21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב

סיבוכים וסיכונים בהריון לפי שליש

רעלת הריון

רעלת ההריון, או באנגלית Toxemia או Pre-Eclampsia, היא מצב רפואי נדיר, אולם הסיבה השכיחה ביותר לתמותת האם בעקבות הריון. הגורמים והסיבות לרעלת הריון אינם ידועים וכך גם לגבי האפיון של נשים הנמצאות בסיכון ללקות בה. האמצעי היחיד לטפל ולרפא מצב של רעלת הריון הוא באמצעות לידה. על אף שמה של התסמונת, אין מדובר במצב של הרעלה אלא בתגובה חריגה של הגוף להריון.
רעלת הריון מאופיינת ביתר לחץ דם ובהופעת חלבון בשתן. כ- %5 מהנשים בהריון תסבולנה מיתר לחץ דם. חשוב להבחין בין אישה שהחלה את הריונה עם יתר לחץ דם, מצב המוגדר כיתר לחץ דם כרוני, לעומת אישה שלחץ דמה היה תקין, ועלה בעקבות התפתחות רעלת הריון. לעיתים תיתכן פגיעה בתפקוד אברים פנימיים כגון הכבד או הכליות.

לחץ דם מעל 140/90 נחשב לא תקין, ואילו לחץ דם מעל 160/110 מוגדר כיתר לחץ דם חמור. מצב של יתר לחץ דם חמור עלול לסכן את האם ואת העובר.

גורמי סיכון

גורמי סיכון להתפתחות יתר לחץ דם בעת הריון כוללים:
 • סוכרת הריון.
 • הריון מרובה עוברים.
 • נשים עם נטייה לקרישיות יתר.
 • נשים הסובלות מיתר לחץ דם כרוני או ממחלת כליות כרונית.
 • נשים שזהו הריונן הראשון.
 • נשים בגיל העשרה, או נשים בסוף שנות השלושים או הארבעים לחייהן.
 • תורשה. נשים שאימותיהן או אחיותיהן סבלו מרעלת הריון נמצאות בסיכון לפתח מצב זה גם כן.
 • רעלת הריון קשה בעבר היא גורם סיכון לרעלת הריון גם בהריון הבא.
 

סימנים וסימפטומים

סימנים אופייניים להתפתחות רעלת הריון יכולים לכלול:
 • עליה בלחץ הדם.
 • המצאות חלבון בשתן.
 • בצקות חריגות ונפיחות בפניים, סביב העיניים, או בידיים.
 • עליה פתאומית במשקל עקב אגירת נוזלים.
 • כאב ראש חריג בעוצמתו ובמשכו.
 • טשטוש ראייה.
 • כאב חד ברום הבטן (בעיקר מתחת לצלעות מצד ימין).
 
הופעת אחד או יותר מסימנים אלו מחייבת פנייה מיידית לרופא המטפל או לחדר לידה.

סיבוכים של רעלת הריון

רעלת הריון עלולה לגרום לפגיעה בתפקוד השליה ולירידה באספקת הדם לעובר. סיבוך זה עלול לגרום למצוקה עוברית, או לעיכוב בגדילת העובר.
רעלת הריון עלולה להתבטא אצל האישה ההרה בהפרעות שתתגלנה בספירת דם ובתפקודי הכליה והכבד. במקרים חמורים עלולים להתפתח שטפי דם במוח, בצקת בריאות, אי ספיקת לב, ואף עווית הריון. יתר לחץ דם המלווה בפגיעה בתפקודי הקרישה עלול לסכן את חיי האם.
נשים הרות שאובחנו עם רעלת הריון יאושפזו להשגחה כדי למנוע במידת האפשר את הסיבוכים האפשריים.

עווית הריון

עווית הריון, או Eclampsia, היא סיבוך נדיר, אך חמור, של רעלת הריון. זהו מצב קיצוני שבו האישה מתחילה לפרכס בצורה המזכירה פרכוסים של מחלת הנפילה (אפילפסיה). מדובר במצב חרום אשר עלול להסתיים במות האם ובמות העובר.
השליש השלישי להריון: מידע נוסף ושאלות נפוצות

טיפול ברעלת הריון

האמצעי היחיד לטפל ולרפא מצב של רעלת הריון הוא באמצעות לידה. אם אובחן מצב של עלית לחץ דם לקראת סיום ההריון, הפתרון הוא ליילד ולסיים את ההריון. היות ונשים במצב זה מגיבות היטב למתן אמצעי זירוז לידה, הרי ברוב המקרים הלידה תהיה לידה רגילה. ניתוח קיסרי יבוצע רק במיעוט של המקרים.
אם אובחן לחץ דם גבוה שעדיין אינו מסכן את האם, ובפרט אם האם נמצאת בשבוע הריון מוקדם מבחינת העובר, יהיה צורך לאשפז את האישה ההרה להשגחה בבית חולים. במהלך האשפוז יבוצעו בדיקות דם, שתן, ניטור עוברי, אולטרה סאונד, מדידת זרימות הדם לרחם, ומעקב אחר משקל ולחץ דם.
במקרים רבים, שכיבה ומנוחה מסייעות להורדת לחץ הדם. כמו כן מומלץ להימנע מאכילת מזון עתיר במלח, אולם אסור לאכול דיאטה דלת מלח. תחת מעקב רפואי קפדני יסתיימו הריונות אלו, הגם שנמצאים בסיכון גבוה, בהצלחה תוך לידת תינוק בריא. בחלק מהמקרים יעשה שימוש בתרופות המקטינות את הסיכון לעווית, דוגמת מגנזיום.
גם לאחר הלידה יש צורך להמשיך לעקוב אחר לחץ הדם, מאחר שקיים סיכון שחלק מהנשים תפתחנה עווית הריון לאחר הלידה, ובעיקר במהלך 24 השעות לאחריה.
בכל מקרה, עלייה בלחץ הדם בעת הריון או אחריו, מחייבת בירור לאחר תקופת משכב הלידה (שישה שבועות לאחר הלידה) כדי לברר את הסיבה לעלית לחץ הדם ולשלול אפשרות שמדובר במחלה נלווית. נשים הסובלות מיתר לחץ דם לאחר הלידה צריכות להימנע משימוש בתרופות לייבוש חלב האם, מאחר שאלו עלולות לגרום לעלייה נוספת בלחץ הדם.

מניעה של רעלת הריון

קיימות עדויות שנויות במחלוקת לפיהן טיפול באספירין במינון נמוך, או טיפול בוויטמינים, עשוי למנוע התפתחות רעלת הריון. מדובר בעיקר במקרים בסיכון גבוה, כגון נשים אשר סבלו מרעלת הריון קשה בהריונות קודמים. מומלץ להתייעץ בנושא עם הרופא המטפל, או עם רופא מומחה להריון בסיכון גבוה.
אצל נשים שסבלו מרעלת קשה ניתן לבצע בירור של קרישיות יתר, כדי להעריך את רמת הסיכון לפתח רעלת גם בהריונות הבאים. לנשים בעלות קרישיות יתר מוצע כיום טיפול תרופתי מונע.
מתי לפנות לקבלת טיפול דחוף?