21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  23.02.2021  באדיבות ה 

ציטומגלו-וירוס - מידע רפואי

CMV, Cytomegalovirus
מעודכן לתאריך  23.02.2021  באדיבות ה 

אבחון של CMV

בדיקת דם

ניתן לאבחן את הנגיף על ידי בדיקת דם לנוכחות נוגדנים לנגיף. נוגדנים יתפתחו בעקבות זיהום ראשוני, או בעקבות זיהום ישן. בדיקת הדם ל- CMV מכמתת את רמתם של שני נוגדנים: IgG ו- IgM.
  • במידה שהייתה חשיפה בעבר לנגיף, ה- IgG יהיה חיובי, ולכן תוצאה רצויה היא 'positive'.
  • IgM מצביע על הדבקה נוכחית או בעת האחרונה, ולכן תוצאה רצויה היא שלילית, או 'negative'.

 חשוב לדעת שרמת נוגדני ה- IgM עלולה להיוותר גבוהה במשך זמן רב לאחר ההדבקה בנגיף, ולכן בכל מקרה בו IgM נמצא חיובי, יש לבצע בדיקה לחוזק הקישור, כדי להעריך מתי התרחשה ההדבקה.
בנוסף לכימות רמתם של שני הנוגדנים, מבוצעת בדיקה לזיהוי חוזק הקישור של הנוגדנים (Avidity, בעברית 'להיטות'). ככל שפרק הזמן שחלף מאז ההדבקה ארוך יותר, כך חוזק הקישור גבוה יותר. באמצעות חוזק הקישור ניתן להעריך מתי התרחשה הדבקה. חוזק קישור גדול מ- 45% משמעותו הדבקה שהתרחשה לפני למעלה מ- 3 חודשים, ואילו חוזק קישור קטן מ- 35% משמעותו הדבקה חדשה שהתרחשה בעת האחרונה.
בדיקות שתוצאותיהן גבוליות או שאינן חד משמעיות, נשלחות בדרך כלל לבדיקה נוספת במעבדה המרכזית לזיהוי נגיפים במרכז הרפואי שיבא, בתל השומר.

הריון

לנשים בהריון או לנשים המתכננות להיכנס להריון מומלץ לבצע בדיקה לאבחון CMV. באמצעות הבדיקה ניתן לקבוע האם האישה חלתה בנגיף ומתי נדבקה, ועל ידי כך להעריך את מידת הסיכון להדבקת העובר.
אם יש חשש להדבקה של העובר, האישה תופנה לביצוע דיקור מי שפיר בשבוע 22 להריון. החל משבוע זה, במידה שהעובר נדבק, מופרש הנגיף בשתן שלו. לפיכך ניתן באמצעות הדיקור לקבוע אם חלה הדבקה של העובר.
אם נמצא שהעובר נדבק, האישה תופנה לביצוע סקירות אולטרה סאונד מכוונות, שמטרתן לברר האם העובר נפגע עקב החשיפה לנגיף. בכל מקרה שבו קיים חשש להדבקה של העובר, התינוק יעבור בדיקות לאחר לידתו על מנת לברר אם נדבק במחלה.
חשוב להבחין בין הדבקה בנגיף ה- CMV לבין מחלת הנשיקה, שנגרמת לרוב על ידי נגיף אפשטיין-בר (Epstein-Barr Virus, EBV). על אף ששתי המחלות מתבטאות בצורה דומה, לנגיף ה- EBV אין כל השפעה על מהלך ההריון, או על העובר. מחלת הנשיקה בעת הריון, או חשיפה לאדם שחולה במחלת הנשיקה, איננה בעייתית בתקופת ההריון.