26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  24.06.2020  באדיבות ה 

ורטיגו - מידע רפואי

Vertigo
מעודכן לתאריך  24.06.2020  באדיבות ה 

גורמים לוורטיגו

הסיבה הנפוצה ביותר למצב של ורטיגו היא בעיה במנגנון שיווי המשקל שבאוזן הפנימית. ורטיגו עלול להתרחש גם כתוצאה מפגיעה במוח או מבעיה בעצב המחבר את האוזן התיכונה למוח.
ורטיגו הוא מצב חמור יותר מסחרחורת אקראית, כיוון שתחושת הסחרור הנובעת מפגיעה בשיווי המשקל מקשה על תנועתו התקינה של אדם במרחב, ועלולה להמשך פרק זמן ארוך יותר בהשוואה לסחרחורת.
מבחינים בין ורטיגו מרכזי וורטיגו היקפי (פריפרי). ורטיגו מרכזי נגרם בגלל בעיה באזור מסוים במוח או בגזע המוח. מיגרנה, כאבי ראש ואף גידולי מוח עלולים לגרום לוורטיגו מרכזי. ורטיגו מרכזי שכיח פחות מוורטיגו היקפי.
ורטיגו היקפי נגרם עקב בעיות שונות במנגנון שיווי המשקל שנמצא באוזן הפנימית לרבות:
  • דלקת המבוך (Labyrinthinits) – המבוך הוא מבנה באוזן הפנימית שקשור בשמיעה ובשמירה על שיווי המשקל.
  • דלקת בעצב הפרוזדור (Vestibular Neuronitis) – דלקת בעצב שנמצא באוזן הפנימית ושולח אותות למוח שעוזרים לשמור על שיווי המשקל.
  • ורטיגו עקב שינוי תנוחה (BPPV – benign paroxysmal positional vertigo) – התקפי ורטיגו הנובעים משינויי תנוחה פתאומיים.
  • מחלת מנייר – מחלה נדירה שיכולה לגרום גם לסימפטומים של טינטון (שמיעת רעשים כגון צלצולים שמקורם באוזניים או בראש) ואיבוד שמיעה.
 

דלקת המבוך ודלקת האוזן הפנימית

האוזן הפנימית כוללת מערכת תעלות המלאות בנוזל אשר מכונה המבוך הווסטיבולרי. המבוך קשור לשמיעה ולשמירת שיווי המשקל מאחר שהוא מספק למוח מידע אודות תנוחת הגוף במרחב.
במקרה של דלקת במבוך הווסטיבולרי, המידע שמגיע למוח מהאוזן הפגועה שונה מהמידע שמגיע למוח מהאוזן הבריאה ומהעיניים. האותות הסותרים באשר לתנוחות הגוף במרחב עלולים לגרום לחוסר שיווי משקל או לתחושה מדומה של תנועה (היינו, ורטיגו).
זיהום נגיפי דוגמת הצטננות או שפעת עלול להתפשט למבוך ולגרום שם לדלקת. במקרים נפוצים פחות נגרמת דלקת באוזן הפנימית כתוצאה מזיהום חיידקי של האוזן התיכונה.
ורטיגו הנגרם כתוצאה מזיהום באוזן מתחיל לרוב באופן פתאומי ומלווה בכאב באוזן ובחום גבוה.

דלקת בעצב הפרוזדור (Vestibular Neuronitis, vestibular neuritis)

עצב הפרוזדור נמצא באוזן הפנימית וקשור במנגנון שמירת שיווי המשקל. לעיתים, זיהום נגיפי עלול להתפשט לאוזן הפנימית ולגרום לדלקת בעצב זה.
הדלקת מלווה בדרך כלל בכאב ועלולה להביא להתקפים של ורטיגו שימשכו מספר שעות או אף ימים. לדלקת מסוג זה לא מתלוות תופעות של טינטון (שמיעת רעשים שמקורם באוזניים או בראש) או אובדן שמיעה. סימפטומים נוספים כוללים בחילה והקאה.

סחרחורת עקב שינוי תנוחה (BPPV, benign paroxysmal positional vertigo)

התקפים חמורים ונשנים של ורטיגו המתמשכים 20-30 שניות נובעים לעיתים משינוי תנוחה פתאומי. למשל כאשר אדם מזיז את ראשו בפתאומיות, מביט למעלה, מתכופף או מתגלגל במיטה מצד לצד.
מצב זה מלווה פעמים רבות בתחושת בחילה, אולם הקאה היא תופעה נדירה. במהלך ההתקף עלול להתפתח ריצוד עיניים, תופעה המכונה ניסטגמוס ומאופיינת בתנועה בלתי רצונית של האישונים.
יתכנו סחרחורת קלה וחוסר שיווי משקל במשך מספר שעות לאחר ההתקף. התקפים אלו אינם משפיעים על השמיעה וברוב המקרים לא נלווית אליהם תופעה של טינטון.
לרוב סחרחורת עקב שינוי תנוחה חולפת מעצמה תוך מספר שבועות או חודשים, אולם היא עלולה להישנות במועד מאוחר יותר.
התופעה שכיחה יותר בקרב אנשים מבוגרים והיא פועל יוצא של התנוונות המערכת הווסטיבולרית שבאוזן הפנימית. בקרב אנשים מתחת לגיל 50 הסיבה הנפוצה ביותר היא פגיעת ראש. גורמים נוספים להתפתחות התופעה כוללים דלקת באוזן, ניתוח באוזן ושכיבה ממושכת (למשל בעת החלמה ממחלה או מניתוח).
סבורים שסחרחורת עקב שינוי תנוחה נגרמת כתוצאה מהתנתקות של גבישים העשויים מלחי סידן פחמתי מרקמת המבוך של האוזן הפנימית. הסיבה להתנתקות אינה ברורה ולרוב אין הדבר מהווה בעיה, אלא אם הגבישים שהתנתקו חודרים לתעלות המבוך.
כאשר הגבישים חודרים לתעלות, אזי בשעה שאדם ניצב ללא תנועה הם נמצאים בתחתית התעלה ואינם גורמים להפרעה כלשהי. אולם תנועות ראש מסוימות מביאות לשינוי מיקומם, כך שהם נסחפים בתעלה מלאת הנוזל ופוגעים בשעריות העדינות המצויות בתאי החישה שבתעלה. הדבר גורם להעברת מסרים מבולבלים למוח שמגיב על ידי יצירת ורטיגו. ברוב המקרים מצב זה מתרחש רק באוזן אחת.

מחלת מנייר

מחלת מנייר היא מחלה נדירה הפוגעת במבוך שבאוזן הפנימית. המחלה עלולה לגרום לוורטיגו חמור, אובדן שמיעה, טינטון ותחושת מלאות ולחץ באוזן הפנימית.
אדם הלוקה במחלת מנייר חווה התקפים של ורטיגו הנמשכים מ- 20 דקות ועד 24 שעות.
פעמים רבות התקפים אלו מלווים בבחילה ובהקאה, ופעמים רבות גם בתחושה של חוסר נוחות וחוסר שיווי משקל.
המחלה מתקדמת במספר שלבים. השלב המוקדם כולל 11 – 6 התקפים בשנה. בשלבים המאוחרים מתרחשים פחות התקפים ולבסוף הם פוסקים. עם זאת אובדן השמיעה, טינטון ובעיות בשיווי המשקל הופכים להיות קבועים.

פגיעת ראש

לפעמים מתפתח ורטיגו לאחר פגיעת ראש. במידה שמופיעים סימפטומים של סחרחורת או ורטיגו בעקבות פגיעת ראש יש לפנות לרופא המטפל ללא דיחוי.

מיגרנה

מיגרנה היא כאב ראש ממושך וחזק שעלול להימשך שעות ואפילו ימים. לעיתים קרובות מתלווים למיגרנה סימפטומים כמו בחילה, הקאה, ורטיגו, רגישות מוגברת לאור ולרעש ובעיות ראיה.

סיבות נוספות לוורטיגו

ורטיגו עלול להיגרם על ידי מצבים וגורמים נוספים לרבות:
  • שבץ מוחי או אירוע מוחי חולף.
  • דלקת ממושכת באוזן התיכונה.
  • נוירומה אקוסטית – גידול שפיר במוח המתפתח על עצב השמע שעלול לגרום לוורטיגו מתון (מחלה נדירה).
  • טרשת נפוצה – מחלה שמשפיעה על מערכת העצבים המרכזית (המוח וחוט השדרה).
  • גידול באזור במוח הנקרא צרבלום (ממוקם באזור התחתון האחורי של המוח).
  • תרופות המכילות סליצילטים (איבופרופן המצוי בתרופות כמו אדויל ונורופן ותרופות נוגדות דלקת אחרות), כינין ואמינוגליקוזידים.