23 ספטמבר 2018 י"ד תשרי תשע"ט
מעודכן לתאריך  03.04.2013  באדיבות ה 

יתר לחץ דם - מידע רפואי

High blood pressure
מעודכן לתאריך  03.04.2013  באדיבות ה 

הטיפול ביתר לחץ דם

ניתן להפחית את לחץ הדם באמצעות שינויים באורח החיים ונטילת טיפול תרופתי, בהתאם לצורך. סוג הטיפול יקבע בהתאם לחומרת יתר לחץ הדם ולסיכון לפתח מחלות לב וכלי דם, לרבות התקף לב ושבץ:
 • אם לחץ הדם גבוה מעט מהתקין (130/80 מילימטר-כספית, (mm/Hg)) והסיכון לפתח מחלות לב וכלי דם נמוך לרוב ניתן יהיה לטפל במצב באמצעות שינויים באורח החיים.
 • כאשר לחץ הדם גבוה יחסית (140/90 מילימטר-כספית, (mmHg) ומעלה) וקיים סיכון להתפתחות מחלות לב וכלי דם בעשור הקרוב לרוב יידרש שילוב של שינויים באורח החיים וטיפול תרופתי.
 • במידה שלחץ הדם גבוה מאד (מעל 180/110 מילימטר-כספית, (mmHg)) יחייב המצב קבלת טיפול תרופתי מיידי. לרוב תידרשנה בדיקות נוספות על מנת לברר את מצב הבריאות הכללי.
 

שינויים באורח החיים

כמעט בכול מצב של יתר לחץ דם יש להתחיל בשיפור אורח החיים. במצב של יתר לחץ דם קל ייתכן שניתן להימנע מטיפול תרופתי במידה שננקטים צעדים לשיפור אורח החיים.
מספר צעדים ידועים כמפחיתי לחץ דם:
 • פעילות גופנית אירובית, לפחות 30 דקות ביום, חמש פעמים בשבוע.
 • הפחתת משקל (כאשר קיים עודף משקל).
 • דיאטה להורדת רמת הכולסטרול והשומנים בדם, לרבות על ידי הפחתת כמות השומנים הרווים (מן החי) במזון.
 • הגדלת כמות האשלגן במזון (קישוא, בננה, מיץ תפוזים או תפוזים, עגבניות, דלעת, קולרבי, מלון, קיווי).
 • הגדלת כמות הסידן במזון (מוצרי חלב, חלבה, טחינה גולמית, שקדים, כרוב).
 • צמצום צריכת האלכוהול והקפאין (לא יותר מ-5 כוסות קפה או תה ביום).
 • טיפולי הרפיה דוגמת יוגה ומדיטציה.
 

הפחתת כמות המלח (נתרן כלורי) במזון

כמות המלח המומלצת תלויה במצבו של המטופל. הפחתה מתונה של מלח זה אומר להסתפק ב- 3-4 גרם נתרן ליום בכול המזונות, והפחתה מחמירה יותר מדברת על צריכת 1-2 גרם נתרן ליום. 2.5 גרם מלח (נתרן-כלורי) מכילים 1 גרם נתרן.
יש לזכור שאבקות מרק ותערובות תבלינים מועשרים לעיתים במלח, וכן מוצרים משומרים או מעובדים. לפיכך:
 • ראוי להעדיף מזונות המוכנים בבית מחומרי גלם טריים או קפואים.
 • מומלץ לעיין בסימון התזונתי המופיע על גבי אריזת מותגים שונים, ולהעדיף את המותג המכיל פחות מ 500 מ"ג נתרן ל-100 גרם מוצר.
 • ככלל כדאי להעדיף מזונות מופחתי נתרן, למשל לחם דל נתרן ומלח דל נתרן או מלח שהנתרן בו הוחלף באשלגן.
 • מומלץ להפחית צריכת מזונות משומרים במי מלח כגון מלפפונים חמוצים, זיתים.
 • מומלץ להפחית צריכת רטבים מוכנים דוגמת קטשופ, חרדל, רוטב ברביקיו, רוטב סויה צ'ילי וכדומה.
 • כדאי להעדיף תיבול מזון בתבלינים טריים בודדים, יבשים או טריים, מיץ לימון או חומץ טבעי.
 

טיפול תרופתי

במקרים קשים יותר ניתן טיפול תרופתי בנוסף להמלצות על שינויים באורח החיים. תרופות להורדת לחץ הדם נבדלות על פי מנגנון הפעולה שלהן. את התרופות יש ליטול בהתאם להוראת הרופא וכן יש לדווח לו על תופעות לוואי כמו ישנוניות, סחרחורות, כאב באזור הכליה (הצד של הגב התחתון) שיעול יבש או פריחה עורית.
חשוב להתמיד בנטילת התרופות. ברוב המקרים השפעתן אינה מיידית ויחלפו מספר שבועות או אף חודשים עד שלחץ הדם יגיע לערכים תקינים. אין לשנות את מינון התרופה ללא אישור הרופא.
במקרים מסוימים עלול להיות צורך בנטילת מספר תרופות, על מנת לטפל ביתר לחץ דם חמור.
משך הטיפול יקבע בהתאם למצב ולתגובה לטיפול. חלק מהמטופלים יזדקקו לטיפול משך כל ימי חייהם ואילו אצל אחרים ניתן לפעמים לשקול את הפסקת הטיפול. בשום מקרה אין להפסיק את הטיפול ללא התייעצות עם הרופא המטפל.

מעכבי ACE

תרופות מקבוצה זו מונעות את יצירת ההורמון אנגיוטנסין 2 שהוא חומר המעודד התכווצות כלי דם. בכך הן גורמות להרחבת כלי הדם ולהורדת לחץ הדם.
קפטופריל, אנאלפריל, רמיפריל, בנזפריל, ליזינופריל, סילזפריל ופוסינופריל הן תרופות ממשפחה זו הנבדלות במשך פעילותן. בהתאם למשך פעילות התרופה תיקבע תדירות המתן.
תופעות הלוואי העיקריות של מעכבי ACE כוללות שיעול יבש, סחרחורת וכאבי ראש. התרופות הללו עלולות להשפיע על תפקוד הכליות ולכן מומלץ לוודא שתפקוד הכליות תקין בטרם הוחל בנטילתן. הן אינן מתאימות עבור נשים הרות או מניקות.
כמו כן עלולות תרופות ממשפחה זו לגרום לתופעות לוואי בלתי צפויות כאשר הן ניטלות בשילות עם תרופות אחרות, לרבות תרופות הנמכרות ללא מרשם. לפיכך, מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל או עם הרוקח טרם קבלת החלטה על נטילת כל תרופה נוספת במהלך הטיפול בתרופות ממשפחה זו.

חוסמי קולטנים לאנגיוטנסין 2

תרופות אלו אינן מאפשרות להורמון אנגיוטנסין 2 להתחבר לקולטנים עבורו בדפנות כלי הדם וכך נמנעת פעילותו. הן ניתנות למטופלים הרגישים לתרופות ממשפחת מעכבי ACE או לתופעות הלוואי שלהן.
תרופות ממשפחה זו אשר משווקות בישראל הן לוסרטן, קנדסרטן, וולסרטן ואירבסרטן.
תופעות לוואי אפשריות בעקבות נטילת תרופות אלו כוללות כאב ראש, סחרחורת, גודש באף, כאב גב וכאבי רגליים ושלשול. תרופות אלו אינן מתאימות לטיפול במהלך ההריון.

חוסמי תעלות סידן

תרופות ממשפחה זו מונעות את כניסתם של יוני סידן (קלציום) לתאי השריר בלב ובדפנות כלי הדם וכך מרפות ומרחיבות את כלי הדם הגדולים. בדרך זו מושגת ירידה בלחץ הדם.
תרופות ממשפחה זו הן ניפדיפין, אמלודיפין, פלודיפין, ולרקנידיפין, וראפמיל, ודילטיאזם.
תופעות לוואי אפשריות בעקבות נטילת חוסמי תעלות סידן כוללות כאב ראש, הסמקה, דפיקות לב, דופק איטי, עצירות ובצקת בקרסוליים. מרבית תופעות הלוואי חולפות עם הזמן. שתיית מיץ אשכוליות בזמן הטיפול בחוסמי תעלות סידן עלולה להגביר את הסיכון להתפתחות תופעות לוואי.
תרופות ממשפחה זו מתאימות למטופלים לאחר גיל 55 אך אינן מתאימות למטופלים הסובלים ממחלות לב וכלי דם או ממחלות כבד.

תרופות משתנות

על משפחת תרופות אלו נמנות התרופות פורוסמיד והידרוכלורותיאזיד. הן גורמות להפרשת שתן מואצת ועל ידי כך מורידות את לחץ הדם.
תרופות ממשפחה זו מהוות חלופה למטופלים שאינם יכולים ליטול תרופות ממשפחת חוסמי תעלות הסידן. לעיתים קרובות משולב טיפול בתרופות משתנות עם מעכבי ACE.
טיפול בתרופות משתנות אינו מתאים לנשים הרות או לסובלים משיגדון (gout). תופעת לוואי אפשרית בעקבות טיפול זה היא אין אונות.
מאחר שהטיפול בתרופות משתנות עלול לגרום לעליה ברמת האשלגן והסוכר בדם יש לבצע בדיקות דם ושתן תדירות במהלך הטיפול.

חוסמי בטא

תרופות ממשפחת חוסמי בטא מאטות את קצב הלב וכך מפחיתות את לחץ הדם.
בעבר היו תרופות אלו שכיחות מאד אך כיום נהוג להשתמש בהן רק אם טיפולים אחרים אינם יעילים בהפחתת לחץ הדם. זאת מאחר שכיום קיימות תרופות יעילות יותר לטיפול ביתר לחץ דם, הגורמות לתופעות לוואי פחותות.
תופעות לוואי שכיחות של תרופות ממשפחה זו כוללות עייפות, ידיים ורגליים קרות, דופק איטי, שלשול ובחילה. תופעות לוואי נפוצות פחות כוללות הפרעות שינה, סיוטים ואין אונות.
אין להפסיק את השימוש בתרופות ממשפחה זו בפתאומיות מאחר שהדבר עלול לגרום לתופעות לוואי חמורות לרבות תעוקת חזה ועליה משמעותית מאד בלחץ הדם.
תרופות שכיחות ממשפחה זו הן פרופרנולול, אטנולול, ביסופרולול, קארבדילול ומטופרולול.

חוסמי קולטני אלפא

תרופות ממשפחה זו פועלות על ידי הורדת הפעילות של המערכת העצבית הבלתי רצונית, שבין השאר מכווצת את העורקים ומעלה את לחץ הדם. הפעילות מתבצעת על ידי חסימת קולטני אלפא שנמצאים בתאי השריר של דפנות העורקים.
בתחילת הטיפול עלול לחץ הדם לרדת באופן חד והמטופל עלול לחוש חולשה ואף עילפון. תופעות לוואי נוספות כוללות סחרחורת, כאב ראש, נפיחות בקרסוליים ועייפות.