11 דצמבר 2018 ג' טבת תשע"ט
מעודכן לתאריך  08.07.2010  באדיבות ה 

עודף שומנים בדם: היפרכולסטרולמיה, היפרטריגליצרידמיה, דיסליפידמיה - מידע רפואי

(Hypertriglyceridemia , Hypercholesterolemia , Dyslipidemia )
מעודכן לתאריך  08.07.2010  באדיבות ה 

גורמים להיפרכולסטרולמיה ולהיפרטריגליצרידמיה

הגורמים שמעלים את הסיכון להיפרכולסטרולמיה ולהיפרטריגליצרידמיה מתחלקים לשלוש משפחות: אלו הקשורים לאורח חיים, אלו הקשורים למחלות מסוימות ואלו הקשורים לגורמים טבעיים דוגמת גיל ותורשה.

אורח חיים

הרגלי תזונה – מספר סוגים של שומנים אותם אנו אוכלים ואף צריכה מוגזמת של אלכוהול מעלים את רמות כולסטרול ה-LDL וטריגליצרידים בדם.
  • שומן רווי הנמצא בבשר אדום, נקניקיות, גבינות קשות וחצי קשות ושאר מוצרי חלב עתירי שומן.
  • שומן טרנס שהוא חומר שומני אשר נוצר בתהליך תעשייתי שהופך שמן נוזלי למוצק. שומן טרנס נמצא במרגרינה, עוגות ועוגיות, קרקרים, צ'יפס, פופקורן ובחלק ניכר ממזונות מהירי הכנה, כגון אבקות מרק ותבשילים מהירי הכנה.
  • כולסטרול הנמצא בחלמון של ביצים, בכבד ובאיברים פנימיים אחרים. יש לסייג את האמור ולציין שצריכת ביצים מתונה, כאשר המצב הבריאותי תקין, אינה מסוכנת. נהפוך הוא, ביצים מהוות מקור טוב לויטמין E המהווה נוגד חמצון טבעי.
  • אלכוהול – צריכה מתונה של משקאות אלכוהוליים ובייחוד יינות אדומים (לגברים שני משקאות ליום לנשים אחד בלבד) בריאה ללב בשל התרומה לעלייה בכולסטרול הHDL, אולם צריכה מופרזת של אלכוהול עלולה להביא לעלייה ברמות כולסטרול ה-LDL וטריגליצרידים.
 
פעילות גופנית - העדר פעילות גופנית, ובעיקר היעדר פעילות אירובית, מעלה את רמת כולסטרול ה-LDL וטריגליצרידים ומוריד את רמת כולסטרול ה-HDL.
עישון - העישון מעלה את רמת ה-LDL בדם ומוריד את רמת ה-HDL.
משקל - עודף משקל הנובע מכול סיבה שהיא גורם לעליה ברמת כולסטרול ה-LDL וטריגליצרידים ולירידה ברמת כולסטרול ה-HDL.

מחלות

מחלות שאינן מטופלות כיאות, דוגמת סוכרת, תת-פעילות של בלוטת התריס (היפותירואידיזם), אי-ספיקת כליות, דלקת הלבלב וחסימות בדרכי המרה, עלולות להביא לעלייה ברמות כולסטרול ה-LDL וטריגליצרידים.

גורמי סיכון טבעיים

  • היסטוריה משפחתית של רמות שומנים גבוהות בדם - היפרכולסטרולמיה משפחתית היא הפרעה תורשתית הנובעת מפגם גנטי שמונע מהגוף לסלק כולסטרול LDL. התוצאה היא רמה גבוהה של כולסטרול שעלולה להביא לטרשת עורקים כבר בגיל צעיר. קיימות גם מספר הפרעות גנטיות שגורמות להיפרטריגליצרידמיה.
  • היסטוריה משפחתית של התקף לב או שבץ מוחי - הסיכון לרמות גבוהות של שומנים בדם עולה כאשר יש במשפחה אב או אח מתחת לגיל 55, או אם או אחות מתחת לגיל 65, שעברו התקף לב או שבץ מוחי.
  • גיל ומין – ככל שעולה הגיל כן עולה הסיכון הטבעי לרמות כולסטרול LDL גבוהות. עד גיל 55 לערך יש לנשים רמות נמוכות יותר של כולסטרול בהשוואה לגברים. מגיל 55 ומעלה הרמות גבוהות יותר אצל נשים.
  • קבוצת אתנית – אצל קבוצות אתניות שונות, כגון הודים ופקיסטאנים גבוה יותר הסיכוי לפתח היפרכולסטרולמיה.