05 יולי 2022 ו' תמוז תשפ"ב
עדכון אחרון:  23.05.2010 

בדיקת הדים קוכליאריים, בדיקת פלט אקוסטי

(Oto acoustic Emissions Test (OAE

עדכון אחרון:  23.05.2010 

מבט כללי

מטרת הבדיקה

  • זיהוי מוקדם של ליקוי שמיעה אצל יילודים.
  • בירור ליקוי באוזן הפנימית.
 

סקירה

בדיקת הדים קוכליאריים היא בדיקה בעלת רגישות גבוהה שמטרתה זיהוי נזק באוזן הפנימית. הבדיקה מספקת הערכה על תפקוד השבלול. היא אינה בודקת את איכות השמיעה של הנבדק, אלא את תקינות האוזן הפנימית.
מדובר בבדיקה אובייקטיבית שאינה תלויה בשיתוף פעולה מצד הנבדק. רגישותה כה רבה עד כי גם נזקים מינימליים, שעדיין אינם גורמים לליקוי שמיעה שיזוהה בבדיקת אודיאומטריה, יכולים להתגלות בה. 
הבדיקה מהווה אמצעי לאבחון הפרעות שמיעה בקרב יילודים ותינוקות קטנים. החל מחודש ינואר 2010 היא בדיקת חובה בכל בתי היולדות בישראל. הבדיקה מתבצעת ביום הראשון ללידת הילוד, במידת האפשר בזמן השינה.
הבדיקה אינה יעילה כאשר הנבדק לוקה במחלה של האוזן התיכונה ובמצב זה לא תשקף את מצב האוזן הפנימית. מחלה שכזו עלולה לשבש את מדידת הפלט האקוסטי עליו נבנות תוצאות הבדיקה.

אודות הבדיקה

הבדיקה אינה פולשנית ואינה כרוכה באי נוחות או בסיכון כלשהו.
במהלך הבדיקה מניחים אוזניה קטנה מאוד בפתח אוזנו של התינוק ובאמצעותה משמיעים צלילים עדינים. במצב של שמיעה תקינה מוחזר הד למיקרופון המחובר לאוזנייה, וזה מודד את עוצמתו. כאשר ההד חלש מאד, או אינו קיים, מתעורר חשד לליקוי.
במידה שאין כלל הד, מתבצעת בדיקה נוספת ביום השני לשהייה בבית היולדות. גם אם תוצאות הבדיקה מעידות לכאורה על בעיה, עדיין לא ניתן להסיק מכך שהילד סובל מאובדן שמיעה. במקרה זה תידרשנה בדיקות נוספות, דוגמת בדיקת ABR, על מנת לנסות לאבחן את הסיבה לתוצאות המחשידות של בדיקת הסינון.