15 דצמבר 2018 ז' טבת תשע"ט
מעודכן לתאריך  09.05.2010  באדיבות ה 

טינטון (טיניטוס) - מידע רפואי

Tinnitus
מעודכן לתאריך  09.05.2010  באדיבות ה 

סימפטומים של טינטון

טינטון משפיע באופן שונה על אנשים שונים, וחומרת הרעשים הנשמעים על ידי הסובלים מהתופעה נעה בין דרגה קלה לחמורה.

סוגים של טינטון

עבור חלק מהאנשים, משמעות הטינטון היא רעש בתדר נמוך, דוגמת המהום, לחישה או זמזום. אחרים חווים את הטינטון כהזיות מוסיקליות בהן הם שומעים צלילים או שירים שוב ושוב.
סוג נוסף הוא טינטון פועם המתאפיין ברעשים אשר פועמים במקצב הדופק. מקורו של טינטון זה בלחץ דם גבוה, או בדלקת נוזלית של האוזן התיכונה.

טינטון בתדר נמוך

באופן רגיל, מקורות חיצוניים של תדרים נמוכים יכולים להיות:
  • רעשים של תנועה בכביש או תנועת מטוסים.
  • צנורות גז תת רצפתיים.
  • מאווררים, מקרר.
  • יחידות מיזוג.
  • רחשי ים או הרוח.
 
בטינטון בתדר נמוך אנשים שומעים באופן קבוע רעשים בתדר נמוך, שעה שמקור הרעש אינו חיצוני והוא מגיע מראשם בלבד. על מנת לקבוע אם מקור הרעש חיצוני או רק בראשו של החווה, עליו לשאול את הסובבים אותו אם גם הם שומעים רעשים אלו.
כאשר אדם שומע רעש רק בשעה שנמצא במקום מסוים, ייתכן שמקור הרעש אכן חיצוני. לעומת זאת אם הרעש נשמע כל הזמן, עולה הסבירות לטינטון. קל יותר להבחין בטינטון כאשר הסביבה השקטה, מאחר שאז אין המולה סביבתית ורעשי רקע הממסכים את רעשי הטינטון.
חלק מהמקרים של טינטון קשורים לתנוחת הגוף. אדם עלול לשמוע צלילים במצב של שכיבה, ישיבה או בעת הזזת הראש. בעקבות התנוחות הללו משתנה הלחץ בשרירים, בעצבים או בכלי הדם, דבר שיכול להשפיע על רעשי הטינטון. מתח נפשי או מחלה עלולים להיות קשורים אף הם לסימפטומים של טינטון.

הזיות מוסיקליות

הזיות מוסיקליות נפוצות יותר בקרב אנשים הלוקים בטינטון ארוך טווח ובאבדן שמיעה. הן יכולות להופיע גם אצל אנשים בעלי שמיעה תקינה או אנשים עם היפראקוזיס (רגישות יתר לרעשי היומיום). מתח נפשי עלול להיות גורם מפעיל לסימפטום זה, אם כי לעיתים אין סיבה נראית לעין להזיות מוזיקליות.
תרופות מסוימות מחוללות לעיתים הזיות מוסיקליות אשר תיפסקנה עם הפסקת נטילתן. אם אדם חושד שתרופה מסוימת אחראית לתופעה זו עליו לדווח לרופא המטפל.

טינטון פועם

טינטון פועם הוא מצב שבו אדם שומע רעשים הפועמים במקצב הדופק. בדרך כלל נגרמת תופעה זו עקב שינויים בזרימת הדם בכלי הדם הממוקמים ליד האוזן, או בשל מודעות גבוהה יותר לזרימת הדם בקרבת האוזן.
בגלל הצטברות שכבה שומנית בקירות כלי הדם נגרמת היצרות של העורק (אתרוסקלרוסיס) וזרימת הדם בו עלולה להיות מופרעת תוך שהיא נשמעת רועשת.
במקרים אחרים, כאשר אדם סובל מירידה בשמיעה, או מבעיה בשמיעה הנובעת למשל מקרע בעור התוף, גוברת המודעות שלו לצלילים המופקים מהגוף, כמו אלו של זרימת הדם. השמיעה במצב זה הופכת להיות רגישה יותר והרעשים הפנימיים אינם ממוסכים עוד על ידי רעשים חיצוניים.