17 אוגוסט 2022 כ' אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  22.11.2020  באדיבות ה 

גיל המעבר (מנופאוזה) - מידע רפואי

Menopause
מעודכן לתאריך  22.11.2020  באדיבות ה 

מבוא לגיל המעבר

גיל המעבר, הוא הזמן בו פוסק המחזור החודשי. לרוב אין מדובר בהפסקה פתאומית אלא בירידה בתכיפות המחזורים, עד להפסקה מוחלטת. אצל חלק מהנשים יכולה תקופת גיל המעבר לארוך משנתיים ועד כעשר שנים. מקובל להתייחס לאישה שלא קיבלה את המחזור החודשי במשך תקופה של שנה כאישה שהגיעה לגיל המעבר.
גיל המעבר מסמל את סיום תהליך הביוץ אצל האישה. הפרשת ההורמון אסטרוגן מהשחלות הולכת ופוחתת ולבסוף נפסקת כליל. גיל המעבר מאופיין על ידי שינויים ביולוגיים והורמונאליים שמתבטאים בתופעות הכוללות גלי חום, הזעת לילה ועצבנות. בהתאם לחומרת התופעות ניתן להציע טיפולים שיפחיתו אותן ויקלו על האישה. בדומה למצבים אחרים הנגרמים עקב הפסקה של הפרשת הורמונים (תת פעילות של בלוטת התריס שמתבטאת בירידה בהפרשת ההורמון תירוקסין, סוכרת בה חלה ירידה בהפרשת אינסולין מהלבלב), גם בתופעות גיל המעבר ניתן לטפל באמצעים הורמונליים חליפיים.
בישראל, מרבית הנשים חוות את גיל המעבר בעשור החמישי לחייהן. תופעות של גיל המעבר אצל נשים צעירות מגיל 45 נחשבות כניסה מוקדמת למצב זה. כ- 1% מכלל הנשים מתחת לגיל 40, וכ- 0.1% מכלל הנשים מתחת לגיל 30, חוות כניסה מוקדמת לגיל המעבר.

מיתוסים ואמיתות

מגוון מיתוסים נכרכו עם גיל המעבר, רובם שגויים.
 1. אישה בגיל המעבר אינה מסוגלת להרות.
  לא נכון!
  נשים בגיל המעבר מסוגלות להרות ואף נכנסות לעתים להריון. אם את מתחת לגיל חמישים ואינך מעוניינת להרות יש להמשיך להשתמש באמצעי מניעה במשך שנתיים לאחר קבלת המחזור האחרון. אם עברת את גיל חמישים יש להמשיך להשתמש באמצעי מניעה במשך תקופה של שנה.
 2. נשים בגיל המעבר עולות במשקל.
  לא נכון!
  טרם הוכח מדעית קיום קשר בין השינויים ההורמונליים שמאפיינים את גיל המעבר לבין עליה במשקל הגוף. מניחים כי העליה האופיינית במשקל נגרמת עקב ירידה בפעילות גופנית ותהליכי הזדקנות הגוף.
 3. אם אמך חוותה תופעות חמורות של גיל המעבר גם את תחווי כאלו.
  לא נכון!
  אין כל הוכחה מדעית לטענה זו. יחד עם זאת ידוע שאמהות ובנות עוברות את התקופה פחות או יותר באותו טווח גילאים.
 4. גיל המעבר אינו מחלה.
  נכון!
  יחד עם זאת חלק מהתופעות שנלוות לגיל המעבר עלולות להתפתח למצבי מחלה (לדוגמה, דלדול עצם ומחלות לב), ולכן יש לתת את הדעת לכך ולנקוט בצעדי מנע. הידע הרפואי שקיים כיום מאפשר מתן פתרונות טובים עבור חלק מתופעות הלוואי שכרוכות בגיל המעבר. למרות שאין מדובר במחלה, ניתן להיעזר באמצעים תרופתיים על מנת להקל על תופעותיו.
 5. גיל המעבר ותופעותיו אופייניים למאה ה- 21.
  נכון!
  בסוף המאה הקודמת עלתה תוחלת חיי הנשים בכ- 30 שנים לעומת תחילתה. בעוד שבתחילת המאה הקודמת אורך חיים ממוצע של אישה היה כ- 50 שנים, היום אורך החיים הממוצע של נשים בישראל הוא למעלה משמונים שנים. המשמעות היא שכשליש מתקופת חייה של אישה מתרחש כיום לאחר סיום הפוריות.