19 נובמבר 2018 י"א כסלו תשע"ט
מעודכן לתאריך  12.09.2010  באדיבות ה 

כאב גב - מידע רפואי

Back pain
מעודכן לתאריך  12.09.2010  באדיבות ה 

הטיפול בכאב גב אקוטי

חלק מהטיפולים יתבצע על פי הנחיית רופא המשפחה או אורתופד, וחלקם על ידי מטפלים דוגמת כירופרקט, אוסטיאופט או פיזיותרפיסט. כדאי לברר עם הרופא המטפל על האפשרות לפנות לקבלת טיפול במסגרת מרפאת כאב שמשלבת גישה הוליסטית לטיפול בכאב.

כירופרקט, אוסטיאופט או פיזיותרפיסט?

כירופרקטיקה ואוסטיאופטיה הם מקצועות דומים. בשניהם מסתמך המטפל טרם נקיטת פעולה על התבוננות ומישוש של האזור הבעייתי.
הטיפול הכירופרקטי נוטה להיות יותר ישיר, עם דגש על טיפול במפרקי עמוד השדרה. כירופרקט מסתמך על צילומי רנטגן, בדיקות דם ושתן וסריקות MRI כדי לקבוע את הטיפול המיטבי.
הגישה האוסטיאופטית מתבססת על הנעה (מתיחה איטית וקצבית), לחיצה או שימוש בשיטות עקיפות להפעלת השרירים והמפרקים.
פיזיותרפיה לכאב גב מתמקדת בהרפיה ובהחזרת יכולת התנועה באמצעות הפעלת הגוף, הנעה ועיסוי. פיזיותרפיסט יכול ללמד מטופל תרגילים לחיזוק השרירים שתומכים בעמוד השדרה.

טיפול בכאב גב אקוטי

כאב גב אקוטי מתפתח בצורה פתאומית ונמשך פחות מ-3 חודשים. ברוב המקרים החולה יכול לטפל בעצמו.

עזרה עצמית

  • לא מומלץ לשכב במיטה ולהימצא בחוסר תנועה עקב הכאב. מנגד לא מומלץ למתוח את הגב או לבצע פעילויות שיאמצו אותו יתר על המידה. לאחר יומיים-שלושה של מנוחה רצוי לחזור לפעילות הרגילה. מומחים רבים סבורים ששהייה ממושכת במיטה קשורה להתאוששות איטית יותר. אנשים שמרותקים למיטה נוטים יותר לפתח דיכאון, קרישי דם ברגליים וירידה בטונוס שרירי הרגליים.
  • ניתן להניח כרית בין הרגליים כשישנים או שוכבים על הצד. חלק מהרופאים ממליצים להניח כרית מתחת לברכיים בזמן שישנים על הגב.
  • ניתן להניח כרית חימום או קירור על אזור הכאב. למרות שטיפול זה לא הוכח כיעיל, הוא נחשב לבלתי מזיק, כול עוד לא מחממים יתר על המידה או לא מניחים קרח ישירות על המקום הכואב.
  • פעילות גופנית מתונה. מדובר על הליכה ועל מתיחות עדינות.
 

תרופות משככות כאב שאינן דורשות מרשם רופא

לרוב הטיפול הראשוני המומלץ לכאב גב תחתון אקוטי הוא נטילת פאראצטמול. אם פאראצטמול אינו יעיל יכול המטופל להשתמש בתרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות (NSAID's), כמו איבופרופן.
  • בטווח הקצר איבופרופן (משווק בין היתר בשמות נורופן®, אדוויל®, אדקס®) יכול לשמש לטיפול בכאב גב תחתון. יש להיוועץ ברופא לגבי השימוש באיבופרופן לתקופות ארוכות יותר מאחר שהוא עלול לגרום לתופעות לוואי ולהחריף את הסיכון להתפתחות כיבים ודימומים במערכת העיכול.
  • פאראצטמול (משווק בישראל בין היתר בשמות אקמול®, דקסמול®), בדומה לאיבופרופן, הוכח כיעיל להקלת כאב גב.
  • ניתן להשתמש במשחות בעלות השפעה מחממת, אם כי החומרים שהן מכילות לא הוכחו כיעילים לטיפול בכאב גב.


משככי כאב חזקים יותר

אם הסימפטומים של כאב הגב חמורים, יכול הרופא לרשום משככי כאב ממשפחת האופייטים בעלי השפעה עדינה, דוגמת קודאין. ניתן ליטול קודאין בשילוב עם פאראצטמול או עם NSAID's.

מרפי שרירים

אין הסכמה גורפת שעווית שרירים היא הגורם לכאב הגב ובמקרים רבים למרפי השרירים אין השפעה על העווית. אמנם תרופות אלו יעילות יותר להקלת הכאב בהשוואה לתרופת דמה, אך יעילותן אינה גבוהה מזו של תרופות נוגדות דלקת (NSAID's).
כאשר הכאב חזק מאד ישקול הרופא לרשום תרופה שמרפה שרירים כמו דיאזפאם (diazepam) המשווקת בשם אסיבל®. דיאזפאם, המהווה גם תרופת הרגעה, עלול לגרום לישנוניות ולטשטוש בקרב 30% מהמטופלים. לפיכך יש להימנע מנהיגה בתקופה בה נוטלים אותו. יש להמתין לפחות 24 שעות מסיום נטילת התרופה טרם שחוזרים לאחוז בהגה. דיאזפאם מעצים השפעת אלכוהול ולכן יש להימנע משתיית אלכוהול בזמן הטיפול בתרופה זו.
דיאזפאם עלול לגרום להתמכרות בדרגות שונות ולכן אנשים שמפסיקים את הטיפול עלולים לחוות תופעות גמילה שאינן נעימות. כדי לצמצם את הסיכון נהוג לרשום את התרופה למספר ימים בלבד (לא יותר משבוע).

משככי כאב אופייטיים

משככי כאב אופייטיים משמשים לטיפול בכאב אקוטי משמעותי. יחד עם יעילותן יש לזכור שנטילתן כרוכה בתופעות לוואי הכוללות טשטוש, ירידה בזמן התגובה וביכולת השיפוט. בחילה ועצירות קשה עלולות להתפתח אצל חלק ניכר מהמטופלים שנוטלים את התרופות הללו במשך יותר מכמה ימים. נטילת אופייניים מלווה בסכנת התמכרות.
התרופות הללו מקלות את הכאב אך אינן מזרזות את ההחלמה.

סטרואידים

תרופות סטרואידיות (נגזרות של קורטיזון) הניתנות דרך הפה יכולות לסייע לטיפול בסכיאטיקה (דלקת בעצב הסכיאטי) אקוטית. אין הסכמה בקרב המומחים אם זריקות סטרואידים מסייעות להקלת כאב גב הנובע מסכיאטיקה. הדבר תלוי בנקודות ההזרקה ובמשך הכאב.