23 ינואר 2019 י"ז שבט תשע"ט
מעודכן לתאריך  09.05.2010  באדיבות ה 

טינטון (טיניטוס) - מידע רפואי

Tinnitus
מעודכן לתאריך  09.05.2010  באדיבות ה 

הטיפול בטינטון

טינטון נגרם על ידי מגוון רחב של מצבים בריאותיים ולכן הטיפול תלוי בגורם למצב, במידה שמאותר. אם הטינטון נגרם על ידי זיהום ארוך טווח של האוזן, יינתן טיפול אנטיביוטי. במידה שהטינטון נגרם עקב הצטברות של שעוות אוזן, יומלץ על הזלפת טיפות אוזניים לריכוך השעווה הכלואה ושטיפת אוזניים להסרתה.
במצב של אבדן שמיעה או ליקוי שמיעה, טיפול בליקוי עשוי להועיל לאנשים הסובלים מטינטון עיקש וטורדני.
אין תרופה ייחודית לריפוי הטינטון והטיפול הוא סימפטומטי, כזה המסייע להתמודד ביעילות עם הטינטון. הטיפולים המומלצים כוללים טיפול באמצעות צלילים, ייעוץ פסיכולוגי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי ותרפיה משולבת (Tinnitus Retraining Therapy ).

טיפול באמצעות צלילים

הרעיון העומד בבסיס הטיפול באמצעות צלילים הוא הסחת דעתו של הסובל מטינטון, בעיקר במצבי שקט בהם הטינטון מורגש במיוחד. השמעת צלילים הנעימים לאותו אדם, בעוצמה שמעל לסף הטינטון, גורמת למיסוך הטינטון.
עבור חלק מהאנשים, הדלקת טלוויזיה או מכשיר רדיו, מהווה רעש רקע מספיק על מנת למסך את רעשי הטינטון. אחרים מעדיפים להקשיב לצלילים רגועים יותר דוגמת רחש גלים.
במידה שלא נלווית לטינטון ירידה בשמיעה, ניתן להשתמש במחולל צלילים עדינים (פעמים רבות מתוארים כ'רעש לבן') המסייע למוח להתעלם מהטינטון.

ייעוץ פסיכולוגי

הבנת המצב היא חלק חשוב בלמידה כיצד להתמודד עימו. מדובר בשיחות עם יועץ המסייע ללמוד יותר על הטינטון ועל דרכי ההתמודדות.
היועץ מקשיב למטופל, משוחח עימו על הבעיות המטרידות ומסייע בידו לפתח פיתרונות. השיחה אודות השפעת הטינטון על הפעילות היומיומית עשויה לתרום להבנה טובה יותר של המצב ולהפחית את ההשפעות של הטינטון.

טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT)

מדובר במספר סוגי טיפול המיועדים לסייע במצבי חרדה, דיכאון ותסמונת פוסט טראומטית.
הטיפול מבוצע על ידי פסיכולוג ויכול להיות פרטני ואו קבוצתי.
השיטה מבוססת על הרעיון שמחשבותיו של אדם משפיעות על דרכי ההתנהגות שלו. לפיכך הטיפול מתמקד בשינוי דרכי החשיבה כך שיובילו לשינוי התנהגותי. במקרה של טינטון הטיפול יסייע בידי המטופל לשנות את תגובותיו למצב.
אם לאדם הלוקה בטינטון יש ידע מוגבל או שגוי לגבי מצבו, הוא עלול להיכנס לחרדה וללחץ. בעזרת הרחבת בסיס הידע אודות מצבו ואודות ההשלכות של הטינטון הוא יוכל לחשוב אחרת ויהיה מסוגל להפחית מהלחץ ומהחרדה.

תרפיה משולבת, Tinnitus Retraining Therapy

טכניקה זו משלבת טיפול בצלילים עם ייעוץ פסיכולוגי. היא מיועדת לאפשר התמודדות טובה יותר עם המצב.
במהלך הטיפול מתרגל המטופל שינוי של תגובת המוח לטינטון, במטרה להביא לפחות מודעות לרעשים. הטיפול ניתן על ידי מומחה בתחום ומספר הטיפולים הנדרשים משתנה מאדם לאדם.

עזרה עצמית

  • חלק מהאנשים מסוגלים להתמודד עם הטינטון בעזרת מספר שיטות לעזרה עצמית.
  • רגיעה או הרפיה. לחץ עלול להחמיר מצב של טינטון. תרגול קבוע של מדיטציה או יוגה עשוי להביא להקלה.
  • האזנה למוסיקה. האזנה לצלילים רגועים עשויה לסייע להירגע ולהירדם בלילה.
  • מחוללי צלילים. הם מכונים גם מחוללי 'רעשים לבנים' או ממסכי טינטון. הם עשויים להיות יעילים במיסוך הרעשים הנגרמים מהטינטון.
  • מכשירי שמיעה. אם אדם הסובל מטינטון חווה גם אבדן שמיעה, הרי שימוש במכשיר שמיעה עשוי להועיל גם להפחתת הטינטון. הצלילים והקולות שישמע בעקבות שימוש במכשיר שמיעה יסייעו במיסוך רעשי הטינטון.
  • קבוצות תמיכה. שיתוף חוויות עם אנשים אחרים החווים אף הם טינטון תורם להתמודדות טובה יותר עם הקושי.
 

תרופות ותוספי תזונה

כיוון שטינטון עלול להביא למצבי חרדה ודיכאון, הרי נטילת נוגדי דיכאון ומרפי שרירים, בשילוב עם ייעוץ, עשויה להקל.
נטילת תכשיר טבעי של גינקו בילובה נחשבת בקרב חוגים מסוימים כמסייעת להפחתת לחץ וחרדה. לא הוכח בשום ניסוי מדעי שקיימת יעילות כלשהי בנטילת גינקו בילובה לשם טיפול בטינטון.