29 יוני 2022 ל' סיון תשפ"ב

חיים ללא עישון

מעודכן לתאריך  31.05.2020 

עישון בצל הקורונה

מחקרים מצאו שמעשנים שחלו בנגיף הקורונה התוקף את הריאות נטו לפתח מחלה קשה יותר בהשוואה ללא מעשנים
מעודכן לתאריך  31.05.2020 
האם מעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר להידבקות בנגיף?

 

ארגון הבריאות העולמי הכריז כי עישון הוא גורם המוות מספר אחת בעולם הניתן למניעה: העישון הורג מדי שנה בישראל כ-8,000 איש, מתוכם כ-800 כלל אינם מעשנים.
נזקי העישון ידועים לכול. העישון הוכח זה מכבר כגורם סיכום להתפתחות זיהומים בדרכי הנשימה, כגון הצטננות, שפעת, דלקת ריאות ושחפת. ההשפעה המזיקה של העישון על מערכת הנשימה חושפת את המעשנים לסיכון גבוה יותר לחלות במחלות אלו ולפתח סיבוכים.

סקירת מחקרים שביצעו באפריל 2020 מומחי בריאות הציבור מטעם ארגון הבריאות העולמי מצאה:

  • מעשנים שחלו בנגיף הקורונה התוקף את הריאות נטו לפתח מחלה קשה יותר שהשוואה ללא מעשנים.
  • העישון פוגע בתפקוד הריאות וביכולתו של הגוף להילחם בנגיפים ובמחלות אחרות. נגיף הקורונה מועבר מאדם לאדם באמצעות רסס נשימתי החודר לפה, לאף או לעיניים.
  • מכיוון שהעישון כרוך בהחזקה הסיגריה ובהעברתה מעיד אל הפה, במקרה שהידיים מזוהמות הסיכון להדבקה בנגיף עולה באופן משמעותי.


הגיע הזמן להפסיק לעשן

גמילה מעישון יכולה להיות לא פשוטה, אך היא בהחלט אפשרית. ההתמכרות לעישון משלבת בתוכה התמכרות גופנית לניקוטין עם התמכרות פסיכולוגית התנהגותית. בעוד שההתמכרות הפיזית חולפת מהר יחסית, ההתמכרות הפסיכולוגית ההתנהגותית מאתגרת יותר וכרוכה בשינוי הרגלים, במאמץ ובהתמדה.
מחקרים מצאו כי הדרך היעילה ביותר להפסיק לעשן ולשמור על הגמילה לאורך זמן היא תוכנית המשלבת טיפול התנהגותי + טיפול תרופתי.
מכבי מציעה 3 תוכניות ליווי לגמילה מעישון בלא תשלום:
 
בבדיקת היעילות של תוכניות הגמילה במכבי נמצא כי 80% הפסיקו לעשן, ויותר מ-50% מהמשתתפים התמידו בגמילה לאחר שנה.
משרד הבריאות הקים בעת האחרונה מוקד טלפוני לאומי לגמילה מעישון. זמין לפניות בטלפון *6800.
בכל תוכניות הגמילה אפשר לשלב תרופות מרשם לגמילה מעישון או תכשירי ניקוטין בהנחה, בהתאם להמלצת הרופא ולרצון המטופל. כל מי שמשתתף בתוכניות הגמילה של מכבי מקבל הנחה ניכרת ברכישת התרופה.