17 מאי 2022 ט"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  22.03.2010  באדיבות ה 

עגבת (סיפיליס) - מידע רפואי

Syphilis
מעודכן לתאריך  22.03.2010  באדיבות ה 

עגבת והריון

בישראל אין מחלת העגבת נפוצה במיוחד בקרב נשים. יחד עם זאת, עגבת פעילה אצל אישה הרה עלולה לגרום לפגיעות חמורות בעובר, ואף למוות תוך רחמי, או למוות של היילוד מיד לאחר הלידה (אצל כ-40% מכלל העוברים שנדבקים).
במהלך ההריון עלולה העגבת לעבור מאם נגועה לעובר. דם נגוע בחיידק העגבת יכול לעבור אל העובר דרך השליה שאחראית להזנת העובר. עגבת המועברת לעובר מכונה 'עגבת מולדת'. לרוב היילודים הנולדים עם עגבת אין סימפטומים של המחלה. הסימפטומים מופיעים אצל רובם בגיל 3 חודשים ואצל חלק מהתינוקות לא יופיעו עד גיל שנתיים.

הבדיקה לעגבת

קיימת חשיבות רבה לאבחון עגבת אצל נשים הרות, כדי שניתן יהיה לטפל במחלה של האם כבר במהלך ההריון, ובעובר, מיד לאחר הלידה.
הבדיקה לאיתור עגבת נקראת VDRL (Venereal Disease Research Laboratory). זוהי בדיקת דם שמבוצעת מיד בתחילת ההריון, או לפני הכניסה להריון. תוצאה שלילית משמעותה כי האישה לא נדבקה בעגבת ואינה חולה במחלה. בדיקה זו תבוצע בפני עצמה, או כחלק ממכלול בדיקות ה-TORCH.
תשובה חיובית בבדיקה תחייב המשך ברור, מאחר שלעתים, למרבה הצער והקושי, מדובר בתשובה שגויה (false positive). במקרים אלו תופנה האישה לביצוע בדיקות נוספות, על מנת לאשר או לשלול את האבחנה.

הדבקה עוברית

כיוון שחיידקי העגבת עוברים את השליה, תתכן הדבקה של העובר בכל שלב של ההריון. במקרה של הדבקה חדשה של האם במהלך ההריון, וללא טיפול מתאים, הסיכון להדבקת העובר הוא כ- 75-95%. בעקבות הדבקה קודמת (מעל שנתיים) שאינה מטופלת, הסיכון להדבקת העובר הוא כ-35%.
החל מהחודש הרביעי להריון ניתן לאבחן הדבקה עוברית בעגבת. קיימת חשיבות עליונה לקבלת טיפול מתאים על ידי האישה ההרה, לפני השבוע ה- 16 להריון, על מנת למנוע כל נזק אפשרי לעובר.
במהלך ההריון, ניתנת עגבת לטיפול יעיל ולרפוי באמצעות מתן תרופות אנטיביוטיות ממשפחת הפניצילין. ללא טיפול מתאים, כ- 40% מהעוברים שנדבקו ימותו מוות תוך רחמי. יתר על כן, יילוד שנדבק במחלה במהלך ההריון עלול להיוולד ללא כל סימפטום אופייני, אולם ללא טיפול מתאים ומיידי לאחר הלידה, יפתח התינוק בעיות בריאותיות חמורות תוך מספר שבועות שעלולות לכלול פיגור התפתחותי, חירשות, עיוותים בעצמות, פרכוסים ואף מוות.