26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  22.11.2020  באדיבות ה 

גיל המעבר (מנופאוזה) - מידע רפואי

Menopause
מעודכן לתאריך  22.11.2020  באדיבות ה 

סימפטומים של גיל המעבר

במרבית המקרים הסימפטום הראשון לגיל המעבר הוא שינוי באופי המחזורים החודשיים. המחזור יכול להופיע מדי שבועיים-שלושה ולאחר מכן להיעלם לתקופה של מספר חודשים. יתכן גם שינוי באופי ובכמות הדימום, כאשר מרבית הנשים מדווחות על עליה בכמות הדימום.
מרבית הסימפטומים האופייניים לגיל המעבר יחלפו תוך שנתיים עד חמש שנים ללא כל טיפול. חלק מהנשים עלולות לסבול מהסימפטומים במשך שנים רבות. כ- 45% מכלל הנשים תחווינה סימפטומים חמורים שיצריכו טיפול רפואי.

גלי חום והזעת לילה

גל חום הוא תחושת חום פתאומית בפלג הגוף העליון, שיכולה להתחיל בפנים, בצוואר או באזור החזה, ולהתפשט משם למעלה או למטה. עור הפנים, הצוואר או החזה עלול להפוך אדום או מוכתם, והאישה עלולה להזיע. כמו כן יתכן שינוי בקצב הלב שיכול להפוך למואץ, חזק יותר, או בלתי סדיר (תופעה המכונה 'דפיקות לב').
גלי חום שמתרחשים בלילה מכונים 'הזעת לילה'. מרבית גלי החום נמשכים דקות ספורות. בדרך כלל התופעה מתרחשת בשנה הראשונה שלאחר סיום המחזור.

קשיי שינה

מרבית הנשים בגיל המעבר מדווחות על קשיי שינה עקב הזעת הלילה, אולם חלק מקשיי השינה נגרמים עקב חרדה ולחץ. מחסור בשינה עלול לגרום לעצבנות, לבעיות זיכרון (בעיקר בזיכרון לטווח הקצר) ולקושי להתרכז.

תופעות נרתיקיות (וגינאליות)

תופעות של גיל המעבר כוללות יובש בנרתיק, גרד ותחושת אי נוחות, שעלולות להקשות על קיום יחסי מין, עד כדי כאב בזמן יחסי המין. מכלול הסימפטומים הללו מכונים 'אטרופיה של הנרתיק', ובעברית דלדול או ניוון של הנרתיק עקב הירידה בהורמון המין אסטרוגן.
כשליש מהנשים חוות את הסימפטומים שכרוכים באטרופיה של הנרתיק בסמוך להפסקת המחזור החודשי, וכארבעים אחוזים יחוו סימפטומים אלו בהמשך. אטרופיה של הנרתיק עלולה להתפתח גם עשר שנים לאחר הפסקת המחזור. בדרך כלל, ללא טיפול מתאים, הסימפטומים הנרתיקיים אינם חולפים ואף עלולים להחמיר עם הזמן.

בעיות במערכת השתן

במסגרת תופעות גיל המעבר עלולה האישה לסבול מזיהומים חוזרים במערכת השתן התחתונה, ומדלקות בשלפוחית השתן (ציסטיטיס, cystitis). חלק מהנשים סובלות מתכיפות ודחיפות יתר במתן שתן.

אוסטיאופורוזיס

בעקבות תהליך ההזדקנות הטבעי של הגוף חלה ירידה במסה ובצפיפות עצמות הגוף. הירידה ברמת ההורמון אסטרוגן מאיצה תהליכים אלו, ולכן נשים בתקופת גיל המעבר נמצאות בסיכון מוגבר לירידה בצפיפות העצם ולהתפתחות אוסטיאופורוזיס.
על מנת להקטין את הסיכון, מומלץ להקפיד על פעילות גופנית בונה עצם (כמו הרמת משקולות), צריכה של מזונות עתירי סידן, הפסקת עישון והקפדה על צריכה מתונה של אלכוהול. אם האישה חשה שאינה מקבלת מספיק סידן מהמזון, כדאי לשקול נטילה של תוספי מזון מתאימים. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל.