16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב

חיים ללא עישון

מעודכן לתאריך  27.05.2010 

עישון, הריון, ילדים והורות

חשיפה של העובר לעישון במהלך ההריון ולאחר הלידה מהווה סכנה ממשית עבורו. השפעת העישון על משקל הילוד אובחנה כבר ב-1957 ובעיות שכליות בשלבים מאוחרים יותר, עקב עישון בעת ההריון, מוכרות היטב בספרות המקצועית. דוגמה אישית לילדים, צעירים כמתבגרים, היא כלי החינוך הכי יעיל למניעת עישון.
מעודכן לתאריך  27.05.2010 
מחקרים רבים קושרים בין חשיפה לעישון במהלך ההיריון ולאחר הלידה לבין פגיעה בהתפתחות הריאות, זיהומים בדרכי הנשימה, דלקות אוזניים ואסתמה. אף סינדרום מוות בעריסה, בעיות התנהגותיות ופגיעה עצבית-קוגניטיבית בשלבים מאוחרים יותר של החיים נמצאו קשורים לחשיפה לעישון בשלבים המוקדמים של החיים. עישון על ידי האישה ההרה מקושר עם עליה בשכיחות חרחורים של ילדים עד גיל 6 ומגדיל את הסיכון לתמותת התינוק פי 3.8.

השפעת העישון במהלך ההריון

כבר ב-1957 דווח על משקל ילוד נמוך אצל נשים שעישנו במהלך ההיריון. מסתבר שהעישון גורם לעיכוב הגדילה העוברית. מחקרים רבים הצביעו על השפעה תלוית מינון, ככל שהאם עישנה יותר, כך משקל הילוד היה נמוך יותר. גם עישון על ידי האב גורם לפגיעה במשקל הילוד, אם כי במידה קטנה יותר.
העישון במהלך ההריון מביא למחסור מתמשך בחמצן לרקמות העובר, בעיות בחילוף החומרים של החלבונים והפעילות האנזימטית בדם העוברי. הוא גם מקטין (באופן זמני) את זרימת הדם התוך רחמית ואת אספקת החמצן מהרחם לשליה.
אישה בהריון מדליקה סיגריה
העישון גורם לעיכוב הגדילה העוברית

סינדרום מוות בעריסה

סינדרום מוות בעריסה מתרחש בגילאי חודש עד שנה. נמצא קשר נסיבתי בין עישון במהלך ההריון לבין מוות בעריסה. השכיחות של מוות בעריסה ירדה בצורה משמעותית לאחר שניתנה הנחייה להורים להשכיב את ילדיהם על הגב בלבד וכיום הגורם העיקרי החשוד לגרימת מוות בעריסה הוא עישון על ידי האם.

השפעת העישון בהריון על תפקוד התנהגותי ושכלי

ההשפעות הן ארוכות טווח וכוללות הגדלת הסיכון לבעיות רגשיות והתנהגותיות, הפחתת יכולות שכליות והיפראקטיביות. מחקרים שבדקו את השפעות העישון בזמן ההריון על ההתפתחות העצבית וההתנהגותית של הילד מצאו קשר בין החשיפה לעישון בהריון לתופעות התנהגותיות ועצביות-שכליות שליליות.
נמצא שיעור גבוה יותר של בעיות התנהגותיות ובעיות קשב וריכוז בקרב ילדים שנחשפו לעישון בזמן ההריון. מחקר שנערך בארה"ב מצא שבנים שנחשפו לעישון בעת שהיו עוברים, הופנו יותר מאחרים לקבלת טיפול פסיכיאטרי בגילאי 7 עד 12 עקב הפרעה התנהגותית.
ילדים לאמהות שחדלו לעשן במהלך ההריון השיגו תוצאות טובות יותר במבחני יכולת שכלית בהשוואה לילדים שנחשפו לעישון בהריון. אצל ילדים בגילאי 3 עד 4 שנים שנחשפו לעישון בהריון נפגעה התפתחות השפה, ופגיעה זו שנמשכה עד גיל 12 הייתה תלוית מינון של העישון לו נחשפו.

זיהומים בדרכי הנשימה וזיהומי אוזניים עקב עישון פסיבי

אצל ילדים הנחשפים לעישון בבית גדלה שכיחות הדלקות באוזן התיכונה ובעיות בדרכי הנשימה. אלו כוללות אסטמה, שיעול, חרחורים, ליחה מוגברת, ברונכיטיס, דלקת ריאות, פגיעה בתפקוד הריאתי, נחירות, התפתחות פוליפים, דלקת שקדים ורגישות בגרון.
שכיחות ניתוחי כריתת שקדים כפולה בקרב ילדים שנחשפו לעישון עישון על ידי הורים. ילדים להורים מעשנים נמצאים בסיכון גדול יותר לאשפוז בבית חולים בגלל מחלות בדרכי הנשימה. כאשר יש הורה מעשן אחד הסיכון לפתח אסתמה עולה ובמצב של אסתמה עולה תדירות ההתקפים, מספר הביקורים במיון והסיכון לאינטובציה (צנרור).

דוגמה אישית היא החינוך הכי יעיל

אם אתם מעשנים ראוי שתזכרו ששום חינוך של הילדים לאי עישון לא יהא יעיל כמו מתן דוגמה אישית. טבעי שהילדים שלכם ירצו לחקות אתכם, גם אם בשלב מאוחר יותר של חייהם. לכן כדאי שתשקלו להפסיק לעשן.
אם אתם מעשנים הימנעו מלעשות זאת בנוכחות הילדים. קביעת כללים כמו 'אין לעשן בתוך הבית' או 'אין לעשן ברכב' יסייעו. ילדים הנחשפים לעשן סיגריות עלולים לסבול מבעיות בריאותיות והסטטיסטיקה מוכיחה שהם נוטים יותר להתחיל לעשן בעצמם. לא די בכך שאתם אינכם מעשנים או אינכם מעשנים בנוכחות הילדים, אל תשהו איתם במקומות שמעשנים בהם.

מתבגרים ולא מעשנים

להורים יש תפקיד משמעותי בקבלת ההחלטה של ילדיהם לגבי עישון. ילדים ומתבגרים מנסים לעשן כחיקוי של הורים או אחים בוגרים מעשנים. הדימוי של עישון כדפוס התנהגות בוגרת והניסיון להשתייכות חברתית באמצעותו ידועים כסיבות עיקריות לעישון בקרב מתבגרים.
דברו עם ילדכם על עישון והבהירו להם שאתם מתנגדים לכך שהם יעשנו. שוחחו עימם על ההשפעות השליליות המיידיות של עישון ולא על ההשפעות ארוכות הטווח, כי מחלות ותמותה פחות משפיעות על שקול דעתם. לעומת זאת איזכור של ריח רע מפה, מהשיער ומהבגדים, פגיעה בכושר הגופני ונגיסה בדמי הכיס עשויים להועיל יותר.
שברו את המיתוס 'כול בני הנוער מעשנים'. עובדתית, רוב הצעירים אינם מעשנים. ספרו להם שאת הייחודיות או את המקובלות החברתית הם לא ישיגו באמצעות עישון.