02 יולי 2022 ג' תמוז תשפ"ב
עדכון אחרון:  24.03.2019 

העמסת סוכר ארוכה לאבחון סכרת - לא בהריון (בדם) - מקבץ בדיקות

Oral Glucose Tolerance Test (75g) - OGTT Battery
(קוד בדיקה: 2952)

עדכון אחרון:  24.03.2019 

תחומים:

סוכרת

נושאים:

כימיה בדם

מבט כללי

מטרת הבדיקה

אבחון סוכרת.

סקירה

מבחן זה נועד לבדוק את סבילות המטופל להעמסת סוכר בשתייה. במצב בריאותי תקין עולה רמת הסוכר בדם מיד לאחר שתייה או אכילת מוצרים המכילים סוכר וחוזרת לנורמה לאחר מספר שעות. חולי סוכרת אינם מסוגלים להתמודד באופן תקין עם העמסת סוכר מכיוון שפעילות האינסולין בגופם חסרה או לקויה.
מבחן זה נעשה כאשר קיים חשד למחלת הסוכרת וכאשר התקבלה תוצאה תקינה או גבולית בבדיקת סוכר בצום.
ערך סוכר הקטן מ-140 מיליגרם\דציליטר שעתיים אחרי שתיית התמיסה נחשב תקין. עם זאת, קיים טווח ערכי סוכר בדם המוגדר כמצב של טרום-סוכרת, שערכי הסוכר שלהם הם 125-100 מיליגרם\דציליטר לאחר צום ו- 200-140 מיליגרם\דציליטר כעבור שעתיים מרגע שתיית תמיסת הסוכר. מצב של טרום-סוכרת כולל סיכון מוגבר (40 אחוזים) לפיתוח סוכרת תוך חמש השנים וסיכון מוגבר לחלות מחלות לב וכלי דם.
קיימות בדיקות העמסת סוכר נוספות המיועדות לנשים בהריון. בבדיקת הסקר לאבחון סוכרת היריון נמדדת רמת הסוכר שעה לאחר העמסה של 50 גרם סוכר. כאשר מתקבלת תוצאה לא תקינה בבדיקה זו מבוצע מבחן סבילות נוסף עם העמסת 100 גרם סוכר.

אודות הבדיקה

בדיקה זו מתבצעת על ידי לקיחת שתי דגימות דם מהווריד. דגימת הדם הראשונה נלקחת לאחר צום, מיד בתחילת הבדיקה. אחריה שותה הנבדק כוס מים המכילה כמות מדודה של סוכר. את שתיית הסוכר עליך לסיים בתוך חמש דקות.
דגימת דם נוספת תילקח כעבור שעתיים מזמן שתיית התמיסה.
 
עמוד זה לא עוסק בבדיקת העמסת סוכר בהריון. למידע רפואי על בדיקת העמסת סוכר בהריון >