26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  06.04.2022  באדיבות ה 

סרטן ריאות - מידע רפואי

(Lung cancer)
מעודכן לתאריך  06.04.2022  באדיבות ה 

מה עושות הריאות?

מחד אחראיות הריאות לאספקת 'הדלק' עבור תהליכי האנרגיה המתבצעים בכול תאי הגוף, היינו החמצן אשר מצוי באוויר שאנו שואפים אליהן, ומאידך להרחקת חמצן-דו-פחמני מהגוף על ידי נשיפה.
בעת שאיפת אוויר הוא עובר מהאף או מהפה אל קנה הנשימה שבגרון ומשם לבית החזה. בבית החזה מתפצל קנה הנשימה לשני צינורות המכונים סמפונות. צינור אחד מוביל אוויר לריאה הימנית ושני לריאה השמאלית. בתוך הריאות מתפצלים הסמפונות לצינורות קטנים עוד יותר ואלו מתפצלים למיליוני שקים זעירים המכונים נאדיות. בנאדיות מתרחשת ספיגה של החמצן אל כלי הדם ובעזרת הכדוריות האדומות שבדם הוא מועבר לכול תאי הגוף.
מנגד, חמצן דו-פחמני עובר מזרם הדם אל הנאדיות, ובאותו מסלול, אך בכיוון הפוך, מתרחשת נשיפה הפולטת אותו החוצה. התהליכים הללו הם תהליכים חכמים המבוקרים על ידי המוח.

סרטן הריאות

סרטן ריאות ראשוני הוא סרטן שמקורו בריאות. סוגים עיקריים של סרטן ריאות ראשוני:
  1. סרטן ריאות שאינו מטיפוס של תאים קטנים, non small cell lung cancer – 85% ממקרי סרטן הריאות שייכים לסוג זה.  
  2. סרטן ריאות מטיפוס של תאים קטנים, small cell lung cancer.
כיום מוקבל לחלק את הגידולים הללו לגידולים קשקשיים ולגידולים שאינם קשקשיים.
מחלה ממוקמת מוסרת ככל הניתן. לעתים יש צורך גם בטיפולים סיסטמיים (כימיה, קרינה או טיפולים אחרים). במחלה מתקדמת מקובל לבצע אפיון מקיף של שינויים מולקולריים בגידול כדי לבחון אפשרות של טיפול מותאם אישית למוטציה בגידול. כמו כן, ניתן להיעזר בטפולים המשפיעים על מערכת החיסון במגוון גדול של מקרים, לבד או בשילוב עם כימותרפיה.
האבחון בין שני הסוגים העיקריים חשוב ביותר, מאחר שהטיפול בהם שונה.

מזותליומה (mesothelioma)

סוג שכיח פחות של סרטן בבית החזה אשר משפיע על מערכת הנשימה מכונה מזותליומה (mesothelioma). זהו סרטן של תאי הצדר, שהוא הקרום המצפה את הריאות. סוג זה של סרטן קשור ברוב המקרים לחשיפה קודמת לאזבסט. לדאבוננו שכיחותו עולה בהדרגה וכ-50 חולים מאובחנים מדי שנה בישראל.

סיכויי ההחלמה

שיעורי ההישרדות ל-5 שנים הם כ-22% לגברים וקרוב ל-36% לנשים.

שכיחות

בשנת 2018 אובחנו 2,693 מקרים של סרטן הריאות, מהם 1,658 גברים ו-1,035 נשים.
מרבית המאובחנים (מעל 90%) הם בני 55 שנה ומעלה.