15 דצמבר 2018 ז' טבת תשע"ט
מעודכן לתאריך  08.07.2010  באדיבות ה 

עודף שומנים בדם: היפרכולסטרולמיה, היפרטריגליצרידמיה, דיסליפידמיה - מידע רפואי

(Hypertriglyceridemia , Hypercholesterolemia , Dyslipidemia )
מעודכן לתאריך  08.07.2010  באדיבות ה 

הטיפול בהיפרכולסטרולמיה או בהיפרטריגליצרידמיה

כאשר מאובחנת היפרכולסטרולמיה או היפרטריגליצרידמיה, בשלב ראשון ימליץ הרופא המטפל על שינויים בהרגלי החיים, כגון תזונה דלת שומן רווי ופעילות גופנית. אם לאחר מספר חודשים לא תושג ירידה ברמת השומנים ישקול הרופא לרשום תרופות להורדת שומנים בדם.

תזונה

מומלץ להקפיד על תזונה דלת שומן רווי ומפחיתת שומנים בדם על-ידי:
  • החלפת חמאה ומרגרינה בשמן זית אשר מכיל שומן חד-בלתי רווי.
  • החלפת בשר בקר וכבש בבשר רזה כמו עוף.
  • החלפת אוכל מטוגן באוכל צלוי, אפוי או מאודה.
  • צריכת שום.
  • צריכת מוצרי חלב דלי-שומן.
  • הכללה בתפריט השבועי של שתיים עד ארבע מנות דגי ים כגון דג מלוח, סרדינים, סלמון וטונה, כיוון שהם מכילים חומצת שומן אומגה-3.
  • בניית תפריט יומי הכולל בכול ארוחה פירות וירקות (אבוקדו!) ומומלץ בחום על אכילת פירות במקום חטיפים בין הארוחות.
  • צריכת לחם ופסטה העשויים מדגנים מלאים.
  • הכללה של אגוזי מלך ופקאן בתפריט היומי.
 

תרופות להורדת שומנים

קיימות מספר משפחות של תרופות אשר מורידות שומנים בדם. הרופא המטפל יבחר את התרופה המתאימה למטופל.

סטטינים

תרופות המעכבות ייצור כולסטרול הכבד.
HMG-CoA Reductase הוא אנזים האחראי על ייצור הכולסטרול בכבד. סטטינים (כגון סימבסטטין, לובסטטין, ואטורבסטטין) מעכבים את פעילותו של האנזים וכתוצאה מכך חלה ירידה ברמת הכולסטרול הכללית וברמת ה- LDL בדם. סטטינים מסוימים גם מעלים את רמת כולסטרול ה-HDL ומורידים את רמת הטריגליצרידים.
מחקרים רבים הוכיחו את יעילותם של הסטטינים בהורדת הסיכון לתחלואה ולתמותה ממחלת לב כלילית.
הסטטינים נחשבים לתרופות בטוחות לשימוש. לעיתים נדירות הן עלולות לגרום להפרעות בתפקודי הכבד, לכאב או חולשת שרירים. במקרה של הופעת כאב בשרירים יש להפסיק מייד את הטיפול ולפנות לרופא.

קושרי חומצות המרה

תרופות בקבוצה זו (כגון כולסטיראמין, וקולסטיפול) קושרות אליהן חומצות מרה וגורמות ליצירת תרכובת המופרשת בצואה. כיוון שכולסטרול הוא החומר ממנו נוצרות חומצות המרה, הרי שבעקבות השפעת התרופה צורך הגוף כמויות מוגברות של כולסטרול ועל ידי כך מושגת ירידת רמתו בדם.
תופעות הלוואי השכיחות ביותר של קושרי חומצות המרה כוללות הפרעות במערכת העיכול, המתבטאות בדרך כלל בעצירות וגזים. לעיתים נדירות עלול להתפתח מחסור בויטמינים מסיסי שומן (A, D, E, K) עקב קשירתם על-ידי התרופה והפרשתם בצואה.

פיברטים

פיברטים (כגון בזאפיבראט וגמפיברוזיל) מעכבים את ייצור הטריגליצרידים בגוף ומורידים את רמתם בדרך כלל ב- 50% - 25 . הם גם מעלים בדרך כלל את רמת כולסטרול ה-HDL ב- 10-15%.
תופעות הלוואי השכיחות ביותר של הפיברטים מתבטאות בהפרעות במערכת העיכול. השילוב של טיפול בפיברטים עם סטטינים מגביר את הסיכון להפרעה קשה בשרירים ולכן מומלץ להימנע משילוב זה.

ניאצין (חומצה ניקוטינית, ויטמין B3)

ניאצין מעכב את יצירת כולסטרול ה-LDL בכבד , מוריד את רמות הטריגליצרידים ויעיל מאוד בהעלאת רמות כולסטרול ה-HDL.
ניאצין היא אחת התרופות הותיקות ביותר אשר משמשות לטיפול בחוסר איזון של שומנים בדם. התרופה היא בעצם ויטמין מקבוצה B שהגוף יכול לקבל ממזונות עשירים בניאצין כגון בשר, שמרים וחלק מן הדגניים.
ניאצין כתרופה עלול לגרום לתופעת לוואי שנקראת "פלאשינג" - חום ואודם בעור הפנים, גרד ובחילה.

אזטימיב

אזטימיב היא תרופה חדשה לטיפול ברמה גבוהה של כולסטרול בדם. אזטימיב ניתנת לבד או בשילוב עם סטטינים.
הכולסטרול מגיע לדם בעיקר מהכבד, מקום שם הוא נוצר, ומהמעי בעקבות פירוק המזון. אזטימיב מונע את ספיגת הכולסטרול מהמעי ואת כניסתו למחזור הדם בעוד שתרופות ממשפחת הסטטינים מעכבות את ייצור הכולסטרול בכבד. לפיכך כאשר שתי התרופות ניתנות יחדיו, מושגת יעילות גבוהה בהורדת רמות הכולסטרול בגוף.
אזטימיב הניתנת בשילוב עם סטטינים עלולה להביא לעלייה ברמה של אנזימים מסוימים בכבד, תופעה המעידה על בעיה בתפקוד הכבד. מדידה של רמת האנזימים הללו בדם תיתן אומדן לרמתם בכבד, ולכן כאשר נוטלים שילוב תרופות זה חשוב לבצע בדיקות דם סדירות הבודקות את רמת אנזימי הכבד.

פרלואנט (Praluent)

מדובר בתרופה המנטרלת חלבון בשם PCSK9 שנוצר באופן טבעי בגוף. כיוון שפעילותו של החלבון מביאה לפירוק הקולטנים ל-LDL-כולסטרול (הכולסטרול הרע) אשר מצויים על פני תאי הכבד, הרי התוצאה היא הפחתת הפינוי של הכולסטרול הרע מהדם. נטרול החלבון יוביל לעלייה במספר הקולטנים הזמינים לפינוי הכולסטרול הרע מהדם, וכך מושגת ירידה משמעותית ברמות הכולסטרול הרע בדם.
התרופה שהיא בעצם נוגדן אנושי "נצמדת" לחלבון וכך מנטרלת אותו.
היא מיועדת למטופלים מבוגרים שנמצאים בסיכון קרדיו-וסקולרי גבוה או גבוה מאד, בעלי רמות LDL כולסטרול מעל ליעד הטיפולי – למרות קבלת מינון מרבי של סטטינים. התרופה ניתנת לעיתים יחד עם אזטימיב, או כטיפול יחידני – בפרט במקרים של אי-סבילות לסטטינים.
פרלואנט ניטלת באמצעות הזרקה תת-עורית עצמית, בתדירות של פעם בשבועיים עד פעם בחודש. תופעות הלוואי העיקריות המתלוות לטיפול הינן רגישות חולפת במקום ההזרקה, תופעות לוואי דמויות-שפעת ותופעות האופייניות לטיפולים ביולוגיים.

אומגה-3

צריכת חומצת השומן אומגה-3 אשר נמצאת בשפע בדגי ים שומניים מורידה את רמת הטריגליצרידים בדם. ניתן גם לקבל אומגה-3 באמצעות כמוסות, דבר המסייע לאלו אשר רגישים לבשר דגים או שפשוט לא מעדיפים אותו.
תופעות הלוואי השכיחות ביותר הנובעות מצריכת כמוסות מתבטאות בהפרעות במערכת העיכול.