03 יולי 2022 ד' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  27.05.2015 

העישון אינו הכרח ויש דרכים להיגמל

חשבתם לקום בבוקר ללא שיעול טורדני, להתנשק מבלי לחשוב אם לקחתי סוכריה, לרוץ עם הילדים מבלי להתנשף אחרי 30 מטר וזה לפני שדיברנו על שלל הסיכונים. הפסקת עישון יכולה לחולל אצלכם נפלאות.
מעודכן לתאריך  27.05.2015 
עישון אינו מטיב עם המעשנים ועם הסובבים אותם. הוא מעלה את הסיכון לחלות בסרטן ריאות, לפגיעה באונות המינית, ללקות במחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) ולחלות בסוכרת.
אצל בנות הנוטלות גלולות למניעת הריון גורם העישון לסיכון מוגבר ללקות בקרישי דם. כל אישה שבוחרת להשתמש באמצעי מניעה הורמונאלי, גלולה, מדבקה או טבעת כדאי שתימנע מעישון בשל הסיכון הממשי להיווצרות קרישי דם שעלולים להביא לשבץ מוחי.

פחות התקפי לב

בעולם המערבי הצטברו ראיות מוצקות לכך ששילוב זרועות של החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים עם הפעלת סדנאות גמילה מעישון מניב תוצאות המשפרות את איכות חיינו. בישראל המצב עדיין רע. למרות החוק האוסר על עישון במקומות ציבורים שהורחב ב- 2007 גם לברים ופאבים, בתל-אביב למשל ממוצע רמת החלקיקים הרעים שמקורם בעישון גבוהה פי 5 מהרמה המרבית המותרת.
הסטטיסטיקות הנוגעות להפחתת העישון מדברות בעד עצמן. בבריטניה, מאז החלת החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים, חלה ירידה במספר המעשנים ואף מסתבר שהחוק מעודד את המעשנים להקטין את מספר הסיגריות שהם מעשנים. ב"גרדיאן" הבריטי פורסם שמכירות הסיגריות בבריטניה צנחו בכ– 7% מאז כניסתו לתוקף של החוק ביולי 2007.
בארה"ב נמצא שהחוק הביא לירידה בשכיחות התקפי לב. בעיר הלנה שבמדינת מונטנה, בה כללה אוכלוסיית המחקר 68,000 משתתפים, נמצא שמאז החלת החוק נצפתה ירידה של 40% בשכיחות התקפי הלב. באזור שסביב העיר, בו לא חל איסור על עישון במקומות ציבוריים, עלתה השכיחות של התקפי הלב ב- 46%.
המשותף לוויניל כלורי, פנול, אצטון, זרניך, קדמיום, ניקוטין, פורמאלדהיד ודי.די.טי הוא לאו דווקא היותם רכיבים פעילים במדבירי חרקים או במנקי אסלות. הם חומרים רעילים הנמצאים בעשן הסיגריות. אם זו אינה תמצית ההנאה שלכם אבל אתם עדיין מעשנים, בואו לסדנאות הגמילה של מכבי.

סדנאות גמילה מעישון עדיפות על ניסיון גמילה עצמי

השתתפות בסדנת גמילה עדיפה על ניסיון גמילה עצמי. נתונים סטיסטיים (Cochrane סוף 2009) מראים שהשתתפות בקבוצות הניבה 40-50% הצלחה, שהוגדרה כאי עישון בתום שנה מסיום הסדנה, זאת מול סיכוי של 2-3% לגמילה עצמית מוצלחת.
מכבי שירותי בריאות הינה מהמובילות את נושא הגמילה מעישון והיא מפעילה הדרכות למטפלים, תוכניות וסדנאות גמילה מעישון. במהלך הכנס השנתי של העמותה הרפואית למניעה וגמילה מעישון שהתקיים בסוף מרץ 2010, ניתן פרס מפעל חיים בתחום המניעה והגמילה מעישון לגב' ליאורה ולינסקי, לשעבר מנהלת תחום קדום הבריאות במכבי.

המרכז הטלפוני לגמילה מעישון

מסוף שנת 2009 מפעילה מכבי שירות ייחודי - מרכז טלפוני לגמילה מעישון אליו ניתן להגיע על ידי הפנייה של רופא המשפחה. אחוזי הגמילה באמצעותו עומדים עד כה על 80% למשלימי הטיפול. השירות הוא ללא השתתפות עצמית ופתוח לכל חברי הקופה, בני 18 ומעלה.

הטיפול הקבוצתי לגמילה מעישון

מזה מספר שנים מפעילה מכבי סדנאות גמילה מעישון ובמהלך 2014 התקיימו ברחבי הארץ למעלה מ-310 כאלו. מעקב שערכה הקופה מלמד כי שנה לאחר סיום הסדנה כ-49% מהמשתתפים לא שבו לעשן. החל מ-1 בינואר 2010 ההשתתפות בקבוצות הגמילה מעישון אינה מצריכה השתתפות עצמית של החברים.
למרבית המשתתפים בקבוצות הגמילה אין ציפיות רבות והם אף מצהירים שנהנו מהעישון. חלקם מגיע לסדנה בשל בעיה בריאותית שמאלצת אותם לפעול להפסקת העישון. תוכנית הסדנה היא חכמה ומובנית, כזו המביאה את המשתתפים צעד אחר צעד, להבנת התהליכים הקשורים בגמילה, אגב מתן כלים מעשיים להתמודדות עם התהליך.
הטיפול בסדנה כולל גם שימוש באמצעים רפואיים כמו תחליפי ניקוטין, או תרופות מרשם דוגמת וזייבן, המסייעות לתהליך הגמילה. למרות שהמטופלים מפסיקים לעשן כבר במהלך הסדנה ומרגישים שאינם זקוקים עוד לטיפול התרופתי, כדי להצליח להיגמל לאורך זמן (לא רק לחודש) מאוד חשוב להתמיד בטיפול התרופתי 3-6 חודשים.

איך עובדות תרופות לגמילה מעישון?

על מנת להבין איך עובדות תרופות הגמילה יש להבין תחילה איך 'עובדת' סיגריה. העישון גורם לייצור קולטנים לניקוטין במוח המעשן. כשמדליקים סיגריה, בתוך 20-30 שניות מגיע ניקוטין לקולטנים במח וגורם לשחרור דופמין (הורמון המשרה תחושת שלווה, סיפוק ומצב רוח טוב).
ככל שמעשנים יותר סיגריות במשך תקופה ארוכה יותר, כך נוצרים יותר קולטנים. דבר זה גורם למעשנים רבים להעלות את כמות הסיגריות הנצרכת ולהקטין את משך הזמן בין סיגריה לסיגריה. כאשר מתרחשת התמכרות גופנית לניקוטין, מרגיש המעשן צורך עז לעשן ואם הסיגריה נמנעת ממנו הגוף נכנס ל"קריז".
תרופות הגמילה (מסטיקים, לוכסניות, מדבקות ומשאפים) מספקות ניקוטין לקולטנים שבמוח המעשן. הן עושות זאת דרך הרוק (מסטיק, לוכסנית) או דרך מערכת הנשימה (משאף) או דרך העור (מדבקות). המטרה של העלאת רמות הניקוטין במוח באמצעות התרופות היא להקטין את התלות בסיגריה כמקור לניקוטין, תוך מניעת תסמיני גמילה ('קריז').
רמות הניקוטין המסופקות על ידי התרופות נשמרות בגוף זמן ארוך יותר בהשוואה לאלו שמקורן בסיגריות. החיסרון היחיד של התרופות הוא משך הזמן מנטילתן ועד שהן פועלות על המוח. זה נמדד בדקות, בשעה שהניקוטין מהסיגריה מגיע למוח בתוך 30 שניות. לא מייצרים תחליפי ניקוטין העושים שימוש בדיוק באותו המנגנון של הסיגריה כיוון שאז היינו נדרשים לגרום נזק לגוף על ידי הוספת אמוניה למשל.

זייבן וצ'מפיקס

זייבן פותחה במקור כתרופה נגד דיכאון, אולם מהר מאוד התגלה כי המשתמשים בה חווים תופעת לוואי של הפחתת עישון וסלידה מסיגריות. כיום היא משמשת בעיקר לגמילה מעישון. התרופה חוסמת את הקולטנים לניקוטין שבמוח ולא מאפשרת לניקוטין לגרום לתחושת "high" בזמן העישון.
צ'מפיקס היא התרופה הראשונה שפותחה באופן ייעודי לגמילה מעישון. היא חוסמת את הקולטנים לניקוטין שבמוח ובמקביל גורמת לשחרור דופמין.
תרופות המרשם זייבן, המסייעות לתהליך הגמילה, מסובסדות לחברי מכבי, בכפוף לתנאים המפורטים בזכאות לגמילה מעישון. לפירוט הזכאות >>