07 יולי 2022 ח' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.07.2010  באדיבות ה 

שלשול - מידע רפואי

(Diarrhea)
מעודכן לתאריך  13.07.2010  באדיבות ה 

מבוא לשלשול

שלשול חריף (אקוטי) הוא תופעה שכמעט כל אחד נאלץ לחוות בשלב זה או אחר. המאפיינים של תופעת השלשול הם צואה נוזלית וכיווצים עזים וכואבים בבטן שעלולים להימשך עד מספר ימים. שלשול גורם לביקורים תכופים בשירותים ולכמות הפרשות מוגברת.
שלשול כרוני הוא תופעה הנמשכת זמן רב יותר מאשר שלשול אקוטי ובדרך כלל מדובר על תקופה ארוכה מארבעה שבועות. שלשול כרוני יכול להיות סימן לבעיה כמו מחלת מעי דלקתית או תסמונת המעי הרגיז.

מה גורם לשלשול?

הגורמים השכיחים הם נגיפים (וירוסים), חיידקים, טפילים, תופעת לוואי לנטילת תרופות והפרעות שונות במערכת העיכול. במקרים רבים כלל לא מאובחנת הסיבה.

מה קורה בעת שלשול?

באופן תקין, המזון אותו אנו אוכלים ומעכלים נמצא במצב נוזלי במשך רוב תהליך העיכול. שאריות מזון שלא נספגו לגוף מהמעי הדק מגיעות למעי הגס, מקום שם רוב הנוזלים נספגים ונותרת הצואה המתקבלת במצב חצי מוצק.
במצב של שלשול המזון והנוזלים אותם אנו צורכים עוברים במהירות רבה את המעי. התוצאה היא שהנוזלים אינם נספגים כראוי ויש הפרשה נוזלית. בנוסף לכך עלולה להתפתח דלקת או זיהום של דופן המעי אשר פוגעת בספיגת הנוזלים דרכו. שלשול עלול לגרום לאיבוד כמויות משמעותיות של מים ומלחים.

האם ליטול תרופה לעצירת השלשול?

במרבית המקרים התשובה לשאלה זו היא שלילית. חשוב לזכור שהשלשול הוא דרכו של הגוף להתמודד עם זיהום ונטילת תרופה לעצירת השלשול עלולה לפגוע בקצב ההיפטרות מהזיהום וההחלמה של הגוף. אף אנטיביוטיקה אינה נחוצה במרבית המקרים, למעט במקרה של זיהום חיידקי. בכל מקרה כדאי להתייעץ עם רופא לפני נטילת תרופה לעצירת שלשול.

מתי לפנות לעזרה רפואית?

רוב מקרי השלשול חולפים מעצמם ללא טיפול. יש לפנות לרופא במקרים בהם השלשול נמשך תקופה ארוכה, במקרה של התייבשות או הפרשה דמית.

כמה זה נפוץ?

שלשול הוא מצב מאוד נפוץ בייחוד בקרב ילדים. ילדים ותינוקות סובלים משלשול בממוצע פעמיים או שלוש בשנה.