04 יולי 2022 ה' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  21.04.2010  באדיבות ה 

טוקסופלזמה - מידע רפואי

Toxoplasmosis
מעודכן לתאריך  21.04.2010  באדיבות ה 

מבוא לטוקסופלזמה

טוקסופלזמה גונדי הוא טפיל חד-תאי החי בתוך תאיו של בעל החיים המאחסן. הוא נמנה על משפחת הטפילים אשר גורמים למלריה (קדחת הביצות) וטפילים נוספים היוצרים קבוצה בשם coccidian parasites.
טוקסופלזמה מועבר באמצעות בשר נגוע נא או שאינו מבושל דיו, צואת חתולים, או אדמה המכילה צואת חתולים. הדבקה תתרחש כאשר הטפיל מגיע למערכת העיכול של יצור חי. הוא נקשר לתאים בעלי גרעין ולכן לא יקשר לכדוריות דם אדומות שהן חסרות גרעין. לאחר ההדבקה יוצר הטפיל ציסטות בתוך תאי המאחסן ונותר בהן במשך שנים רבות. הדבקה מאדם לאדם אינה אפשרית, למעט מאישה הרה נגועה לעוברה.
טפיל הטוקסופלזמה שכיח יחסית ברחבי העולם. ההערכה היא שכ- 25 עד 50% מכלל האוכלוסייה בעולם נגועה בטפיל. בארה"ב מדובר על כ- 11-16% אחוזי הדבקה, בעיקר באמצעות אכילת בשר נא ובפרט של בשר חזיר. באירופה קיימים שיעורי הדבקה גבוהים יותר בשל אכילת בשר נא אולם באנגליה שיעורי הדבקה נמוכים יחסית לאירופה, כ- 20-40%.
עבור אוכלוסיה בריאה, ללא בעיות של כשל חיסוני, הדבקה בטוקסופלזמה לרוב אינה מסוכנת, למעט בעיות ראיה שאינן שכיחות. הדבקה של אוכלוסיות מדוכאות חיסון (חולי סרטן, חולי איידס) או של נשים בהריון עלולה להיות מסוכנת מאד.
הדבקה בעת הריון עלולה לגרום לנזקים קשים לעובר ולכן על נשים הרות להיות ערות לסיכון שבהדבקה. תינוקות שידבקו מאימם בטוקסופלזמה עלולים לפתח צהבת ולסבול מפרכוסים ומפגיעה מוחית.