13 דצמבר 2018 ה' טבת תשע"ט
מעודכן לתאריך  21.04.2010  באדיבות ה 

מיגרנה - מידע רפואי

(Migraines)
מעודכן לתאריך  21.04.2010  באדיבות ה 

הטיפול במיגרנה

נכון להיום, לא קיים טיפול שמרפא מיגרנה. יחד עם זאת ישנם טיפולים (רובם תרופתיים) אשר יכולים להקל במידה כזו או אחרת על הסימפטומים או להפחית את מספר ועוצמת ההתקפים. מציאת הטיפול היעיל ביותר עבור מטופל עלולה לארוך זמן. יתכן שהרופא ינסה מספר סוגי תרופות או שילובים ביניהן כדי לאתר פיתרון מיטבי.

דיקור

אפשרית גם הסתייעות בטיפולים משלימים כמו אקופונקטורה (דיקור) ושיאצו לשם הקלה על התקפי המיגרנות. סקירה של 33 מחקרים רפואיים שהקיפו 7,000 מטופלים הראתה שטיפול בדיקור סיני (אקופונקטורה) הניב פחות כאבי ראש והתקפי מיגרנה בקרב המטופלים. למעלה מזאת, לאחר 8 שבועות של טיפול הסתבר שמטופלים אשר קיבלו רק טיפול בדיקור חוו פחות כאבי ראש בהשוואה לאלו שקיבלו טיפול תרופתי של משככי כאב.
במהלך הדיקור מחטים עדינות מוחדרות לנקודות מסוימות בעור למשך שעה או יותר. הדבר אינו מכאיב ומרבית המטופלים מדווחים על רוגע המושרה עליהם במהלך הטיפול. כדי להשיג טיפול יעיל מומלץ לנהל יומן כאבי ראש מספר שבועות טרם תחילת הטיפול ולהביאו למטפל. יומן זה צריך לכלול נתונים כמו באילו נסיבות ומתי מתרחש כאב הראש, משך כאב הראש וחומרתו.
השיטה כמעט נטולת סיכונים, כאשר היא מתבצעת על ידי מדקר מוסמך העושה שימוש רק במחטים חד פעמיות ומקפיד על היגיינה נאותה.

טיפול בפולס מגנטי

מחקר שנערך לאחרונה על ידי ד"ר ריצ'רד ליפטון ועמיתיו מאינשטיין קולג' לרפואה בניו-יורק, בחן את היעילות של מתקן ידני נישא, המקרין פולסים מגנטיים לאחורי הראש, כאמצעי לטיפול במיגרנה. המחקר שנערך ב- 18 מוקדים שונים ברחבי ארה"ב מצא את הטיפול כבעל יעילות טובה עבור הסובלים ממיגרנה המלווה באאורה. המחקר מומן על ידי חברת Neuralieve שפיתחה את המכשיר ותוצאות המחקר פורסמו בעיתון הרפואי היוקרתי לנצט.

הטיפול התרופתי

התרופות שמשמשות לטיפול במיגרנה שייכות לשתי קטגוריות עיקריות, נוגדות כאב ומונעות מיגרנה.

תרופות נוגדות כאב

תרופות נוגדות כאב מיועדות לטיפול אקוטי. ניתן ליטול את התרופות הללו בעת התקף, כי הן נועדו לעצור במידה כזו או אחרת את התפתחות הסימפטומים שכבר התחילו.

תרופות מונעות מיגרנה

את התרופות למניעת מיגרנה יש ליטול באופן שוטף, לעיתים על בסיס יומי, כדי להפחית את תדירות ההתקפים ואת עוצמתם.
הבחירה בשיטה טיפולית שתשלוט ביעילות מרבית בהתקפי המיגרנה תלויה בתדירות ובחומרת כאבי הראש, במידת ההפרעה שהם גורמים לתפקוד היומיומי ובבעיות בריאותיות אחרות שעלולות להיות למטופלים.
חלק מהתרופות אינן מומלצות לשימוש בתקופת ההריון או בעת הנקה, או שאינן מתאימות לטיפול במיגרנה אצל ילדים ומתבגרים. הרופא המטפל יוכל להתאים את התרופות לפי הנתונים האישיים של המטופל.

טיפול בהתקפי מיגרנה ווסתית

התקפי מיגרנה ווסתית מתרחשים על פי רוב בסמוך להופעת הווסת, מיומיים לפני היום הראשון להופעת הדימום הווסתי ועד יומיים לאחריו. בדרך כלל סוג זה של מיגרנה מטופל באמצעות תרופות נגד כאב ממשפחת נוגדי דלקת לא-סטרואידליים (NSAID's) ותרופות ממשפחת טריפטאנים. גם מדבקות של ההורמון אסטרוגן עשויות לסייע.
מחקרים מוכיחים שנטילה יומית של 500 מ"ג מגנזיום ו-400 מ"ג ויטמין B2 עשויה לסייע במניעת התקפים של סוג זה של מיגרנה.

תרופות ללא מרשם נוגדות כאב

נוגדי הכאב הם 'קו ההגנה' הראשון נגד מיגרנה. השפעתם נוטה להיות יעילה יותר אם מתחילים בנטילתם מיד עם הופעת הסימנים הראשונים של התקף הכאב, כי אז יש לתרופה מספיק זמן להיספג למחזור הדם ולהקל על הסימפטומים.
לא מומלץ ליטול נוגדי כאב רק כשכאב הראש הופך להיות ממש חזק, כי עד שהתרופה תיספג ותפעל כבר יהיה מאוחר מדי. מסיבה זו עדיפים נוגדי הכאב הנוזליים (כמוסות ג'ל), או כאלו שמתמוססים במים ונספגים מהר לגוף.
מספר לא מבוטל של תרופות נוגדות כאב נמכרות ללא מרשם רופא, דוגמת פאראצטמול (אקאמול®, דקסמול® ואחרים) ואספירין. אנשים הנוטלים תרופות שמכילות פאראצטמול ואספירין חייבים לקרוא את הוראות השימוש ולהקפיד שלא לעבור על המינון המומלץ.
אין לתת אספירין לילדים מתחת לגיל 16, אלא אם הדבר מתבצע על פי הוראת הרופא והילד נמצא תחת השגחת איש מקצוע מוסמך. לאנשים בעלי בעיות בקיבה כמו כיבים פפטיים, בעיות בכבד או בכליות, או שסבלו מבעיות כאלה בעבר, לא מומלץ להשתמש באספירין ובנגזרותיו.
אם אדם אינו יכול לבלוע את התרופה עקב בחילה שמתלווה להתקף מיגרנה, ניתן להשתמש בנרות שמכילים חומרים נוגדי כאב, אותם מחדירים דרך פי הטבעת.
נוגדי כאב חזקים יותר דורשים מרשם של רופא.

תרופות נוגדות דלקת

תרופות דוגמת איבופרופן (אדוויל®, נורופן®, אדקס® ואחרות) או אספירין יעילות יותר לטיפול בסימפטומים של מיגרנות בדרגה קלה, בזכות תכונות נוגדות הדלקת שלהן.
תרופות המשווקות במיוחד לטיפול במיגרנה, כמו שילוב של פאראצטמול, אספירין וקפאין, עשויות להקל על מיגרנות בדרגה מתונה, אך אינן יעילות מספיק להקלה על התקפי מיגרנה חמורים.
ניתן לרכוש בבית מרקחת איבופרופן גם ללא מרשם רופא. איבופרופן, כמו אספירין, אינו מומלץ עבור אנשים הסובלים מבעיות בקיבה דוגמת כיבים פפטיים, מבעיות כבד או כליות, או שסבלו מהן בעבר. שימוש באיבופרופן לעיתים קרובות מדי, או במשך זמן רב מדי, עלול לגרום לכיבים, דימום במערכת העיכול וכאבי ראש חוזרים (rebound headaches).
סוגים נוספים של תרופות נוגדות דלקת דוגמת דיקלופנאק (אביטרן®, בטארן®, וולטרן®, קטפלאם®) ונפרוקסן (נאקסין, נארוצין (Naxyn®, Narocin® מצריכות מרשם רופא.

תרופות נוגדות בחילה

כאשר התקפי המיגרנה מלווים בבחילה ניתן ליטול תרופות נוגדות בחילה. הרופא ימליץ על תרופה מתאימה שניתן לנטלה יחד עם נוגדי הכאב. בדומה לנוגדי הכאב, תרופות להקלה על בחילה פועלות טוב יותר אם נוטלים אותן מיד עם הופעת הסימפטומים של המיגרנה. מרבית נוגדי בחילה משווקים בצורת כדורים, אך יש גם נרות נוגדי בחילה לשימוש דרך פי הטבעת.

תרופות משולבות

קיימות מספר תרופות המשלבות נוגדי כאב עם נוגדי בחילה שאינן מצריכות מרשם רופא.
ראוי לזכור שלפעמים מינון החומרים הפעילים נוגדי הכאב, או נוגדי הבחילה, עלול להיות נמוך מכדי להקל על הסימפטומים. לפיכך ראוי לשקול להשתמש בתרופות שונות. מומלץ להיוועץ ברופא או ברוקח.

תרופות ממשפחת הטריפטאנים

כאשר נוגדי הכאב הרגילים אינם מצליחים להקל על הסימפטומים של המיגרנה, ניתן להשתמש בתרופות ממשפחת הטריפטאנים. חלק מהתרופות אלו נמכר ללא מרשם, בעוד שעבור חלק אחר נדרש מרשם של רופא.
התרופות ממשפחת הטריפטאנים שונות מנוגדי הכאב הרגילים. הן פועלות באופן בררני על קולטני סרוטונין מסוג מסוים, וגורמות לכיווץ הדפנות של כלי הדם שמסביב למוח. פעולה זו מונעת את התרחבות כלי הדם, אשר יש לה תפקיד מפתח בהתפתחות התקף המיגרנה. התרופות יעילות להקלה על הכאב, הבחילה והרגישות המוגזמת לאור ולרעש, שמתלווים לפעמים למיגרנה. תרופות ממשפחת הטריפטאנים קיימות בצורת כדורים, זריקות ותרסיס לאף.
למרות יעילותן הרבה של התרופות ממשפחת הטריפטאנים לא כולן מסייעות לכל האנשים הסובלים ממיגרנה. אם תרופה אחת לא הייתה יעילה, יש לפנות לרופא כדי שינסה להתאים אחרת.
התרופות ממשפחת הטריפטאנים הטריפטאנים כוללות:
  • סומאטריפטאן, משווק בישראל בשם אימיטרקס® וסומטרידקס®.
  • ריזטריפטאן, משווק בשם ריזאלט®.
  • נאראטריפטאן, משווק בשם נאראמיג®.
  • זולמיטריפטאן, משווק בשם זומיג®.
  • אלטריפטאן, משווק בשם רילרט®.
 
תופעות הלוואי של טריפטאנים כוללות בחילה, סחרחורת וחולשת שרירים.
תרופות אלו אינן מומלצות עבור אנשים בעלי סיכון מוגבר ללקות בשבץ או בהתקף לב.
בשנת 2008 יצאה לשוק בארה"ב תרופה חדשה המשלבת בטבלית אחת סומאטריפטאן עם נפרוקסן סודיום. נמצא שתרופה זו המשווקת בשם טרקסימט® (Treximet) יעילה יותר מכל אחת מהתרופות שעה שהיא ניטלת בנפרד.

ארגוט

תרופות המכילות ארגוטאמין (טמיגרן®, קפרגוט®) פחות יקרות מטריפטאנים, אך במקרים רבים גם יעילותן פחותה. הן יעילות יותר בקרב אנשים שהתקפי המיגרנה שלהם נמשכים למעלה מ-48 שעות. נגזרת של ארגוט, דיהידרוארגוטאמין (מיגרנאל®), נחשבת ליעילה יותר ובעלת תופעות לוואי קלות יותר בהשוואה לארגוטאמין.