26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  06.04.2022  באדיבות ה 

סרטן ריאות - מידע רפואי

(Lung cancer)
מעודכן לתאריך  06.04.2022  באדיבות ה 

אבחון של סרטן ריאות

לאחר בדיקה גופנית ישלח רופא המשפחה את הנבדק לבדיקות וצילומי רנטגן. יתכן שהרופא יבקש מהנבדק גם לתת דגימות ליחה לשם בדיקתן תחת מיקרוסקופ, במטרה לזהות תאים סרטניים (בדיקת ציטולוגיה של הליחה). במידה שימצא בבדיקות ממצא חשוד, יופנה הנבדק להתייעצות עם רופא מומחה (אונקולוג).
בדיקות אפשריות נוספות:

ברונכוסקופיה

בבדיקה זו בודק הרופא את פנים הסמפונות ונוטל דגימות תאים (ביופסיה). ההליך מבוצע באמצעות מכשיר המכונה ברונכוסקופ אשר מורכב מצינורית אופטית דקה וגמישה. לרוב תבוצע הבדיקה בהרדמה מקומית (באמצעות תרסיס) בחלקו האחורי של הגרון.
לפני בדיקת ברונכוסקופיה יתבקש הנבדק לא לאכול או לשתות במשך מספר שעות. יתכן שהנבדק יקבל תרופת הרגעה סמוך למועד הבדיקה, על מנת להקל על אי הנוחות הכרוכה בה, וכן תרופה להפחתת ההפרשה.
לאחר ההרדמה יוחדר בעדינות הברונכוסקופ דרך האף או הפה לתוך הסמפונות. המכשיר מאפשר לרופא להביט דרכו בסמפונות כדי לאתר ממצאים חריגים. ניתן גם לבצע באמצעותו צילומים וליטול דגימות תאים.
הבדיקה עלולה להיות כרוכה באי-נוחות אך היא אורכת מספר דקות בלבד. בשל ההרדמה, אסור לאכול או לשתות לפחות שעה לאחר סיום הבדיקה. יתכן שהנבדק יסבול מכאב גרון במשך מספר ימים לאחר הבדיקה.

מדיאסטינוסקופיה

בדיקה זו מאפשרת לרופא לדגום את קשרי הלימפה המנקזים את הריאות. קשרי הלימפה נמצאים בכל חלקי הגוף ומהווים חלק ממערכת הניקוז הלימפטי שמסייעת בהגנה מפני מחלות. במקרים רבים קשרי הלימפה הם הנקודה הראשונה אליה יתפשט הסרטן ולכן אלו יבדקו לנוכחות תאים סרטניים.
הבדיקה מבוצעת תחת הרדמה כללית ומצריכה שהייה קצרה בבית החולים. במהלך הבדיקה מתבצע חתך קטן בעור שבבסיס הצוואר וצינורית אופטית מוחדרת דרכו אל החזה. הרופא יכול להשתמש בצינורית זו לשם בדיקת האזור ולשם נטילת דגימות תאים מבלוטות הלימפה, במטרה לבדקן תחת המיקרוסקופ.

ביופסיה של הריאות

הבדיקה מתבצעת בהרדמה מקומית, בדרך כלל ביחידת רנטגן במהלך סריקת CT. במהלך הבדיקה יתבקש הנבדק לעצור את הנשימה בזמן שמחט דקה תוחדר דרך העור לתוך הריאה. תמונת רנטגן המתקבלת אותה עת ממכשיר ה- CT משמשת להנחיית הבודק ומוודאת שהמחט הוחדרה למקום הנכון. בעזרת המחט נלקחת דגימת תאים לבדיקה במיקרוסקופ. הביופסיה כרוכה לעתים באי-נוחות קלה, אך היא אורכת מספר דקות בלבד.

בדיקות נוספות לאחר אבחון חיובי ראשוני

במידה שאובחן סרטן ריאות יתכן שיהיה צורך לבצע בדיקות נוספות, על מנת לקבוע האם המחלה התפשטה לאיברים אחרים בגוף. תוצאות הבדיקות הנוספות תסייענה לרופאים להחליט על הטיפול המיטבי.

סריקת CT

computerized tomography) CT) הוא סוג של צילום רנטגן מתקדם. למרות שהסריקה נמשכת בין 10 ל- 30 דקות היא עושה שימוש בכמות קטנה מאד של קרינה. לפני ביצוע הבדיקה אין לאכול או לשתות במשך לפחות ארבע שעות.
סריקת ה- CT אינה מכאיבה אך כרוכה בשכיבה ללא תזוזה במשך 10-30 דקות. במקרים מסוימים יינתן לנבדק משקה או זריקה של חומר בעל צבע (חומר ניגוד) שיאפשר להדגים אזורים מסוימים באופן ברור יותר. הדבר יכול לגרום לתחושה של גל חום בכל הגוף במשך מספר דקות.
טרם בדיקה יש לידע את הרופא אודות אלרגיה ליוד או על אסתמה. במקרים אלו תיתכן תגובה חמורה יותר לזריקת חומר הניגוד.
עם תום הבדיקה ניתן ללכת הביתה.

סריקת איזוטופים של העצם

מדובר בבדיקה רגישה יותר מאשר צילום רנטגן רגיל, המגלה אזורים לא תקינים בעצם. לצורך בדיקה זו תוזרק לווריד הזרוע כמות קטנה של חומר רדיואקטיבי חלש. עצם פגועה תספוג רדיואקטיביות רבה יותר מעצם בריאה ולכן אזורים פגועים בעצם 'יוארו' ויאותרו על ידי הסורק הרדיואקטיבי.
ממועד מקבלת הזריקה ועד לביצוע הסריקה יש להמתין בין שעתיים לשלוש שעות. רמת הקרינה הרדיואקטיבית בה נעשה שימוש בסריקה היא נמוכה ביותר ואינה גורמת נזק.

בדיקת תפקוד ריאות

במידה שיוחלט להסיר את הגידול בניתוח, תיערכנה תחילה בדיקות נשימה כדי לבדוק את רמת התפקוד של הריאות.