19 אוקטובר 2018 י' חשון תשע"ט
מעודכן לתאריך  09.05.2010  באדיבות ה 

שעוות אוזן, עודף או דחיסה (פקק) - מידע רפואי

(Earwax)
מעודכן לתאריך  09.05.2010  באדיבות ה 

אבחון של עודף שעוות אוזן או 'פקק' שעווה

אין צורך לבצע בדיקות מיוחדות על מנת לאשר אבחנה של עודף שעוות אוזן או פקק. במקרה שלאדם יש מופעים חוזרים של שעוות אוזן, סביר להניח שהוא ידע להעריך בעצמו מתי מתרחשת הצטברות של שעווה הגורמת לבעיה או לאי נוחות.
הרופא המטפל או רופא מומחה (אף,אוזן גרון) בוחן את תעלות האוזניים באמצעות מכשיר המכונה אוטוסקופ או אוריסקופ. המכשיר מצויד באמצעי תאורה ובזכוכית מגדלת אשר מאפשרים לרופא לראות ביתר פרוט את המתרחש בתוך פנים האוזן. באמצעות המכשיר ניתן לראות אם יש הצטברות יתר של שעוות אוזן והאם היא כלואה.

אבחון של אבדן שמיעה או ירידה בשמיעה

אבדן שמיעה או ירידה בשמיעה עלולים לנבוע מהשעווה הכלואה. במקרה של אבדן שמיעה או ירידה בשמיעה, כדאי לאבחן האם הדבר נובע מפגם הולכתי ('פקק' שעווה או זיהום באוזן התיכונה) או מפגם תפישתי.
פגם הולכתי גורם לפגם בהולכת הקול מהאוזן החיצונית אל הפנימית, בעוד שפגם תפישתי נובע מבעיה בשבלול שבאוזן הפנימית, בעצב השמיעה או במרכז השמיעה שבמוח. במקרים מסוימים פגם תפישתי הוא מולד, או שנובע ממחלת מנייר, או עקב חשיפה ממושכת לרעש. הוא שכיח יותר בקרב קשישים.

מבחן רין

מתבצע על ידי שימוש בקולן, שהוא מכשיר מתכתי דמוי מזלג בעל שתי שיניים המייצרות תנודות צליליות. תחילה מוחזק הקולן באוויר בקרבת האוזן והבודק מקיש עליו לקבלת צליל. בהמשך מניחים את הבסיס של הקולן על עצם המסטואיד הממוקמת מאחורי האוזן ושוב מקישים עליו לקבלת צליל.
באופן רגיל, האוזן קולטת צלילים דרך תעלת השמע החיצונית ודרך האוזן התיכונה טוב יותר מאשר דרך הגולגולת. אם הצליל הנשמע מהקולן חזק יותר כאשר הוא מוחזק בצמוד לעצם המסטואיד, הפגיעה בשמיעה נובעת מפגם בהולכת הקול מהאוזן החיצונית אל האוזן הפנימית, ועלולה להצביע על בעייה בתעלת האוזן החיצונית או באוזן התיכונה.

מבחן וובר

בבדיקה זו מניחים את הקולן במרכז המצח. אדם ללא בעיות שמיעה ישמע את הצליל במידה שווה בשתי האוזניים. אם קיימת באוזן מסוימת פגיעה בהולכת הקול מהאוזן החיצונית לאוזן הפנימית, הקול יישמע חזק יותר באוזן זו. כמו בדיקת רין, מבחן זה מאפשר לקבוע אם הירידה בשמיעה היא הולכתית, תפישתית או שילוב של שניהם.
במצבים מסוימים הקולן עלול להטעות. למשל כאשר שילוב של מספר סיבות גורם לירידה בשמיעה או במצב שאדם חירש לחלוטין באוזן אחת ובעל שמיעה טובה באוזן השנייה.

בדיקה עצמית לירידה באיכות השמיעה

כאשר מתעורר חשד לבעיה בשמיעה יכולה בדיקה עצמית לתת אישוש ראשוני. ניתן לבצע בדיקה כזו באתר של חברת אוניטרון הקנדית (ההנחיות באנגלית), או בעזרת תוכנה שפיתחה החברה אשר ניתנת להורדה למכשיר אייפון (מכונה uHear). לשם ביצוע הבדיקה תזדקקו לאוזניות חיצוניות או אוזניות כפתור. כתובת האתר: www.unitron.com