר העלמות הסימנים של השלב השני נכנסת המחלה לתקופה לטנטית (חבויה) שיכולה להימשך שנים. בתקופה זו המחלה אינה מתבטאת על ידי סימפטומים כלשהם.
השלב השלישי והמסוכן ביותר מתחיל בתום התקופה הלטנטית. בשלב זה עלול להיגרם נזק חמור לגוף.

מה צפוי למי שנדבק במחלה?

אם המחלה מאובחנת בשלב מוקדם, ניתן לטפל בה בקלות באמצעות אנטיביוטיקה, בדרך כלל פניצילין. אם המחלה אינה מאובחנת ומטופלת היא עלולה להתדרדר למחלה חמורה ומסוכנת ולגרום למצבים דוגמת שבץ, שיתוק, פגיעה בראייה ומוות.

עלייה בשכיחות המחלה

מספר המקרים החדשים של המחלה נמצא בעלייה מאז שנת 2000. כמעט שני שלישים מהמקרים החדשים הם אצל גברים המקיימים יחסי מין עם גברים. שכיחות המחלה נמצאת בעלייה גם אצל נשים צעירות.
בשנת 2007 דיווח משרד הבריאות בישראל על חשש מהתפרצות מחלת העגבת, לאור הצטברות מקרי תחלואה של גברים המקיימים יחסי מין עם גברים, חלקם נשאי איידס.