22 אוקטובר 2020 ד' חשון תשפ"א

אודות התוכנית

שלבי תוכנית ההתמחות

 

מרפאה שלב א'

סבב זה נמשך 15 חודשים ומתבצע באחת ממרפאות מכבי המוכרות לצורך התמחות ובהנחיית מדריך מוסמך ברפואת המשפחה. אופי העבודה בסבב זה משתנה, בשבועות הראשונים העבודה הינה בצמוד למדריך ובהמשך - קבלת מטופלים עצמאית, תחת הנחיה צמודה של המדריך.
במסגרת מרפאה שלב א' נבנתה במכבי תכנית הכשרה הכוללת ביקורים של המתמחים אצל יועצים מומחים בתחומים השונים בקהילה לצורך היכרות ולמידה של מקצועות הרפואה והפארה-רפואה,
כך המתמחה לומד עם אורתופד, גניקולוג, רופא עור, כירורג בקהילה כמו גם עם מרפא בעיסוק/ פזיותרפיסט /עובד סוציאלי ועוד. רשימת התחומים רחבה, מקיפה ומאפשרת הכשרה כוללנית ורב מקצועית.

מחלקה פנימית

סבב זה נמשך 10 חודשים ומתבצע במחלקה הפנימית באחד מבתי החולים ברחבי הארץ. אופי העבודה בסבב זה דומה לזה של המתמחה ברפואה פנימית. במרבית מחלקות הפנימית יבצעו מתמחי רפואת משפחה מטעם מכבי 4 תורנויות בלבד בחודש, בכפוף לשינויים עקב צרכי המחלקה.

רפואה דחופה

סבב זה נמשך חודשיים ומתבצע באחת ממחלקות הרפואה הדחופה בארץ. במהלך הסבב המתמחה נחשף למצבי חירום, מיומנויות כירורגיות ועוד.

מחלקת ילדים

סבב זה נמשך 5 חודשים ומתבצע במחלקת ילדים באחד מבתי החולים ברחבי הארץ. אופי העבודה בסבב זה דומה לזה של המתמחה ברפואת ילדים, במהלך הסבב המתמחה יתנסה בעבודה במחלקת אשפוז ילדים, מיון ילדים ומרפאות חוץ/ אשפוז ילדים.

בריאות הנפש

סבב זה נמשך 2 חודשים ומתבצע באחד ממרכזי בריאות הנפש או במחלקה הפסיכיאטרית באחד מבתי החולים ברחבי הארץ. הסבב כולל דגשים על אשפוז יום, מחלקת מיון ומרפאות חוץ.

רוטציית בחירה

סבב זה נמשך 2 חודשים, ניתן לבחור לרוטציה כל אחד מהמקצועות הרפואיים הבאים:
אונקולוגיה, אורטופדיה, אימונולוגיה קלינית, אלרגולוגיה, גסטרואנטרולגיה ומחלות כבד, גריאטריה, כירורגיה כללית, מחלות אף,אוזן,גרון וכירורגיה ראש צוואר, מחלות זיהומיות, מחלות עור ומין, מחלות עיניים, מחלות ריאה, נירולוגיה, נפרולוגיה, פסיכיאטריה, קרדיולוגיה, ריאומטולוגיה, רפואה פיסקאלית ושיקום, רפואה תעסוקתית, יילוד וגינקולוגיה, פסיכיאטריה של הילד והמתבגר, נוירולוגיית ילדים, מחלות ריאה ילדים, גסטרואנטרולוגיית ילדים, אנדוקרינולגיית ילדים.

מרפאה שלב ב'

סבב זה נמשך 12 חודשים ומהווה את שנת ההתמחות האחרונה. במהלך שנה זו המתמחה מתפקד כרופא משפחה באופן עצמאי ומלווה על ידי מדריך אישי. הליווי כולל פגישות קבועות, זמינות לייעוץ טלפוני ופרונטלי. שנה זו כוללת הכנה אינטנסיבית לבחינת שלב ב' בהנחיית רופאים מומחים ברפואת משפחה ועו"ס מדריכות מתמחים.

קורס דיפלומה ברפואת המשפחה

אורכו של הקורס 6-8 סמסטרים והוא מתבצע באחת האוניברסיטאות בהתאם למיקום ההתמחות. הקורס מוכר על ידי המועצה המדעית והנוכחות בו חובה.

הדרישות לקבלת תואר מומחה ברפואת משפחה:

  • סיום מסלול התמחות.
  • השלמת הקורסים האוניברסיטאיים לקבלת דיפלומה.
  • הצלחה בבחינות שלב א' ושלב ב' של המועצה המדעית.
  • המלצת מנהל המחלקה לרפואה משפחה
 
  • ניתן לגשת לבחינת שלב א' בהתמחות רק לאחר השלמת שנתיים בהתמחות. לבחינה יש מועד אחד קבוע בשנה במהלך חודש יוני.
  • המתמחה מקבל חודש חופש בתשלום לפני כל בחינת שלב בכדי שיוכל להתכונן כהלכה. חופשות אלו הינן בנוסף לחופשה השנתית.
  • ניתן לגשת לבחינת שלב ב' בהתמחות במהלך מרפאה שלב ב'. לבחינה יש שני מועדים קבועים בשנה - מועד אביב ומועד סתיו.
  • במהלך ההתמחות יבצע המתמחה מחקר או פרוייקט קידום בריאות.
 
מודל ההכשרה ברפואת משפחה תואם את המטרות האסטרטגיות שהארגון הציב לעצמו ברפואה הראשונית.
בוגר ההתמחות ברפואת משפחה מחויב לעבודה בקהילה, ומקיים את האינטגרציה המרבית של העבודה ברפואה הראשונית.