17 נובמבר 2018 ט' כסלו תשע"ט
מעודכן לתאריך  12.09.2010  באדיבות ה 

כאב גב - מידע רפואי

Back pain
מעודכן לתאריך  12.09.2010  באדיבות ה 

הטיפול בכאב גב כרוני

חלק מהטיפולים יתבצע על פי הנחיית רופא המשפחה או אורתופד, וחלקם על ידי מטפלים דוגמת כירופרקט, אוסטיאופט או פיזיותרפיסט. כדאי לברר עם הרופא המטפל על האפשרות לפנות לקבלת טיפול במסגרת מרפאת כאב שמשלבת גישה הוליסטית לטיפול בכאב.

כירופרקט, אוסטיאופט או פיזיותרפיסט?

כירופרקטיקה ואוסטיאופטיה הם מקצועות דומים. בשניהם מסתמך המטפל טרם נקיטת פעולה על התבוננות ומישוש של האזור הבעייתי.
הטיפול הכירופרקטי נוטה להיות יותר ישיר, עם דגש על טיפול במפרקי עמוד השדרה. כירופרקט מסתמך על צילומי רנטגן, בדיקות דם ושתן וסריקות MRI כדי לקבוע את הטיפול המיטבי.
הגישה האוסטיאופטית מתבססת על הנעה (מתיחה איטית וקצבית), לחיצה או שימוש בשיטות עקיפות להפעלת השרירים והמפרקים.
פיזיותרפיה לכאב גב מתמקדת בהרפיה ובהחזרת יכולת התנועה באמצעות הפעלת הגוף, הנעה ועיסוי. פיזיותרפיסט יכול ללמד מטופל תרגילים לחיזוק השרירים שתומכים בעמוד השדרה.

טיפול בכאב גב כרוני

כאב גב כרוני הוא כאב גב שמתפתח באופן הדרגתי לאורך זמן, ונמשך למעלה מ-12 שבועות אגב גרימת בעיות בטווח הארוך. הטיפול בכאב גב כרוני דורש שילוב של עזרה עצמית עם טיפול רפואי.

תרופות משככות כאב

הטיפול במשככי כאב הוא האמצעי הראשון שמשתמשים בו לטיפול בכאב גב כרוני, בדיוק כמו במצב האקוטי. סביר להניח שתחילה ימליץ הרופא על פאראצטמול או על תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות שגם להן השפעה משככת כאב. אם כאב הגב חמור עשוי הרופא לרשום תרופות המכילות קודאין (codeine).
לא מומלץ ליטול תרופות נוגדות דלקת לא-סטרואידליות (NSAID's) דוגמת איבופרופן לתקופה ממושכת ללא השגחה רפואית, כיוון שהן עלולות לגרום לגירוי ואף לכיבים בקיבה או בתריסריון. כאשר נדרש טיפול ארוך טווח בתרופות ממשפחת NSAID's סביר להניח שהרופא ירשום גם תרופות המגנות על מערכת העיכול, כמו מעכבי משאבת מימן (PPI's) דוגמת אומפרזול (Omeprazole).

אמיטריפטילין (Amitriptyline)

אם כאב הגב חזק ותרופות נוגדות הכאב אינן מצליחות להקל עליו, ישקול הרופא לנסות טיפול בן חודש ימים בתרופה אמיטריפטילין. אמיטריפטילין משמש לטיפול בדיכאון, אך נמצא שהיא יעילה גם להקלת כאב עצבי.
התרופה עלולה לגרום למספר תופעות לוואי שכוללות:
 • ישנוניות.
 • יובש בפה.
 • ראיה מטושטשת.
 • עצירות.
 • קושי במתן שתן.
 
לא רצוי לנהוג בתקופה בה נוטלים אמיטריפטילין, כי הוא עלול לפגוע בערנות ובריכוז.
אמיטריפטילין אינו מומלץ לאנשים בעלי היסטוריה של מחלת לב.

סטרואידים

קיימת מחלוקת לגבי יעילות השימוש בזריקות סטרואידים (נגזרות של קורטיזון) לטיפול בכאב גב כרוני. הדבר תלוי גם בנקודת ההזרקה. זריקות מקומיות של סטרואידים לנקודות הכאב, כאלו המכונות 'נקודות הדק' (trigger point injections), בשילוב עם מאלחש מקומי, עשויות לסייע לטיפול בכאב גב כרוני.

פעילות גופנית

גם כשיש כאב גב כרוני כדאי להישאר ככול האפשר פעילים מבחינה גופנית. פעילות גופנית עשויה להפחית את חומרת הסימפטומים. מומלץ להמשיך לעבוד או לשוב לעבודה בהקדם האפשרי, בתנאי שאין מדובר על עבודה פיסית שתחמיר את הכאב.
פעילות גופנית ייעודית סדירה תסייע לחיזוק השרירים שתומכים בגב. הפעילות הגופנית גם מעודדת היווצרות אנדורפינים, שהם חומרים המרגיעים כאב באופן טבעי.
כפיפות, סיבוב מצד לצד או מאמץ מיוחד של השרירים או של מפרקי הגב עלולים לגרום להחמרת הכאב. יש להימנע מביצוע תנועות שעלולות להכאיב. יחד עם זאת הגנה מוגזמת על הגב והימנעות מכל תנועה מיותרת עלולות לעכב את החזרה לתפקוד היומיומי התקין.
מומלץ להתייעץ עם רופא או פיזיותרפיסט לגבי תרגילים וסוגי פעילות גופנית מומלצים.

פיזיותרפיה

אנשים הסובלים מכאב גב כרוני יכולים להיעזר בפיזיותרפיסט, הן לשם טיפול והן לשם לימוד טכניקות לעזרה עצמית שיקלו על כאבם. הפיזיותרפיסט אמור לשפר את יכולת התנועה של המטופל בעזרת תרגילים ייעודיים המתבצעים במרפאה, כמו גם ללמד את המטופל לבצע בבית תרגילים לחיזוק השרירים התומכים בגב ולשיפור הגמישות של עמוד השדרה. אף הדרכה הנוגעת ליציבה נכונה ולאימוץ מופחת של הגב חשובה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (Cognitive behavioral therapy (CBT

מספר מחקרים הראו שטיפול פסיכולוגי המכונה טיפול קוגניטיבי התנהגותי עשוי לסייע להתמודדות עם כאב גב כרוני.
שיטת הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי מבוססת על העיקרון שתחושות האדם תלויות לפחות בחלקן במחשבותיו. אנשים המאומנים להגיב בצורה שונה לכאב, למשל בעזרת הרפיה וגישה חיובית, מדווחים על ירידה ברמות הכאב שלהם. אנשים שעוברים טיפול כזה נוטים להקפיד יותר על פעילות גופנית ובכך מפחיתים עוד יותר את חומרת הסימפטומים.

ניתוח

ניתוח גב יישקל במקרים של כאב גב כרוני כאשר:
 • קיימים גורמים ברורים לכאב, דוגמת פריצה של דיסק.
 • לא חלה הטבה בסימפטומים בעקבות טיפולים אחרים.
 • הסימפטומים מחמירים בהתמדה.
 
סוג הניתוח תלוי בגורם שיוצר את כאב הגב. להלן מספר סוגי ניתוחים:
 • ניתוח פריצת דיסק – כריתת חלק מהדיסק שלוחץ על העצב.
 • ניתוח היתוך עמוד השדרה – אם חוליה בעמוד השדרה זזה ממקומה, ניתן להחזירה למקום ולשמור על מבנה חוליות אחיד באמצעות מוטות מתכת מיוחדים.
 • זריקות – מדובר על הזרקה של תרופות מסוימות ישירות לעמוד השדרה, כדי לסייע בהקלת הכאב.
 
ניתוח גב, כמו כל הליך רפואי פולשני, אינו נטול סיכונים. קיים סיכון של 10% שאזור הניתוח יזדהם. במקרה זה יתכן שהמטופל יזדקק לניתוח נוסף כדי לנקות את הזיהום, אם כי לעיתים די בטיפול אנטיביוטי.
קיים גם סיכון קטן (כ-0.6%) שחוט השדרה יפגע במהלך הניתוח. הדבר עלול לגרום לבעיות שונות, החל מחולשת שרירים וכלה בשיתוק מוחלט. אף השליטה בשלפוחית השתן ובסוגרים של המעיים עלולה להיפגע בעקבות הנזק העצבי. להיתוך עמוד השדרה יש סיכון של 1-2% לכישלון והמנותח יאלץ לעבור ניתוח נוסף.
לפני שמחליטים על ניתוח גב חשוב לדון עם הרופא המנתח בכל הסיכונים והיתרונות של הניתוח.

טיפולים משלימים: כירופרקטיקה, אוסטיאופתיה, שיאצו ואקופונקטורה

טיפולים משלימים כמו כירופרקטיקה, אוסטיאופתיה, שיאצו ואקופונקטורה עשויים להקל על כאב הגב ולעודד תחושות הרפיה ורגיעה. טיפולים אלו יכולים להתבצע במקביל לטיפולים הקונבנציונליים.
שיאצו היא שיטת טיפול יפנית מסורתית המתוארת כטיפול באמצעות 'לחיצות'. במהלך הטיפול מפעיל המטפל לחץ על נקודות מסוימות אשר קשורות למסלולים האנרגטיים בגוף. המטפל משתמש באצבעותיו, אגודליו ומרפקיו כדי לבצע את הטיפול.
אקופונקטורה היא ענף של הרפואה הסינית המסורתית. הטיפול באקופונקטורה מתבצע באמצעות החדרת מחטים מיוחדות (דקות מאד, חד-פעמיות) לנקודות מפתח בגוף. הטיפול מסייע לשחרור אנדורפינים, שהם חומרים נוגדי כאב טבעיים שהגוף מייצר. אקופונקטורה יכולה גם לעורר פעילות החלמה ברקמות שריר ועצבים.
מחקר שהתפרסם בקיץ 2010 מוכיח שאקופונקטורה מצליחה להקל על כאב בגב התחתון שמוגדר ככרוני. החוקרים מ"האגודה הצפון-אמריקנית לבריאות עמוד השדרה" מציינים שהטיפול באקופונקטורה מקל על הכאב ומשפר את התפקוד בטווח הקצר. שילוב של אקופונקטורה עם טיפולים נוספים מביא לתוצאות טיפוליות טובות יותר בהשוואה למתן טיפולים נוספים בלבד.
גם רשויות הבריאות בבריטניה ממליצות על סדרה של 10-12 טיפולי אקופונקטורה עבור אנשים הסובלים מכאב בגב תחתון שנמשך למעלה מ-6 שבועות.
במצבים הבאים לא מומלץ לעבור טיפול באקופונקטורה:
 • כשיש הפרעות בקרישת הדם ודימומים.
 • כשהמטופל מקבל תרופות נוגדות קרישה דוגמת קומדין.
 • כשהמטופל לוקה במחלה נפשית קשה.
 • כשיש זיהום מקומי בעור.
 • במצב של טראומה.
 
בנוסף לאמור אין לקבל טיפול באלקטרו-אקופונקטורה באזורים הקרובים לקוצב לב או להתקנים מושתלים אחרים.

נשים הרות ואקופונקטורה

אמנם נשים הרות יכולות לקבל טיפול באקופונקטורה, אך לא בכל הנקודות וודאי שלא באזור הבטן. טיפול בנקודות מסוימות עלול להביא להפלה.
בטרם פונים לטיפול ברפואה משלימה יש לשקול בזהירות את היתרונות והסיכונים האפשריים. מומלץ לשתף בהתלבטות את הרופא המטפל.

גירוי חשמלי של עצב דרך העור (Trans-cutaneous electrical nerve stimulation (TENS

השימוש במכשירי 'טנס' הפך לנפוץ בקרב אנשים הסובלים מכאב גב ממושך. מכשיר הטנס שולח פעימות חשמליות זעירות לתוך הגוף באמצעות אלקטרודות שהמטופל מצמיד לעור, באזור הכאב.
משערים שהפעימות החשמליות פועלות להרגעת הכאב בשני מנגנונים:
 • הפעימות בעלות התדירות הנמוכה עשויות לעודד ייצור מוגבר של אנדורפינים.
 • הפעימות החשמליות בעלות התדירות הגבוהה חוסמות מעבר של איתותי כאב מהגב אל המוח.
 
חלק מהמחקרים הרפואיים הראו שהתועלת מהשימוש במכשירי טנס לא עלתה על הטיפול במכשירי דמה. לעומת זאת, מחקרים אחרים הוכיחו שמכשירי טנס עשויים להקל על כאב. דרושה עוצמת גירוי חשמלי מספקת על מנת להגיע לתוצאות.
יש להיוועץ ברופא או במטפל מוסמך טרם השימוש במכשיר 'טנס'.
השימוש במכשיר 'טנס' אינו מומלץ למטופלים המשתייכים לקבוצות הבאות:
 • אישה בהריון, אלא אם כן קיבלה הנחייה מפורשת מהרופא המטפל.
 • חולי אפילפסיה.
 • אנשים בעלי קוצב לב.
 • אנשים בעלי היסטוריה של מחלות לב.