21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.07.2010  באדיבות ה 

שלשול - מידע רפואי

(Diarrhea)
מעודכן לתאריך  13.07.2010  באדיבות ה 

פעוטות, ילדים ושלשול או הקאות, שאלות ותשובות

בנוסף למידע המובא בשאר הפרקים הנוגעים לשלשול ואשר כולל התייחסות לילדים ולפעוטות, להלן ריכוז שאלות ותשובות.
מהם הגורמים הנפוצים להקאה ולשלשול?

הקאה ושלשול עלולים להיגרם בשל נגיפים (וירוסים), חיידקים, טפילים, צריכת מזונות קשים לעיכול (כמו אכילת כמות מופרזת של ממתקים) ואכילת בשר או דגים שלא בושלו כראוי.

האם הקאה ושלשול יכולים להיות מסוכנים לילדים?

הקאה ושלשול עלולים להיות מסוכנים מפני שהם עלולים לגרום להתייבשות. התייבשות מתרחשת כאשר מאבדים כמות גדולה של נוזלים. ילדים צעירים עלולים להתייבש במהירות. הסכנה להתייבשות קיימת בכל גיל כי תחושת הצימאון באה באיחור.

האם להמשיך להניק?

אם ילדכם מקיא או משלשל עליו להחזיר לגופו את הנוזלים והמלחים שאיבד. אם את מניקה, המשיכי לספק לתינוקך חלב אם. חלב אם מספק לתינוק נוזלים ומלחים הנחוצים למניעת התייבשות. הרופא עשוי להמליץ לתת לתינוק תוספת של תמיסה המכילה מלחים למניעת התייבשות (ORS).

התינוק ניזון מפורמולה. האם להמשיך להזין אותו בה?

אם התינוק ניזון מפורמולה, בזמן שהוא סובל משלשול נסו להחליף את מזון התינוקות לכזה שאינו מכיל לאקטוז. לאקטוז עלול להחמיר שלשול. הרופא עשוי להמליץ על החלפת מזון התינוקות לתמיסת מלחים למשך 12-24 שעות.

אלו משקאות מומלצים לפעוטות וילדים משלשלים?

עבור פעוטות וילדים קטנים הסובלים משלשול או הקאות השתמשו בתמיסת מלחים (ORS) המכילה את היחס הדרוש בין מלחים, סוכר, אשלגן ומינרלים נוספים הדרושים להחלפת החומרים שאיבד הגוף.

ילדים מעל גיל שנה יכולים לקבל מרק צח, משקאות ממותקים או מיצים צלולים מעורבבים במים למניעת התייבשות. מומלץ להימנע ממתן מים בלבד מפני שהם אינם מכילים כמות מספקת של מלחים ומינרלים הנחוצים למניעת התייבשות.

משקאות תוססים עשירים בסוכר אינם מומלצים גם כן משום שריכוז הסוכר או הממתיקים המלאכותיים עלול להחמיר את הגירוי במערכת העיכול.

במה להאכיל את הילד בזמן שהוא סובל משלשול או הקאות?

במקרה של הקאה מומלץ להמתין כשש שעות לפני שמציעים לילד מזון. מומלץ להציע מזון טחון בכמות קטנה. אין להכריח את הילד לאכול. יתכן שלאחר ההקאות יפחת התיאבון למשך מספר ימים.

במקרה של שלשול או הקאות כדאי להימנע ממזון המכיל כמויות גדולות של סוכר ושומן כמו גלידות, פודינג ומזון מטוגן. מזונות אלו עלולים לגרות את הקיבה ואת מערכת העיכול. יש להימנע ממוצרי חלב במשך שלושה עד שבעה ימים.

הרופא עשוי להמליץ להאכיל את הילד במזון טחון במשך 24 שעות. ניתן לאכול בננות, אורז, רסק תפוחים, טוסט, קרקרים ודגני בוקר ללא תוספת סוכר. במידה שהמצב משתפר, ניתן לאחר 48 שעות להוסיף בהדרגה מזונות. מרבית הילדים יכולים לשוב לתזונה הרגילה שלהם שלושה ימים לאחר שהשלשול חולף.

האם לתת לילדי תרופות לעצירת השלשול?

בדרך כלל התשובה לשאלה זו היא שלילית. במרבית המקרים השלשול אינו נמשך זמן רב. חשוב לזכור שהשלשול הוא דרכו של הגוף להתמודד עם זיהום ומתן תרופה לעצירת השלשול עלול לפגוע בקצב ההיפטרות מהזיהום וההחלמה של הגוף. אף אנטיביוטיקה אינה נחוצה במרבית המקרים, למעט במקרה של זיהום חיידקי. בכל מקרה כדאי להתייעץ עם הרופא לפני מתן תרופה לעצירת שלשול.

האם לקחת את הילד לבית חולים?

סביר להניח שלא יהיה צורך בכך, אלא אם כן מתעורר חשד שהילד עלול להגיע למצב של התייבשות חמורה. במקרה זה יהיה צורך במתן נוזלים באמצעות עירוי תוך ורידי לשם השבה מהירה של הנוזלים שאבדו.

מתי כדאי לפנות לקבלת טיפול רפואי?

יש לפנות לקבלת טיפול רפואי אם הילד מקיא או משלשל וסובל בנוסף מאחד או יותר מהסימנים הבאים:

  • חום.
  • סימנים להתייבשות.
  • מקיא יותר משמונה שעות או בעוצמה רבה.
  • דם בצואה.
  • דם בקיא.
  • אי מתן שתן במשך שמונה שעות.
  • בליעת חומר החשוד כרעיל.
  • סימנים של צוואר תפוס.
  • כאבי בטן יותר משעתיים.
כיצד אמנע מילדי הקאות ושלשולים?

הקאה ושלשול יכולים לנבוע ממזון שקשה לילד לעכל כמו סוכרים, או חיידקים בבשר שלא בושל כראוי. הקפידו על היגיינה של המזון ועל הגבלת אכילה ושתייה של מוצרים עתירי סוכר.

רוב הזיהומים הגורמים לשלשול מקורם בנגיפים (וירוסים) ובחיידקים המגיעים מהצואה. ככול שהדברים נוגעים אליכם רחצו ידיים לאחר כול החלפת חיתול או שימוש בשירותים. ככול שהדברים נוגעים לילדיכם אשר 'מנגבים' בעצמם, חנכו אותם לרחוץ ידיים לאחר כול ביקור בשירותים וכן לא להכניס ידיים לפה במהלך הביקור בשירותים וטרם רחצת הידיים.