26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  06.04.2022  באדיבות ה 

סרטן ריאות - מידע רפואי

(Lung cancer)
מעודכן לתאריך  06.04.2022  באדיבות ה 

מניעה של סרטן הריאות

הימנעות מעישון היא הדרך היעילה ביותר להפחית את הסיכון ללקות בסרטן הריאות. כל שנה ללא עישון, מקטינה את הסיכון. לאחר חמש-עשרה שנות גמילה, דרגת הסיכון ללקות בסרטן הריאות דומה לזו של מי שלא עישן מעולם.
במידה שאתם מעשנים טוב תעשו אם תצטרפו לאחת מהסדנאות להפסקת עישון. ניתן לפנות למרפאות מכבי ולרופאי המשפחה לשם קבלת מידע אודות קבוצות תמיכה וסדנאות לגמילה מעישון.
קיימים גם מספר טיפולים תרופתיים שיכולים לסייע בתהליך הגמילה מהעישון, דוגמת זייבן וצ'מפיקס.
זייבן פותחה במקור כתרופה נגד דיכאון, אולם מהר מאוד התגלה כי המשתמשים בה חווים תופעת לוואי של הפחתת עישון וסלידה מסיגריות. כיום היא משמשת בעיקר לגמילה מעישון. התרופה חוסמת את הקולטנים לניקוטין שבמוח ולא מאפשרת לניקוטין לגרום לתחושת "high" בזמן העישון.
צ'מפיקס היא התרופה הראשונה שפותחה באופן ייעודי לגמילה מעישון. היא חוסמת את הקולטנים לניקוטין שבמוח ובמקביל גורמת לשחרור דופמין.

המנעו מעישון פסיבי

חשיפה קבועה לעשן סיגריות מעלה את הסיכון ללקות בסרטן ריאות ב- 20-30%. חשיפה ניכרת לעשון סיגריות במהלך הילדות מעלה באופן משמעותי את הסיכון ללקות במחלה. לפיכך, מנעו חשיפה של ילדכם לעשן סיגריות.
חשיפה לעשן סיגריות בסביבה הביתית בעייתית במיוחד. גם כשהחלון פתוח, הכימיקלים המסוכנים בעשן הסיגריות נותרים באויר במשך מספר שעות וממשיכים להוות סכנה. ודאו שאיש אינו מעשן בסביבתכם, ומנעו את העישון בביתכם. אם חבר או בן משפחה רוצה לעשן, בקשו ממנו שיצא החוצה ויעשן מחוץ לביתכם.

ודאו שאין דליפה של רדון בביתכם

מניחים כי אחד מכל עשרה מקרים של סרטן ריאות נגרם עקב חשיפה לגז רדון שנוטה להתנקז לתוך יסודות של בניינים ומרתפים. בצעו בדיקה לגילוי נוכחות רדון ודאגו לאוורר מרתפים וחללים שאינם מאווררים.

הקפידו על אורח חיים בריא

פירות וירקות טריים עשירים בנוגדי חמצון ובויטמינים כגון ויטמין A, C ו- E, שמסייעים במניעת מחלת הסרטן.
פעילות גופנית סדירה תורמת לשמירה על בריאותן התקינה של הריאות. השתדלו לבצע פעילות אירובית מתונה במשך שעה, חמש פעמים בשבוע. פעילויות מתאימות כוללות הליכה, ריצה, שחיה או רכיבה על אופניים.

מנעו חשיפה לאסבסט

בנאים, חשמלאים, נגרים, שרברבים וטייחים נמצאים בסיכון מוגבר להחשף לאסבסט תוך כדי עבודתם. חשוב להכיר ולזהות חומרים ומשטחים שעלולים להכיל אסבסט ולנקוט באמצעי הזהירות המתבקשים כדי לצמצם את הסכנה.
במידת הצורך, יש לבצע פינוי מסודר של אסבסט ובפרט אם מדובר בלוחות ישנים, מתפוררים או שבורים, שעלולים לפזר שיירי אסבסט באויר ולגרום לחשיפה סביבתית.