20 מאי 2022 י"ט אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.07.2010  באדיבות ה 

שלשול - מידע רפואי

(Diarrhea)
מעודכן לתאריך  13.07.2010  באדיבות ה 

הטיפול בשלשול

מרבית מקרי השלשול חולפים מאליהם, ללא טיפול רפואי, כעבור יום או יומיים.

טיפול ביתי לזירוז ההחלמה

  • שתו הרבה - בעיקר נוזלים צלולים. כיוון שבעת שלשול מאבדים כמויות גדולות של נוזלים חשוב לשמור על מאזן תקין של נוזלים ומלחים בגוף. גופנו זקוק לכמויות מסוימות של מלחים ומינרלים כגון נתרן ואשלגן כדי לקיים תפקודי חיים בסיסיים, לרבות הפעילות החשמלית המסדירה את פעילות הלב. פגיעה במאזן הנוזלים והמינרלים עלולה להוביל לפגיעה בריאותית חמורה.
  • עד להבראה הימנעו ממיצי פירות כמו מיץ שזיפים ומיץ תפוחים משום שהם עלולים להחמיר את השלשול. צמצמו צריכת קפה ואלכוהול. אכילת ג'לי יכולה לעזור.
  • הוסיפו לתזונה בהדרגתיות מזון יבש כמו קרקרים, צנימים ואורז.
  • הימנעו ממוצרי חלב (כולל גלידות), אוכל מתובל מאוד, מזון עשיר בשומן או מטוגן בשמן עמוק. יש להימנע ממזון או משקאות עשירים בסיבים תזונתיים.
  • עם שיפור ההרגשה התחילו לאכול מזון רך, כמו בננות, אורז, תפוחי אדמה מבושלים, טוסט, קרקרים, גזר מבושל, או אף עוף אפוי ללא העור והשומן. ילדים יכולים לאכול בננות, אורז, טוסטים ורסק תפוחים.
  • השתמשו במגבונים לחים (לניגוב הישבן) המכילים חומרי סיכה מרגיעים כדי לא לגרום לגירוי יתר של פי הטבעת.
 
תרופות נגד שלשול הנמכרות ללא מרשם עשויות להקל על הסימפטומים של השלשול אך לא לזרז את הריפוי. כאשר הזיהומים הגורמים לשלשול הם חיידקים או טפילים, עלולה נטילת תרופות אלו להחריף את הבעיה, משום שהן מונעות את ההפרשה של גורם הזיהום מהגוף. יש להתייעץ עם רופא או רוקח לפני כל שימוש בתרופה נגד שלשול ובמיוחד לגבי מידת התאמתה לילדים.

שלשול עקב זיהום חיידקי

במקרה שהשלשול נגרם בעקבות זיהום חיידקי, תרופת מרשם אנטיביוטית עשויה להקל על הסימפטומים. אנטיביוטיקה לא תועיל במקרה שהשלשול נגרם על ידי זיהום נגיפי (ויראלי).

שלשול הנובע מטיפול תרופתי

במידה שהשלשול נגרם כתוצאה מטיפול תרופתי באנטיביוטיקה, הרופא עשוי לשקול החלפת התרופה בתרופה ממשפחה אחרת.

שלשול הנובע מזיהום נגיפי

שלשול שנגרם על ידי נגיף בדרך כלל חולף מעצמו ללא צורך בטיפול תרופתי. טיפול אנטיביוטי אינו יעיל נגד שלשול שנגרם על ידי נגיף.