11 דצמבר 2018 ג' טבת תשע"ט
מעודכן לתאריך  09.05.2010  באדיבות ה 

שעוות אוזן, עודף או דחיסה (פקק) - מידע רפואי

(Earwax)
מעודכן לתאריך  09.05.2010  באדיבות ה 

מבוא לשעוות האוזן

שעוות אוזן היא למעשה מקבץ חומרים אשר יוצרים שכבת הגנה על האוזניים. שכבה זו מסככת את עור האוזן ומגנה על ריריות האוזן על ידי לכידה של לכלוך ומים מזוהמים. לשעווה תכונות נוגדות חיידקים תודות לחומציות שלה.
בהיעדר שעוות אוזן, העור בתוך האוזן הופך להיות יבש, סדוק, מזדהם בקלות או פצוע.
כאשר יש הצטברות יתר של שעוות אוזן בתוך תעלת האוזן, היא עלולה לגרום לחסימה בתעלת האוזן, דבר המוביל לאבדן שמיעה זמני, ירידה בשמיעה או לתחושת כאב. תופעות אלו תיפתרנה בעזרת טיפול להסרת עודף השעווה.

מבנה האוזן

האוזן, שהיא האיבר האחראי על השמיעה ועל שיווי המשקל, בנוייה מ-3 חלקים:
האוזן החיצונית – מעבירה דרך תעלת השמע גלי קול הבאים מהחוץ וגורמים לרטט בעור התוף. עור התוף הוא קרום דק המפריד בין האוזן החיצונית לאוזן התיכונה.
האוזן התיכונה – כוללת את החלל שמאחורי עור התוף, שם שוכנות עצמות השמע אשר מעבירות את גלי הקול אל 'החלון הסגלגל' ומשם לאוזן הפנימית.
חצוצרת השמע היא צינור המחבר את האוזן התיכונה אל הלוע (אותו צינור המשמש למעבר מזון ואוויר, אשר נמשך מתחילת הוושט עד לבסיס הגולגולת). חצוצרת השמע מאפשרת להשוות את הלחץ בין הצד הפנימי של עור התוף ללחץ בצידו החיצוני. חצוצרת השמע מנקזת נוזלים מהאוזן התיכונה ללוע.
האוזן הפנימית –באוזן הפנימית נמצא ה'שבלול', איבר הממיר את גלי הקול לאותות עצביים. גלי הקול הבוקעים מן השבלול יכולים לגרום ללחץ מצטבר בתוך האוזן וזה משתחרר דרך חצוצרת השמע ותעלות נוספות אשר קשורות בשיווי המשקל.
שעוות האוזן נוצרת בתעלת האוזן החיצונית ו'מתקדמת' לעבר האפרכסת (החלק החיצוני הגלוי לעין) של האוזן, שם היא מופרשת באופן הדרגתי.
השעווה כוללת ארבעה מרכיבים:
  • קשקשי קרטין של תאים מתים הנושרים מהשכבה החיצונית של העור.
  • חומר דמוי שעווה (צרומן) המופק מבלוטות הזיעה.
  • סבום שהוא חומר שומני המופק על ידי בלוטות החלב.
  • מרכיבים נוספים דוגמת חומרים קוסמטיים בהם השתמשנו ולכלוך.
 

סוגים של שעוות אוזן

שעוות האוזן יכולה להיות יבשה או רטובה. שעווה רטובה עשויה פתיתים בצבע חום בהיר עד חום כהה ונפוצה בקרב בני הגזע הלבן והשחור, בעוד ששעווה יבשה העשויה פתיתים מתפוררים בצבע חום או אפור אופיינית יותר לאלו שמוצאם מאסיה, או לילידים באמריקה (אינדיאנים). סוג השעווה נקבע גנטית.
שעווה רטובה כוללת שני סוגים:
  • שעווה רכה – לחה ודביקה. נפוצה יותר בקרב ילדים.
  • שעווה קשה וסמיכה יותר - נפוצה יותר בקרב מבוגרים. שעווה קשה נוטה להידחס ולהיכלא בתעלת האוזן.
 

מתי שעוות אוזן מהווה בעיה?

כאשר יש הצטברות יתר של שעוות אוזן דחוסה, הכלואה בתוך תעלת האוזן, היא עלולה לגרום לחסימה בתעלת האוזן, דבר המוביל לאבדן שמיעה זמני, ירידה בשמיעה או לתחושת כאב. תופעות אלו תיפתרנה בעזרת טיפול להסרת עודף השעווה.
הסיבות המובילות לשעוות האוזן להכלא בתעלת האוזן כוללות ייצור מוגבר של שעוות אוזן, ניקוי אוזניים לא נכון ושימוש במכשירי שמיעה הגורמים לדחיפת השעווה עמוק יותר, פנימה לתוך התעלה.
הטיפול המקובל להסרת שעוות האוזן הוא שטיפות אוזניים. השטיפה מתבצעת על ידי הזרמת מים בלחץ גבוה לשם שחרור השעווה שהצטברה.