08 אוגוסט 2022 י"א אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  24.06.2020  באדיבות ה 

ורטיגו - מידע רפואי

Vertigo
מעודכן לתאריך  24.06.2020  באדיבות ה 

מבוא לורטיגו

ורטיגו הוא סימפטום ולא מצב רפואי בפני עצמו. זוהי תחושה שהאדם או הסובב אותו נמצאים בתנועה או בסחרור, גם כאשר הוא עומד ללא תנועה או הסביבה נייחת. מצב זה נגרם עקב בעיה בשיווי המשקל באוזן הפנימית.
סימפטומים נוספים של ורטיגו כוללים:
 
יתכנו סימפטומים קלים וכמעט בלתי מורגשים אך גם סימפטומים חמורים שעלולים למנוע את היכולת לבצע פעילות יומיומית.
כתלות בגורם לוורטיגו, התחושה יכולה לחלוף לאחר מספר שניות או להימשך שעות ואפילו ימים.

ורטיגו אינו פחד גבהים

יש נטייה לבלבל בין ורטיגו לבין פחד גבהים. פחד גבהים מלווה בתחושת סחרחורת המורגשת רק כאשר אדם מסתכל מטה, שעה שהוא נמצא במקום גבוה, בעוד שוורטיגו עלול להתרחש בכל עת ולהימשך מספר חודשים ואפילו שנים.

גורמים לוורטיגו

ורטיגו נגרם בדרך כלל עקב בעיה במנגנון שיווי המשקל באוזן הפנימית (תופעה זו מכונה 'ורטיגו היקפי (פריפרי)'). ורטיגו שנגרם עקב בעיות שונות באזורי המוח מכונה 'ורטיגו מרכזי'.
גורמים לוורטיגו כוללים:
  • ורטיגו עקב שינוי תנוחה (BPPV – benign paroxysmal positional vertigo) – ורטיגו הנגרם עקב שינוי תנוחה פתאומי או תזוזות מסוימות של הראש.
  • מחלת מנייר – מחלה נדירה שעלולה לגרום גם לטינטון ולאיבוד שמיעה.
  • מיגרנהכאב ראש חזק וממושך.
  • דלקת עצב הפרוזדור (vestibular neuronitis) – דלקת בעצב שנמצא באוזן הפנימית ושולח אותות למוח שמסייעים במנגנון שיווי המשקל.
 

סיכויי ההחלמה

ורטיגו קל הוא מצב נפוץ ובדרך כלל הסימפטומים שלו אינם חמורים. במידה שיש חזרה של ורטיגו או שהוא נמשך זמן רב, עלול הדבר להעיד על מחלה לא מאובחנת, דוגמת מחלת מנייר, שהיא מחלה נדירה הפוגעת באוזן הפנימית. במצב זה יש לפנות לרופא המטפל אשר יוכל לאשר או לשלול מחלה ולהציע טיפול מתאים.
ללא בירור וקבלת טיפול מתאים עלולים התקפי הורטיגו להישנות במשך חודשים ואפילו שנים.
הטיפול עשוי לכלול טיפול תרופתי ושיקום של מערכת שיווי המשקל (שיקום זה מכונה 'שיקום וסטיבולרי'). זוהי תכנית אימון הכוללת תרגילים שמטרתם לעודד את המוח להתמודד עם מסרים שגויים שמתקבלים מהאוזניים באשר לשיווי המשקל.

בטיחות

על אנשים הסובלים מוורטיגו לנקוט במספר אמצעי זהירות:
  • ורטיגו עלול לפגוע ביכולת לנהוג. יש להימנע מנהיגה בכל מצב של חוסר שיווי משקל וכן לאחר התקף ורטיגו בגלל שקיים סיכון להופעת התקף נוסף במהלך הנהיגה.
  • יש ליידע את המעביד על התופעה במידה שהעבודה כוללת הפעלה של מכשירים או טיפוס לגובה.
  • מומלץ לוודא שהסביבה הביתית מותאמת ככל האפשר להקטנת הסיכון לנפילה.