17 נובמבר 2018 ט' כסלו תשע"ט
מעודכן לתאריך  21.04.2010  באדיבות ה 

מיגרנה - מידע רפואי

(Migraines)
מעודכן לתאריך  21.04.2010  באדיבות ה 

אבחון של מיגרנה

מתי יש לפנות בדחיפות לרופא?

  • אם יש כאב ראש חמור בפעם הראשונה והאדם מעל גיל 50.
  • כשחל שינוי פתאומי בסימפטומים הרגילים של המיגרנה.
  • כשכאב ראש חזק מופיע בפעם הראשונה והוא מתפרץ באופן פתאומי.
  • כשכאב ראש חזק מלווה בחום, בתחושת חולי ויתכן גם בפריחה בעור.
 
לעיתים קרובות אפשר לטפל במיגרנה בבית, באמצעות תרופות שנמכרות ללא מרשם רופא ושיטות שונות של עזרה עצמית. יחד עם זאת, אם כאב הראש חזק מאד, מהסוג הגרוע ביותר שנתקלתם בו, ותרופות נוגדות הכאב הרגילות אינן עוזרות, יש לפנות לרופא.
רצוי לפנות לרופא גם אם סימפטומים של אאורה מופיעים כול הזמן באותו צד בגוף, או כאשר חלה עלייה בתדירות התקפי המיגרנה.

זיהוי דפוס המיגרנה

אמנם לא קיימת בדיקה מיוחדת שמאפשרת אבחון של מיגרנה, אך ניתן לאבחן בעזרת בדיקה גופנית ונוירולוגית על ידי רופא. מדובר על בדיקת התפקודים המנטליים כמו ראיה, קואורדינציה, רפלקסים ותחושות, במטרה לוודא שאין סיבות או מחלות נוספות שגורמות לאותם הסימפטומים.
כדי לאבחן במדויק צריך הרופא לזהות את הדפוס של כאבי הראש החוזרים ושל הסימפטומים המתלווים אליהם. כיוון שהתקפי המיגרנה עלולים להיות בלתי צפויים, עם הפוגות שבהן אין כלל סימפטומים עלול האבחון לארוך זמן ממושך.
כדי לסייע לאבחון מומלץ לנהל יומן מעקב אחר התקפי המיגרנה. רצוי לרשום תאריך ושעה ומה בדיוק האדם עשה כשהתקף המיגרנה התפרץ. כדאי גם לתעד גם את המזונות שהאדם אכל באותו היום, כי זה עשוי לסייע לרופא לזהות גורמים מעוררים אפשריים.
הרופא עשוי לשאול שאלות לגבי האופי של כאב הראש:
  • האם הוא ממוקם בצד אחד של הראש?
  • האם מאופיין על ידי כאב פועם, בינוני או חזק מאד?
  • האם הכאב מפריע בפעילות היומיומית?
  • האם הוא מוחמר בעקבות פעילות גופנית או תנועה בכלל?
  • האם הוא מלווה בבחילה או הקאה (או בשניהם)?
  • האם קיימת רגישות מוגברת לאור או לרעש?
 
כאשר יש למיגרנה דפוס אופייני, או שיש מיגרנה אצל מישהו במשפחה, יבסס הרופא את אבחון הבעיה על סמך ההיסטוריה הרפואית והבדיקה הגופנית. כאשר כאב הראש חזק במיוחד או פתאומי, עשוי הרופא להמליץ על בדיקות שתשלולנה בעיות בריאותיות אחרות העלולות לגרום לכאב הראש.

טומוגרפיה ממוחשבת של המוח (Computerizes tomography CT)

הליך הדמיה זה עושה שימוש בסדרת צילומי רנטגן שחיבורם מאפשר לבחון את המבנה המרחבי של המוח. שיטה זו מסייעת לרופאים לאבחן או לשלול הימצאות גידולים, זיהומים וסיבות רפואיות אחרות להתפרצות כאבי ראש.

הדמיית תהודה מגנטית של המוח (Magnetic resonance imaging (MRI

בסריקת MRI משתמשים בגלי רדיו ובמגנט חזק כדי ליצור תמונות מפורטות מאד של חתכים רוחביים במוח. הסריקה מאפשרת לרופאים לאבחן או לשלול הימצאות גידולים, שבץ, מחלות נוירולוגיות ובעיות אחרות במוח. סריקת MRI מאפשרת גם לבדוק את כלי הדם שמספקים דם למוח.

דיקור מותני (Lumbar puncture)

אם הרופא חושד שכאב הראש נגרם עקב מחלה כלשהי, כמו מנינגיטיס (דלקת של קרום המוח והנוזל שמקיף את המוח ואת חוט השדרה), הוא יכול להורות על ביצוע דיקור מותני. במסגרת הליך רפואי זה מחדירים מחט דקיקה בין שתי חוליות של עמוד השדרה באזור הגב התחתון, ושואבים דגימה קטנה מנוזל השדרה כדי לבדוק את הרכבו במעבדה.